Pastrňák s Kotalou opět zařídili všechny trefy havířovských mladších dorostenců

24.10.2010, Tomáš Vlček, Adam Bagar

První čtvrtinu soutěže mají mladší dorostenci za sebou. Ke druhému vzájemnému měření sil zamířili na půdu Havířova. Již v Porubě o sobě dala dvojice Pastrňák - Kotala dostatečně vědět, když se postarala o všech pět tref AZetu. Ne jinak tomu bylo i v brzkém nedělním odpoledni. Nebezpečná dvojice se opět postarala o všechny tři branky. Havířovští šli do vedení, na které dokázal trefou v oslabení reagovat Tomáš Rataj. Rozhodující moment přišel v závěru druhé části, kdy AZ využil dvojnásobnou přesilovku. V závěru ještě své vedení dokonce navýšil. Poruba byla důstojným soupeřem, přesto nakonec odjížděla po prohře 1:3 domů bez bodů.

Extraliga mladšího dorostu - 10.kolo ne 24.10.13:30
3:1(0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Kotala (Pastrňák), 40. Pastrňák (Carbol, Kotala), 48. Kotala (Pastrňák) - 34. Rataj. Rozhodčí: Czubaj - Havel, Konvička. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 170. Střely na branku: 36:24. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
AZ Heimstaden Havířov: Polouček - Regoš, Kalus, Bahounek, Chroboček, Potočný, Jaroš, Heinzl - Caruk, Pastrňák, Kotala, Synek, Carbol, Orság, Kasperlík, Pořízek, Bednář, Šmíd.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček - Balcar, Demel, Štěpán, Trefil, Síkora, Pitřík - Csomor, Gelnar, Gola P., Gola R., Gřeš, Mládek, Pěnčík, Rataj, Kropka.

Začátek utkání se nesl ve znamení velké útočné aktivity obou týmů, ale postupně si trvalejší tlak a více šancí vypracovali domácí. Pomohla jim v tom i přesilová hra. Domácí tlak vrcholil v 8. minutě dlouhým pobytem v útočné třetině, ale gólový efekt to nepřineslo. V polovině úvodního dějství začali více hrozit i fyzicky vyspělejší hosté, ale naštěstí pro domácí jim při jejich největší šanci ve skórování zabránila tyčka.

V dalším průběhu se opět aktivněji projevovali domácí a mnohem vícekrát zaměstnali porubského brankáře Mačka. Neuspěl však elegantní kličkovanou Regoš ani v přesilovce bombou od modré Bahounek. A tak šli málem do vedení hosté, když v poslední minutě první třetiny hned dvakrát přečíslili domácí obranu. Ale protože ani oni své šance nevyužili, šlo se na první přestávku za bezbrankového skóre.

Druhá třetina začala nevýraznou dohrávkou porubské přesilovky, ale pak už se začali prosazovat hbití a šikovní havířovští útočníci. Vytvářeli si šance a nutili hosty sahat k nedovoleným zákrokům, z nichž pramenily dvě přesilovky v řadě. V nich se však předháněli ve spalování šancí. A tak teprve osm vteřin po jejich skončení, konkrétně v čase 27:54, přišel první gól do porubské sítě z hole Jakuba Kotaly a znamenal zasloužené vedení AZetu.

Jak rychle se však v hokeji může změnit situace se ukázalo už za pár minut. Domácí dostali výhodu další přesilovky. V ní nejprve zazdil obrovskou příležitost Bednář, a aby toho nebylo málo, o pár vteřin později sebral hostující kapitán Tomáš Rataj havířovským obráncům puk na vlastní modré a samostatný únik zakončil nádherným blafákem a lá Peter Forsberg – 1:1! Domácí byli z takového vývoje viditelně zaskočeni a následující minuty je zastihly v hlubokém herním útlumu.

Hosté toho nevyužili ke vstřelení další branky, a co víc sami havířovské posadili „zpět do sedla“. Během sedmi vteřin se totiž dvěma vyloučeními poslali do tří a tím poskytli Havířovu skvělou příležitost ke skórování. Snaha domácích vstřelit ve dvojnásobné přesilovce gól byla sice viditelná, ale dlouho spíš lopotná než efektivní. Až šest vteřin před koncem druhé třetiny se dostal k odraženému puku David Pastrňák a z velkého úhlu jej švihem poslal pod víko porubské branky – 2:1.

Závěrečná třetina přinesla od samého počátku viditelnou snahu Poruby o vyrovnání skóre. Podpořena byla i dvěma přesilovkami, avšak plány vycházely spíše domácím. Tlak hostů eliminoval spolehlivými zákroky v brance Ondřej Polouček a naopak jeden z kontrů v podání sehrané dvojice David Pastrňák - Jakub Kotala přinesl zvýšení vedení Havířova na dvě branky. Jedinou slabší chvilku v utkání si v tomto okamžiku vybral porubský brankář Marek Maček, jemuž Kotalova střela prošla pod tělem a došourala se těsně za brankovou čáru.

Ve zbývajícím čase byl sice vidět poměrně otevřený hokej s několika šancemi na obou stranách, přičemž více jich měli aktivnější hosté, ale žádný gól již nepadl. A tak vybojovaným, ale zaslouženým vítězstvím 3:1 nad silnou Porubou, vkročili mladší dorostenci Havířova do druhé čtvrtiny své soutěže úspěšně, což oslavili po skončení utkání ve středovém kruhu společným pokřikem. Poruba se i přes prohru prezentovala velmi dobrým výkonem.

Martin Janeček (AZ Havířov): Chtěli jsme dnes potvrdit své nadstandartní postavení v tabulce a také dobrou formu z posledních zápasů. Obojí se nám podařilo a přestože proti nám stál velmi kvalitní soupeř, tak poctivým přístupem, bojovností a také s trochou štěstíčka, jsme urvali vítězství pro sebe. Klíčové bylo, kromě využití našich šancí, pokrytí soupeřových přesilovek, na které jsme se speciálně připravovali.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Utkání bylo oboustranně rychlé a kvalitní. Rozhodla využitá přesilovka Havířova 5 na 3 a výkon dvojice Kotala - Pastrňák. Z našich hráčů je nutno vyzdvihnout výkon brankáře Mačka.