Bez kapitána se Sareze na Havířov nedařilo

06.01.2007, Lukáš Bajgar

Ve 34. kole I. ligy hostila Sareza Ostrava v derby regionální Pantery z Havířova. Přestože v úvodu utkání patřila hra převážně domácímu týmu, který i zásluhou Marka Badža vsítil branku, jež nebyla sudím uznána, obrátily se karty nečekanou trefou havířovského Davida Galvase z 19. minuty, jenž téměř z poloviny hřiště otevřel účet utkání. Panterům vycházely konce třetin i nadále, v té prostřední Zdeňkem Žákem šli hosté do dvoubrankového a v 57. minutě Janem Fadrným upravili na konečných 0:3.

- 34.kolo so 6.1.17:00
0:3(0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Galvas (Novotný), 37. Žák (Zdeněk, Rozum), 57. Fadrný (Mikšan). Rozhodčí: Smeták - Barteček, Koliba. Vyloučení: 4:9. Využití: 0:1. Diváci: 1020. Střely na branku: 26:21. Průběh utkání: 0:3.
HC Sareza Ostrava: Masný - Ovšák, Tesařík, Palík, Vnenk, Holík, Mocek J., Vajda, Kubala - Glas, Boháč, Bokroš - Červenka, Sochorek, Svačina - Gelačák, Badžo, Valušiak - Janečka, Dušek
AZ Heimstaden Havířov: Novotný - Krisl, Klimeš, Galvas, Dresler, Štach, Vavruša - Seman, Fadrný, Mikšan - Žák, Zdeněk, Rozum - Sztefek, Holuša, Brynecký

Úvodní buly vypjatého utkání o pár minut odsunuly na ledě naházené konfety havířovských fanoušků, kteří společně s domácími utvořili báječnou kulisu prvoligového derby. Domácí, ač oslabeni o kapitána Šebestu, do mače vlétli o poznání aktivněji nežli Panteří a Novotný v bráně musel hned zkraje čelit Boháčovi, jenž přinutil bíločerného gólmana k zákroku vleže. Ve 3. minutě tentýž muž v bráně rázně odmítl první změnu ve skóre – ostravský Palík vyslal z obranného pásma do zteče Svačinu, ten ale v koncovce nebyl úspěšný. Již minutu nato to byli opět Ostravští, kteří atakovali havířovskou kasu: Janečka v tandemu s Duškem vyzrál na osamoceného beka, ale na muže v masce již nikoli, neboť ten holí přihrávku před prázdnou kasu zavčasu vytěsnil. Panteři se osmělili až v 7. minutě Zdeňkem, který si nabruslil před brankoviště, havířovský brankář v barvách Sarezy Masný ještě vyrazil, ale kdyby Galvas nestřílel z prvé jen nad, mohl i snadno inkasovat. V polovině třetiny se mohl ve své premiéře radovat z branky domácí Červenka v pádu pálící do Novotného, ale stejně jako jeho spoluhráči neměl dostatek štěstí. Na druhé straně se zase ostravský štírek Holuša v dresu Panterů snažil vydolovat zpod Masného kotouč, ale trefy do černého se jako Fadrný či Galvas nedočkal. V čase 10:18 se Marek Badžo radoval z branky zbytečně, neboť sudí posoudil střet Novotného s ostravským hráčem před brankovištěm za nedovolený. A když se ve 14. minutě opět ze samostatného úniku neprosadil Boháč, trestal Havířov jak nejlépe uměl. David Galvas za červenou čárou nachytal na nedbalkách Masného, který dalekonosný oblouk propustil pod vyrážečkou. A tak do kabin šli hosté s jednogólovým vedením.

Na vstup do druhé dvacetiminutovky se nejlépe přichystal domácí Červenka, střela z bezprostřední vzdálenosti však nenalézá žádnou skulinu. Jako na houpačce se hra rychle přenesla na druhou stranu v podání Bryneckého obtěžování Masného u levé tyče domácí kasy, a opět na straně hostí Svačina mířící jen do betonů stojícího Novotného. Hosté poté převzali iniciativu více na svá bedra a pokusy Zdeňka či v oslabení Mikšana jsou toho důkazem. Hra se musela líbit, hrálo se nahoru – dolů, gólmani se místy překonávali a diváci hlasitě hnali své borce kupředu. Když se domácí centr první řady Boháč ve spolupráci s Bokrošem neujal role vyrovnávajícího muže, mohli naopak Fadrný s Mikšanem nadvakrát během dvou minut skórovat. Nejdříve při „ťukecu“ mezi oběma hráči zakončil druhý jmenovaný do vyrážečky a podruhé tentýž forvard nezamířil přesně, kotouče se ale zhostil Gelačák a s Badžem si to mašírovali na Novotného, ale také bez gólového efektu. Po polovině utkání Glas nedokázal procedit černý kotouč pod havířovským fantómem a hostující Rozum zase při minisólu s přívdavkovou kličkou vyhořel na tom ostravském. A hra gradovala i nadále, Badžo z mezikruží napálil jen břicho a Zdeněk ihned po vhazování provětral lapačku v červeném chytajícího kasaře. Minuta 36:16 přinesla druhou trefu hostí, Zdeněk Žák v přesilové hře bekhendem nad rameno z asi tří metrů nedal Masnému šanci. Před druhou sirénou chtěli ještě navýšit účet zápasu Mikšan s Fadrným, v cestě jim však stála nepřesná koncovka.

Závěrečná tercie se nesla v duchu urputné obrany hostí a marné snahy Ostravských minimálně korigovat výsledek. Všem nadějím konec na zisk alespoň bodu mohl být učiněn ve 23. minutě, kdy Brynecký tvrdou ránou rozezvučel levou tyč Masného svatyně a následně střelou nad a Fadrného koncovkou k tyči nechal jen zklamaně vydechnout havířovský kotel. Zatímco za první dvě části se mohli diváci dočkat minimálně pěti zásahů do černého na obou stranách, sledovali v té závěrečné i nadále boj o každou píď ledu. Na Novotného nechala obrana vystřelit jen Janečku z úhlu, či Holíka s Tesaříkem při vlastních oslabeních. Poslední dílek do mozaiky havířovského zisku tří bodů položil Jan Fadrný střelou z kruhu pod Masného pravý beton. Marné již byly snahy domácího Glase v samotném závěru, kdy si Sareza vyzkoušela i hru ve dvojnásobném oslabení. Ostrava podlehla Havířovu 0:3 a ukončila svou čtyřzápasovou šňůru výher v řadě.

Petr Fabián (Sareza): „Dnes jsem zkoušel velmi omlazené mužstvo, bylo to na hraně. Klobouk dolů před jejich výkonem. Viděli jsme v první třetině, jak na Havířov kluci vlétli. Hráli s chutí, byla to otázka nezkušenosti. Šancí jsme měli spoustu a měli jsme je proměnit. Třetina měla skončit minimálně 3:1 pro nás. Zápas by se pak jinak vyvíjel, ale já jako trenér jsem s utkáním spokojený, protože asi málokterý tým si dovolí nasadit tak mladé kluky do hry.“

Tomáš Potěšil(Havířov): „My jsme venku dlouho nebodovali, krom Boleslavi, kde jsme podali podobný výkon. Vítězství jsme potřebovali, neboť kdybychom dnes prohráli, asi bychom byli z boje o play – off venku. Máme se opět od čeho odpíchnout.“