Do Ostravy míří havířovští Panteři

Jan Škarpa, 05.01.2007
Po vítězném vstupu do roku 2007 čeká Sarezu první domácí zápas, který sehraje s místním rivalem z Havířova. Zatímco Ostrava vstoupila do Nového roku vítěznou nohou, Panteři neuspěli v Jihlavě. Havířovský klub pořádá pro své fanoušky zájezd do Poruby zdarma a tak se dá očekávat velká návštěva hostí, proto přijďte také podpořit a povzbudit své oblíbence. Zápas začíná v sobotu 6. ledna v 17:00.

Základní info

V posledním zápase si prodloužila Sareza sérii neporazitelnosti ve venkovních zápasech již na pět utkání. Domácí série je o něco horší, přesto se daří Sareze o poznání lépe než Havířovu, který naposledy poznal chuť vítězství 13. prosince proti Chomutovu.

Od posledního vzájemného střetnutí se kádr Havířova podstatně změnil. Mladá Boleslav zlanařila dva nejproduktivnější Pantery, Přemysla Sedláka a Petra Lipinu. Do Vítkovic navíc zamířil do té doby nejproduktivnější obránce Ctirad Ovčačík. Místo po těchto hráčích mají zaujmout nejnovější posila Lubomír Štach, dále Matěj Hamrák, Martin Krupka, Zdeněk Žák (výměnou za Patrika Finka) a v neposlední řadě Michal Holuša, který je v Havířově na měsíčním hostování ze Sarezy.

Ačkoli již v Havířově nepůsobí, jsou Přemysl Sedlák a Petr Lipina nejproduktivnějšími hráči klubu. Až za nimi se umístil David Mikšan, který je s 20 body za 7 gólů a 13 asistencí jak nejlepším havířovským střelcem, tak i nahrávačem. Z obránců se nejvíce bodově daří Tomáši Klimešovi, jenž nasbíral 14 (4+10) kanadských bodů. Tomáš Klimeš je zároveň nejtrestanějším hráčem klubu s 64 minutami. V bráně se Havířov spoléhá na Marka Novotného, jehož procentuální úspěšnost zásahů činí 91,47%.

Letošní vzájemné zápasy

8. kolo: HC Havířov Panthers - HC Sareza Ostrava 2:1pp (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0)
Branky a nahrávky57. Mareš (Rozum), 62. Lipina (Mikšan) - 47. Bokroš (Tesařík).
více o zápase

21. kolo: HC Havířov Panthers - HC Sareza Ostrava 3:4 (0:1, 2:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 24. Klimeš (Ovčačík, Lipina), 26. Fink (Fadrný), 57. Mikšan (Lipina) - 14. Janečka (Klimek, Najdek), 41. Ovšák (Najdek, Klimek), 43. Rimmel, 49. Boháč (Rimmel, Šebesta).

Poslední kolo obou týmů

HC Sareza Ostrava

33. kolo: HC Berounští Medvědi - HC Sareza Ostrava 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 11. Šebesta (Boháč, Tesařík), 35. Klimek (Ovšák), 41. Šebesta (Tesařík), 58. Bokroš (Šebesta, Boháč).

HC Havířov Panthers

33. kolo: HC Dukla Jihlava – HC Havířov Panthers 6:3 (2:0, 1:1, 3:2)
Branky a nahrávky6. Kaňkovský (Řípa, Fiedler), 15. Rytnauer (Bakus, Kaňkovský), 25. Fiedler (Kaňkovský, Lukáč), 42. Lazorišák, 43. Lukáč (Kaňkovský, Bakus), 46. Čachotský (Kaňkovský, Rytnauer) - 22. Zdeněk (Rozum), 50. Fadrný (TS), 59. Zdeněk (Holuša, Balčík).
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledních utkáních

Sareza Ostrava: Čech - Ovšák, Tesařík, Holík, Vajda, Vnenk, Palík, Kubala, Mocek - Šebesta, Boháč, Bokroš - Klimek, Sochorek, Svačina - Gelačák, Badžo, Valušiak - J. Dušek, Janečka, Glas.

Havířov Panthers: Šafránek - Chmelíř, Klimeš, Galvas, Štach, Balčík, Vavruša, Krisl, Dresler - Žák, Fadrný, Seman - Mikšan, Zdeněk, Rozum - Holuša, Sikora, Brynecký - Heider, Lašek, Sztefek

Statistiky soupeřů

SAREZA OSTRAVA HAVÍŘOV PANTHERS
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE
6. místo (52 bodů) 10. místo (38 bodů)
SKÓRE
BILANCE
14 – 3 – 4 – 12 9 – 4 – 3 – 17
NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
8:2 (Kadaň) / 0:5 (Brno) 4:0 (Havlíčkův Brod) / 6:0 (Kadaň)

HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Pavel Šebesta 31 (17+14) David Mikšan 20 (7+13)
STŘELEC
Pavel Šebesta 17 David Mikšan 7
NAHRÁVAČ
Pavel Šebesta 14, Dalibor Sochorek (vč. utkání za Olomouc) 20 David Mikšan 13
NEJLEPŠÍ V +/-
Pavel Šebesta +8 David Mikšan +6
NEJTRESTANĚJŠÍ
Milan Ovšák 68 Tomáš Klimeš 64
GÓLMANI PROCENTUÁLNĚ
Jakub Čech 94,37% Marek Novotný 91,47%
GÓLMANI PRŮMĚREM
Jakub Čech 2,21 Marek Novotný 2,65

SAREZA OSTRAVA HAVÍŘOV PANTHERS

Z historie havířovského hokeje

Přestože je město Havířov velice mladé, (vzniklo teprve v roce 1955), počátky nynějšího hokejového klubu se datují již rokem 1928. V roce 1931 došlo k registraci hokejového klubu pod názvem KČT Lazy. A taky došlo k přihlášení do tehdejší župní soutěže SHŽ, kterou v té době hrály mimo jiné i Vítkovice a Třinec. Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešních Panterů dlouhých dvacet dva roků. V roce 1966 se změnil název klubu na AZ(podle tehdejšího „generálního“ partnera Dolu Antonín Zápotocký.) Havířov. Tým hned rok na to postoupil do 2. národní ligy.

Po pár letech strávených v 1. národní lize, však následoval pád zpět do 2. národní ligy, stalo se tak kvůli reorganizaci soutěže. Plných 17 let trvalo Havířovu než se vrátil opět do první ligy. V roce 1999 odkoupil Havířov Extraligu od Opavy, s tím přišla i změna názvu na nynější HC Havířov Panthers. V extralize vydrželi Panteři čtyři roky, po kterých je v extralize vystřídalo Kladno. Po dvou letech, kdy se Panteři umístili až na desáté příčce přišel vloni výkonnostní skok, Havířov skončil v základní části na páté příčce, ze které ve čtvrtfinále porazil Brno a postoupil tak do semifinále. Na tento počin by rádi Panteři letos navázali, leč se jim to zřejmě nezdaří.