Dva havířovští útočníci opět položili Porubu

09.12.2010, Kateřina Juříková

Hosté sice hráli se všemi hráči, hlavními aktéry nejen branek, ale i gólových šancí, byli ovšem tradičně Kotala s Pastrňákem. Utkání bylo jako na houpačce. V první třetině byli herně lepší Porubští, jenže branku dal Havířov, a ve druhé třetině lépe hráli hosté a domácí stav dorovnali zásluhou Marka Pěnčíka a Tomáše Rataje na 2:2. Poté to už bylo jen o štěstí. Když ale ohrozili porubskou klec již zmínění dva útočníci, bylo na co koukat. Ale nechvalme jen hosty, i domácí se činili. Svou bojovností dokázali soupeři, že výhru nebude mít lehkou. Jedna branka domácích z hole Gelnara, který několikrát ohrozil Poloučka, nebyla uznána, neboť brankový rozhodčí místo klece sledoval svůj mobilní telefon. I přes veškeré úsilí podlehli porubští mladíci Havířovu 2:4.

Extraliga mladšího dorostu - 19.kolo čt 9.12.18:00
AZ Heimstaden Havířov
2:4(0:1, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 33. Pěnčík (Pitřík), 36. Rataj (Kropka) - 19. Synek (Pastrňák, Kotala), 27. Pastrňák (Chroboček), 41. Kotala (Pastrňák), 60. Kotala. Rozhodčí: Klapetek - Parma, Čaja. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 60. Střely na branku: 33:42. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček - Balcar, Demel, Pitřík, Síkora, Štěpán, Trefil, Gelnar, Gola P., Gola R., Gřeš, Havránek, Kropka, Mládek, Pěnčík, Rajnoch, Rataj, Stupka.
AZ Heimstaden Havířov: Polouček - Heinzl, Kalus, Bahounek, Chroboček, Potočný, Gawlas, Polak, Caruk, Šmíd, Sonnek, Pastrňák, Kotala, Carbol, Synek, Orság, Fejko, Bednář, Pořízek, Kasperlík.

Domácí měli hned v úvodu parádní šanci. Kropka a Rataj si nahrávali v rohu kluziště a poté druhý jmenovaný vypálil, jenže střela se odrazila od pohotového gólmana. Poruba se i tak stále držela v útočném pásmu. Stupka nechal puk před klecí a zmocnil se jej Patrik Gola, který, ač v obležení havířovských, stále pálil na Poloučka.

Brankou mohl skončit útok Gřeše, který pálil na zcela odkrytou klec, když havířovský brankář vyjel z klece. Nebýt rychlého obránce, doklouzal by kotouč mezi tyče. A ani Kropkova střela nebyla na Poloučka účinná.

Havířovští sice v první třetině moc střel neměli, ale za zmínku stojí parádní pokus Polaka, jehož střela skončila v lapačce pohotového Mačka. Domácí hru znovu přesunuli do útočného pásma a ohrožovali svatyni hostí. Kropka měl stále gólovou smůlu. Ani Rataj, který šťoural mezi tyčí a betonem, nedostrkal puk do klece.

Nešťastnou branku utrpěl domácí Maček, který nestačil zakrýt kotouč. Dominik Synek se jej zmocnil a skóroval do poloodkryté klece. Gelnar chtěl tuto branku soupeři oplatit. Přejel celé hřiště a vypálil. Bohužel pro domácí havířovský brankář zakryl celou branku. Po první třetině byl tedy stav 0:1.

Ve druhé části utkání se role prohodily. Tentokrát nasázeli více střel na brankáře hosté. I hra se poněkud změnila. Hrálo se více do těla a souboje u mantinelů vypadaly dost ostře.

Od začátku třetiny se Havířov držel v útočném pásmu. Sem tam sice domácí puk vyvezli, ale když se tak jednou vracel David Pastrňák před Mačka, vstřelil gól, přestože byl podražen. Porubští se pokoušeli stále dát branku. V útočném pásmu se jim však stále nedařilo a Pěnčík, Kropka ani Rataj stále neskórovali.

Po dlouhých bojích o puk převzali na malou chvíli vládu domácí a vstřelili svou první branku. Kropka zrovna clonil výhled gólmanovi, když Marek Pěnčík nahodil puk od modré. Kotouč doletěl až za brankáře a Porubští se tak mohli radovat.

Hosté hru opět přesunuli na opačnou stranu a prudili Mačka. Bednář sice vystřelil, puk ale skončil na horní tyči, kde chvíli tancoval a pak spadl za klec. Bojovalo se o každičký centimetr ledu. Najednou se začalo přituhovat před Poloučkem. Pěnčík, Kropka a Rataj mu stále nedali pokoj. Když už byl gólman rozhozen, Tomáš Rataj stav svou střelou dorovnal.

Gelnar se parádně vyhýbal soupeřům, dokonce jim troufale prohodil puk mezi nohama, ale když se přiblížil k bráně a chtěl zakončit, sjel mu puk z hole.

I hosté byli neúspěšní. Pastrňákovi se nepodařilo trefit kotouč a Kotala přehodil klec. Ani další Kotalovy dorážky nepomohly, a tak byl stav stále nerozhodný.

Nemilá situace nastala pro domácí v prvních sekundách závěrečné třetiny. Maček sledoval přes své rameno, co právě dělá s pukem Pastrňák, ale nevšiml si, že již poslal puk dopředu Jakubu Kotalovi, který svou střelou potrestal brankářovu a obráncovu nepozornost.

Gelnar chtěl tento troufalý čin potrestat a vyjel na Poloučka. Všichni viděli, že puk i s gólmanovým betonem skončil v kleci, jenže brankový rozhodčí se nevěnoval své práci a zřejmě se díval na svůj mobilní telefon. Červené světlo tedy nesvítilo, a tak hlavní sudí gól neuznal. Domácí fanoušci byli značně pobouřeni.

Na ledě se začínalo přiostřovat. Znovu zaútočil Gelnar, který vypíchl Bahounkovi puk. Jel na bránu, ale akce se mu nezdařila. Následné dorážky bratrů Golů také neskončily za zády Poloučka.

Domácí bojovali do posledního dechu a hosté též. Jen tak tak minul klec hostující Šmíd. Kotouč těsně prolétl kolem tyče. I Robin Gola málem prostřelil levý roh branky.

Dvě minuty před koncem si hosté vzali oddechový čas a minutu před koncem domácí, kteří poté odvolali gólmana. Tři vteřiny zbývaly do konce a Havířov potvrdil svou výhru poslední brankou. Od modré, která dělila obranné pásmo hostí od středního, vypálil Jakub Kotala mířenou střelu. Puk se odrazil od pravé tyče k levé a zahnízdil v brance. Poruba tak podlehla Havířovu 2:4.

Další výsledky 19. kola ELIOD extraligy mladšího dorostu:

HC Oceláři Třinec - VHK Vsetín 3 : 1

HC Slezan Opava - HC Olomouc 4 : 3 sn.

HC Vítkovice Steel - HC ZUBR Přerov 11 : 0

HC PSG Zlín - HK MD Šumperk ?

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Ze začátku jsme byli jasně lepší, ale prohrávali jsme 0:2. Pak byl naopak lepšíHavířov, ale skóre bylo rázem 2:2. Takový je mnohdy hokej. Do třetí třetiny jsme řekli, kdo dá první gól, určitě rozhodne o vítězství. Od obou trenérů bylo jednoznačně určené dávat si největší pozor na Pastrňáka s Kotalou! Jsou to hráči, kteří nám dali všechny góly, které nám Havířov letos dal. Chybělo nám v dnešním utkání trochu štěstíčka. Takhle to vypadalo, že ten havířovský gólman byl famózní, ale není tam ten důraz před brankou, který bych si představoval. Prostě ta zarputilost protlačit to i s tím brankářem do branky nám chybí. Chceme to po těch hráčích jako je Kropka, Trefil, Pěnčík, to jsou opravdu techničtí hráči. Vyžadujeme to po nich, ale těžko to skloubí, že najednou by se přeorientovali z techniky na buldočí zarputilost, to není jednoduché. Myslím si, že to bylo krásné utkání po celých šedesát minut a kluky jsem za tu bojovnost pochválil.

Martin Janeček (AZ Havířov): Dneska jsme měli obrovské štěstí, jelikož soupeř byl velice kvalitní. Čekali jsme to a také se na tento zápas připravovali. První třetina byla hlavně v roli našeho brankáře. Byli jsme absolutně bez pohybu a soupeř nás přehrával. Velkou formou našeho gólmana třetina skončila našimi dvěma náhodnými góly. Od druhé třetiny jsme chytli pohyb, hráli jsme slušně, nicméně góly padly naopak do naší brány. Myslím si, že nám trošičku chybělo štěstí, protože jsme měli hodně gólových šancí. Třetí třetina byla vabank, kdy se nám podařilo z kraje třetiny dát branku. Samozřejmě tam byly i nějaké šance, které nebyly proměněny, ale je to o tom štěstí. Buď to trefíme či netrefíme. Štěstí nám přálo, jelikož jsme měli velice kvalitního soupeře, který rozhodně nepatří do těch pater tabulky, kde momentálně je.