Mladší dorostenci ztratili tříbrankové vedení, ve výborném utkání byl šťastnější Havířov

03.02.2011, Adam Bagar

Extraliga mladšího dorostu přinesla v souboji Havířova s Porubou další kvalitní podívanou. Porubští se v první třetině dostali po dvou brankách Jakuba Gelnara a jedné trefě Robina Goly do tříbrankového náskoku. Ten dokázal AZ ve druhé části během pěti minut smazat. Poruba poté odstartovala festival spálených šancí. Do zaslouženého vedení šla opět až na začátku poslední tercie trefou Martina Csomora. Jenže Havířov má Davida Pastrňáka a Jakuba Kotalu, právě ti opět rozhodli o senzačním obratu a zařídili pro domácí poněkud šťastné tři body za vítězství 6:4. Poruba se i přes porážku za svůj výkon rozhodně nemusí stydět, odehrála totiž velmi dobré utkání.

Extraliga mladšího dorostu - 28.kolo čt 3.2.13:30
6:4(0:3, 3:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 25. Spratek (Carbol), 27. Pastrňák (Synek), 30. Kotala (Pastrňák, Orság), 47. Spratek (Carbol, Synek), 55. Pastrňák (Kotala), 60. Kotala - 12. Gelnar (Csomor), 18. Gelnar (Pěnčík), 20. Gola R. (Csomor), 46. Csomor (Gola R., Pěnčík). Rozhodčí: Běčák - Havlík, Kittel. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 250. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:4, 6:4.
AZ Heimstaden Havířov: Šimeček (od 21. Polouček) - Kalus, Gawlas, Potočný, Heinzl, Bednář, Carbol, Synek, Chrobeček, Šmíd, Kotala, Pastrňák, Orság, Fejko, Caruk, Spratek, Polák, Gajdoš.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček - Demel, Síkora, Pitřík, Balcar, Hranoš, Štěpán - Csomor, Gola R., Gelnar, Seget, Pěnčík, Havránek, Mládek, Gola P., Gřeš.

V úvodu utkání byla k vidění vyrovnaná bitva, ve které postupně začali přebírat aktivitu Porubští. V přesilové hře předvedl RT TORAX velmi pohlednou akci po ose Gelnar – Pěnčík – Csomor, poslednímu jmenovanému však v rozhodující chvíli sjel touš z hole. Stejný hráč nevyužil ani poloprázdné havířovské klece, a tak se mohlo trestat na druhé straně.

V oslabení našel v situaci dva na jednoho Pastrňák volného Orsága, ale Maček se stačil ke druhé tyči rychle přesunout. Další varování pro obranu Havířova přišlo poté, co Mládek vyslal do jízdy Gřeše a ten jen těsně minul levou tyč branky. Skórovat mohl také před brankou osamocený Gelnar, ale jeho střelu obrana AZetu zblokovala do ochranné sítě.

Zaslouženého vedení se Poruba dočkala na konci dvanácté minuty, kdy se Csomorova střela odrazila od zadního mantinelu k pravé tyči na volného Jakuba Gelnara a ten, ač byl ve velmi těžkém střeleckém úhlu, dokázal skórovat.

Hosté pokračovali ve velmi kvalitním výkonu a favorizované domácí hokejisty prakticky do ničeho významného nepouštěli. Po Pěnčíkově střele doklepl kus černé pryže za záda nejistého Šimečka opět velmi agilní Jakub Gelnar.

Snížení mohlo přijít po Pastrňákově dělovce, ale Maček byl opět připraven. Šest vteřin před první sirénou dokonal fantastickou třetinu snů Robin Gola, když využil Pěnčíkovy příhry a z první poslal chladnokrevně domácí hráče do šaten s tříbrankovým mankem.

V úvodu druhé třetiny se obrázek hry změnil a Poruba začala v obranné fázi kupit chybu za chybou. Daniel Spratek proletěl obranným pásmem hostí, natlačil se až před Mačka a překvapivě dokázal propasírovat kotouč za brankovou čáru. Nutno říci, že šlo trošku o branku lacinou.

O další dvě minuty později si asi Porubští neuvědomili sílu Davida Pastrňáka, kterého vyslal do jízdy Synek. Domácí forvard se v takových situacích nemýlí a s bravurou to vyřešil také tentokrát a nedal Mačkovi prakticky žádnou šanci.

V přesilové hře přišel další úder domácích. Pastrňák se tentokrát ujal role nahrávače a našel mezi kruhy volného Jakuba Kotalu, který se rovněž nemýlil a srovnal během pěti minut stav z beznadějně vypadajících 0:3 na 3:3.

RT TORAX se z domácího vyrovnání rychle oklepal a začal být opět nebezpečným a výrazně lepším týmem. Pěnčík mířil do poloprázdné kasy, ale Polouček se blýskl výborným zákrokem, o chvíli později zaujal přítomné diváky famózním sólem Gelnar, jenž se zbavil dvou beků, mezi kterými projel jako nůž máslem, ale strhnout vedení zpět na stranu hostí nedokázal.

V dalších příležitostech neuspěli postupně starší z bratrů Golů Robin, Demel a ani Gřeš. Naopak na druhé straně ještě v úplném závěru druhé tercie pálil na Mačka Pastrňák, ale lapačka porubského gólmana byla tentokrát připravena. Před poslední dvacetiminutovkou tak bylo stále vše otevřené.

Také závěrečná dvacetiminutovka přinesla velmi kvalitní a zajímavý hokej. Robin Gola na pravé straně našlápl a stačil ještě poslat kotouč do předbrankového prostoru, kde operoval volný Martin Csomor a přízemní střelou dostal RT TORAX opět do vedení.

Odpověď AZetu přišla velmi bleskurychle. Domácí předvedli pěknou kombinaci po trase Carbol – Synek – zakončující Daniel Spratek, jenž už měl zcela lehkou úlohu doklepnout puk do prázdné Mačkovy branky.

Hosty inkasovaná branka nezaskočila, naopak to byli oni, kdo si vytvořil několik dalších gólových příležitostí. Aktivní Robin Gola zůstal před Poloučkem zcela osamocen, ale domácí brankář nechal vyniknout svou lapačku. O chvíli později ujel havířovským bekům Pěnčík, provedl blafák, ale zakončil mimo prostor tří tyčí.

Poloučka nedokázal prostřelit ani z mezikruží Gřeš, na druhé straně naopak nebezpečně střílel v situaci dva na jednoho domácí Synek. Spálené šance mohly RT TORAX mrzet, protože v další situaci dva na jednoho našel Kotala svého parťáka Davida Pastrňáka a ten se tváří v tvář Mačka opět nemýlil a chladnokrevně zakončil. Havířov tak poprvé v zápase vedl.

Domácí mohli svůj náskok navýšit v přesilové hře, ale naopak Csomor v ní trefil nejprve boční tyč a o chvíli později se nebezpečně natlačil před Poloučka, ale zakončit již v pádu nedokázal. Dvě a půl minuty před koncem měl výhodu přesilové hry hostující RT TORAX.

Trenér Rambousek šanci ještě navýšil odvoláním Mačka, ale domácí toho rychle zužitkovali. Do prázdné svatyně se přes celé kluziště trefil neomylný Jakub Kotala. Havířov tak otočil nepříznivý stav a dokázal zdolat s velkou dávkou štěstí Porubu 6:4.

Martin Janeček (AZ Havířov): První dvě třetiny byly oboustranně postavené na hlavu, protože si myslím, že jsme měli v první třetině malinko více ze hry, ale Poruba se díky důrazu a přímočarosti dostala do tříbrankového vedení, naopak ve druhé třetině jsme trošku zvedli tempo, ale byli jsme dost nepozorní vzadu, Poruba byla jasně lepší a nebezpečnější a my jsme takovými ušmudlanými góly srovnali na 3:3. Říkal jsem si, že kdo dá čtvrtý gól, tak vyhraje, ale nakonec se ukázalo, že naši klíčoví hráči jsou klíčoví proto, že dokázali otočit utkání ze stavu 3:4 na konečných 6:4. Chtěl bych hráčům poděkovat a zároveň zkritizovat našeho kapitána Kaluse, protože pokud nebude dobře přistupovat k utkání a nebude mít úctu ke spoluhráčům a bude dělat takové fauly, tak od příštího utkání končí jako kapitán. Myslím si, že je to hráč, který by měl řídit celé mužstvo úplně jiným směrem.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Podle mého názoru šlo o vynikající utkání. Musím uznat, že svaz vymyslel velmi dobrou soutěž. Byl to hokej prakticky se vším všudy. Viděli jsme hodně situací, kdy jsme je vyloženě přehrávali, a myslím si, že za šedesát minut jsme byli lepší mančaft. Za stavu 3:0 jsme měli šance, ale nedali jsme gól. Tříbrankový náskok ještě neznamená, že máme utkání v kapse. I přes porážku jsem po zápase kluky pochválil za předvedený výkon. Co se týče dovedností a individuálních činností s pukem, tak jsem byl spokojen. To, že někdo nepromění samostatný nájezd, tak to neudělá schválně. K proměňování šancí hráč potřebuje klid a také vlastnosti, se kterými se narodí, a v Havířově se s tím narodili právě Kotala s Pastrňákem. V tomto jsou výjimeční, ale myslím si, že někteří kluci z Poruby to můžou dotáhnout ještě dále, protože Kotala s Pastrňákem neumí bránit a bude se jim to hůře učit v pozdějším věku. Jmenovitě třeba Gelnar, Csomor, Gola Robin, Rataj, Pěnčík, ti všichni to klidně můžou dotáhnout dále. V dnešním utkání vyhrálo ne lepší, ale mnohem šťastnější mužstvo.