Ostravská tvrz padla, Třebíč rozhodla utkání v poslední části

18.10.2006, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava hostila ve 13. kole I. ligy na své půdě Horáckou Slavii Třebíč. Utkání od počátku bylo skoupé na gólové akce a první branky se divák dočkal až ve 41. minutě, kdy Jiří Oliva ujel domácí obraně a střelou nad lapačku se postaral o jednobrankové vedení. Na konečných 0:2 po kombinaci se spoluhráčem Šefčíkem upravil Petr Zahradník. Sareza poprvé v letošní sezóně na domácí půdě ztratila body, a to hned všechny tři.

- 13.kolo st 18.10.17:00
SK Horácká Slavia Třebíč
0:2(0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 41. Oliva (Hrbáček), 48. Zahradník (Šefčík, Látal). Rozhodčí: Kubeš - Prchal R., Prchal T. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 720. Střely na branku: 29:35. Průběh utkání: 0:2.
HC Sareza Ostrava: Čech - Holík, Rimmel, Ovšák, Vnenk, Brincko, Tesařík, D. Mocek, Dresler - Šebesta, Sochorek, Baranyk - Boháč, Holuša, Bokroš - Janečka, Pavlačka, Klimek - Gelačák, Tomášek, Dušek
SK Horácká Slavia Třebíč: Luňák - Ščerban, Řehák, Hrbáček, Vomela, Dvořák, Šefčík, Sláma, Bulička - Laš, Dolníček, Mertl - Handlovský, Oliva, Pšurný - Čech, Zahradník, Látal - Přibyl, Korotvička, Dora

Vstup do utkání vyzněl lépe pro hosty z Třebíče, když se před ostravského brankáře Čecha prodral Dora, jenž kotouč nebezpečně nahodil, ale na branku nemohl s tímto pokusem pomýšlet. To se na druhé straně kluziště vydal Šebesta do brejku, jenže se bráněn veteránem Ščerbanem k zakončení nedostal. Ve 4. minutě poprvé v utkání opravdu hořelo - Dolníček zpoza brány nalezl Handlovského a ten před modrým půlkruhem nastřelil jen ostravského gólmana. Minutu nato Luňák proti Boháčově ráně doslova a do písmen poklekl a na Holušu civěla odkrytá brána, jenže forvard kotouč nedokázal usměrnit níže než nad horní tyč. Vzápětí se domácí Mocek prezentoval nebezpečně prudkou ránou těsně míjející třebíčskou svatyni a jen sekundy poté Baranyk bekhendovou finesu úspěšně nezakončil s přídavkem „gólová“. Hosté se do šancí v první části dostávali zřídka, jednou z nich bylo Korotvičkovo objetí branky s následným nepovedeným zakončením. V 17. minutě si v přesilové hře na Čecha v domácí bráně dělal chutě Oliva, ale ač byl gólman v leže, neměl třebíčský hráč dostatek přesnosti, by se trefil. V samotném závěru ostravský Rimmel ku podivu celé haly v početní převaze nedokázal Luňáka překonat díky ostrému úhlu a také brisknímu přesunu brankáře.

Druhá třetina se začala ve velice vlažném tempu a první akce se divák dočkal až po třech odehraných minutách, kdy Klimek před horácko-slavistickou bránou pohotově tečoval mimo tři tyče. O další dvě minuty později najel Handlovský do pásma útočného pásma, v klubku hráčů na milimetr přesně nalezl Pšurného, jenže ten krásnou souhru nedotáhl do takového konce, kdy brankový sudí rozsvítí červené světlo. Oživení do hry přinesla až série vyloučených po polovině mače. Domácí Vnenk i Tomášek ale byli stejně úspěšní jako hostující Mertl, který při vlastním oslabení mířil jen do brankáře. Ve 34. minutě Sochorek popadl na červené puk a myriádu kliček zakončil střelou do pozorného Luňáka. Třebíč poté popadla druhý dech a na několik dlouhých minut zcela uzavřela Ostravu do obranného pásma; vyústěním byla střelnice v podání Olivy, Handlovského, Pšurného a Dvořáka, druhý jmenovaný dokonce kotouč za záda Čecha procedil, ale pro postavení spoluhráčů v brankovišti nemohla být branka uznána. A jelikož se ani na konci prostřední části neprosadili mimo střílející Korotvička a nad dorážející Přibyl v signalizovaném trestu domácího Mocka, rozešli se i podruhé soupeři do kabin bez branek.

Lidé se po druhé přestávce ještě pořádně neusadili do tribun na svá místa a již si to Jiří Oliva rázoval pustým obranným pásmem Ostravy a střelou nad lapačku Jakuba Čecha zařídil v té době jen průběžné vedení svého celku. Třebíč byla v těchto momentech pánem na ledě a z otočky střílející Martin Čech či Oliva s Vomelem při presu nevytěžili víc než jen vrásky na čele domácích trenérů. Srovnat se pokoušel Tomášek, jenže Luňák byl rázně proti. Petr Zahradník druhou trefou v zápase rozhodl, že s hráči hostí se do autobusu na cestu zpět nastěhuje na volné místo trojice bodů. Ostravský brankář byl proti dvojici útočníků zcela bezmocný. Marné již byly snahy Boháče či unikajícího Janečky, jemuž se obelhání soka v bráně podařilo, ale kotouč gólmanovu pravou tyč minul jen o centimetry. V 58. minutě si domácí vybrali oddechový čas, ale dnes jim nebylo přáno, aby uhájili neporazitelnost na vlastním ledě a podlehli soupeři 0:2.

Petr Rambousek (Ostrava): „Bez gólů nemůžeme vyhrát. Po dvou třetinách to bylo 0:0, věděl jsem, že to 0:0 neskončí. Bohužel jsme udělali obrovskou chybu, dostali jsme ze samostatného nájezdu gól. V první třetině jsme měli šance, i v dalších částech jsme jich pár měli, ale gól jsme nedali.“

Josef Horešovský (Třebíč): „Výsledek nás těší, protože jsme v minulosti z venku moc bodů nevozili. Letos by to mohlo být lepší. Zápas byl dlouho vyrovnaný. Soupeř měl chvílemi velký tlak. Obzvláště ve druhé třetině. Ubránili jsme se štěstím i díky výbornému výkonu brankáře. V závěru bylo jasné, že Sareze bude ubíhat čas, a že bude nervóznější. Podařilo se nám z protiútoků skórovat, čímž jsme utkání rozhodli ve svůj prospěch.“