Dva body si po samostatných nájezdech vysloužili mladší dorostenci Poruby

05.09.2010, Kateřina Juříková

První zápas nové sezóny sehráli porubští mladší dorostenci na svém ledě s Havířovem. Do zápasu nastoupili velice dobře a již ve třetí minutě vedli 2:0. Do poloviny první třetiny Havířovští dokázali dorovnat. Porubští se i tak drželi častěji v útočném pásmu. Po druhé třetině byl stav 5:3 a domácí se snažili stav zvýšit, anebo jej alespoň udržet. Ani jedno se jim nepodařilo uskutečnit. Hosté hned v úvodu poslední části skórovali a dvanáct minut před koncem dorovnali. Přišlo tedy na řadu prodloužení, ale ani to nerozhodlo o tom, kdo dostane druhý bod. Problém s vítězem byl vyřešen až ve čtvrtém kole samostatných nájezdů, kdy se havířovský Pastrňák netrefil, zatímco Patrik Gola skórovat dokázal.

Extraliga mladšího dorostu - 1.kolo ne 5.9.10:00
6:5sn(3:2, 2:1, 0:2 - 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Csomor (Pěnčík, Gelnar), 3. Kropka (Gřeš), 11. Gola R. (Demel, Rataj), 37. Gelnar (Pěnčík), 38. Rataj (Pěnčík), rozhodující sam. náj. Gola P. - 6. Kotala (Pastrňák), 9. Pastrňák (Kotala), 36. Kotala (Pastrňák), 41. Pastrňák (Kalus, Kotala), 48. Kotala (Kasperlík). Rozhodčí: Klapetek - Krakovčík, Parma. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 50. Střely na branku: 35:31. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3, 5:5, 6:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček (na druhé kolo nájezdů Sroka) - Balcar, Demel, Hranoš, Pitřík, Síkora, Štěpán, Csomor, Gelnar, Gola P., Gola R., Gřeš, Havránek, Kropka, Pěnčík, Rataj
AZ Heimstaden Havířov: Polouček - Regoš, Heinzl, Kalus, Bahounek, Chroboček, Potočný, Jaroš, Caruk, Pastrňák, Kotala, Carbol, Synek, Orság, Fejko, Bednář, Kasperlík, Spratek

Pár minut po vhazování byl vyloučen hráč z řad Havířova a domácí toho využili. Tak jako v loňské sezóně předvádělo trio Csomor - Gelnar - Pěnčík parádní souhru, předvedli ji i tentokrát. Po nahrávkách před Poloučkem skóroval Martin Csomor. Neuběhla ani minuta a domácí opět vsítili branku. Gřeš poslal puk na Adama Kropku, který využil nepozornosti havířovského gólmana. Hosté nejenže tlačili na Mačka, oni jej doslova dotlačili i s pukem do klece. Naštěstí pro ně rozhodčí zapískal dříve, než stačil kotouč překročit brankovou čáru. Domácí drželi útočné pásmo dost dlouho, ale stala se chyba a Jakub Kotala sám ujížděl na porubskou klec. Jeho střela projela mezi betony, puk se odrazil od jedné tyče ke druhé a zakotvil v brankovišti. Hosté opět ohrozili Mačka v deváté minutě. Pastrňák nahrál Kotalovi stojícímu před bránou, jenže jeho střela se odrazila od betonů. Domácí sice na pár sekund vrátili hru k Poloučkově kleci, ale David Pastrňák i s kotoučem ujel. Demel jej sice stíhal a následně i hákoval, vstřelení gólu nezabránil. Vše se poté znovu změnilo. Hrálo se 4 na 4 a Rataj dostal na hůl nahrávku. Ujel, a když se jej snažil protihráč atakovat, vyhnul se mu a nahrál Demelovi, který našel před brankou Robina Golu. Kotala patřil jednoznačně k nejlepším hráčům na ledě. Pohotový brankář jeho další střelu ovšem zachytil. První třetina skončila stavem 3:2.

Na druhou třetinu přišli hosté pozdě a dostali dvouminutový trest, takže se domácí znovu usídlili v útočném pásmu. Žádná střela, ani ta Gelnarova, neskončila za Poloučkem. Další pokus měl i Kropka, který najížděl a pálil, střela skončila v gólmanově lapačce. Hosté také zkoušeli své štěstí. Bahounek pálil od modré a Bednář se pokusil o dorážku, ale ta také neskončila za Mačkem. Hosté se spíše snažili blokovat Porubské a stále je napadali u mantinelů. I přesto že se havířovský brankář převaloval v brankovišti, R. Gola ani jeho bratr P. Gola jej nepřekonali. Branka padla až ve 35. minutě a byl to gól vyrovnávací. Havířovské duo Pastrňák - Kotala bylo nejenže nepředvídatelné, ale také velice nebezpečné. Pastrňák si objel klec, až stál po Mačkově pravici a poslal nahrávku na Jakuba Kotalu, který stál na druhé straně a skóroval do odkrytého prostoru. Další přesilovou hru dokázali Porubští opět využít. Po dlouhém ťukání v útočném pásmu Jakub Gelnar objel bránu, zastavil v mezikruží a vypálil mezi čtyři černé hráče, kteří stínili svému strážci svatyně. Tentokráte se ocitli v ohrožení domácí, když Havířovští hráli v pěti a domácí jen ve čtyřech. To ale pro Porubské nebyl žádný problém, i když byl na chvíli soupeř před jejich klecí. Tomáš Rataj všem ujel a vychutnal si čekajícího Poloučka a poslal mu puk prakticky do prázdné branky. Po siréně ohlašující konec třetiny byl stav 5:3.

00:41 svítilo na světelné kostce, když hosté snížili stav. Obránci neuhlídali vetřelce. Kotala a Kalus své pokusy neproměnili, ale David Pastrňák dokázal došťourat puk dokonce i s gólmanem do brány. Maček se marně snažil zachránit situaci, neboť hlavní sudí si kotouče v kleci všimnul. Csomor zkusil skórovat, ale zasáhl pouze betony. Hosté se stále tlačili před branku a znovu dostali kotouč i s brankářem do klece. Zasloužil se o to Jakub Kotala svým třetím gólem. Obrovská příležitost přišla za domácími. Více jak půl minuty totiž hráli v šesti, neboť rozhodčí signalizoval trest pro hráče hostí a dlouho se žádný z Havířovských k puku nedostal. Na druhé straně Kotalovi zřejmě hattrick nestačil, jenže vystřelený kotouč jen těsně okopíroval dráhu brankové čáry a vyjel druhou stranou. Hosté i domácí se spíše snažili ukořistit puk a ke střelám se dostávali málokdy, a tak přišlo na řadu prodloužení, které vypadalo podobně jako třetí třetina.

Pět minut létal kotouč z jedné strany na druhou a případný náznak akce byl soupeřem zlikvidován. Žádná střela se rovná žádný gól. Rozhodly tedy až nájezdy. Ratajovi se nepovedl jeho blafák a Kotala se trefil přímo do lapačky. Parádní nájezd za Porubu předvedl Demel, ale Pastrňák také skóroval, když rozhodil Mačka. Další nájezd jel Kropka, ale neproměnil, a Bednářovu střelu brankář zablokoval. Poté se pořadí změnilo a proti najíždějícímu Pastňákovi teď navíc stál Sroka, kterého havířovský útočník neprostřelil. Rozhodující nájezd dal Patrik Gola, který Poloučka pohotově překonal. Porubští zvítězili po samostatných nájezdech 6:5.