Góly Vojtáška a Klímy nestačily, starší dorostenci se potřetí sklonili před polskou osmnáctkou

30.03.2016, Gabriela Juříková

HC RT TORAX Poruba třetí přátelské, pro polskou reprezentaci přípravné, utkání posílil několika hráči bývalého staršího dorostu a byl tak více konkurence schopný než v předešlých dvou zápasech, které Poruba prohrála shodně 8:0. První třetina skončila nerozhodně 1:1, stejně tak i třetí dvacetiminutovka. Polská osmnáctka si vytvořila náskok v prostředním dějství a to už nepustila. Za Porubu vyrovnával Tomáš Vojtášek a na konečných 2:4 korigoval Kamil Klíma.

Přípravné zápasy staršího dorostu - příp. st 30.3.18:00
Polsko "18"
2:4(1:1, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 20. Vojtášek (Žídek J.), 57. Klíma (Střondala) – 18. Jeziorski, 30. Lyszczarczyk (Rybak), 39. Bernacki (Olszewski, Kawka), 47. Jarosz (Wysocki, Jeziorski). Rozhodčí: Klapetek – Moravec, Kořistka. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 55. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4.
HC RT TORAX Poruba: Mrázek (31. Hasala) – Dobeš, Kroček, Nagy, Lelek, Bijota, Šolc, Skokan, Prepsl – Klíma, Voznička, Krupa – Brodek, Střondala, Gajdoš – Žídek J., Puchala, Vojtášek – Irgl, Stach, Bialoň
Polsko "18": Lewartowski (Buczek) – Michalowski, Wysocki, Zieliňski, Bizacki, Besnarz, Kawka, Klocek, Jóžwiak, Rzekanowski – Krenžolek, Jarosz, Jeziorski – Paš, Lyszczarczyk, Podlipni – Olszewski, Bochnak, Ciechanowski – Rybak, Obloňski

Po dvou vysokých prohrách a žádnému vstřelenému gólu se porubský realizační tým staršího dorostu rozhodl posílit tým o hráče, kteří v příští sezóně budou již juniory. Přesto měl Polský výběr více ze hry a gólman Mrázek byl pod permanentní palbou. První největší šanci dostat kotouč do porubské brány měl z levého křídla Jarosz a v přesilovce pak Paš s Podlipnim. A branky se diváci nedočkali ani po útoku porubské trojice.

Ve dvanácté minutě vychytal Mrázek jasný gól Pašovi a i dorážku Podlipného přesunem v brankovišti dokázal vytěsnit na zadní mantinel. A asi největší porubské šance byly k vidění v druhé přesilovce, kdy střílel Brodek a Střondala. Jednou puk těsně minul pravou tyč a podruhé přeskočil horní tyč a skončil za brankou. V posledních minutách první třetiny se hra opticky vyrovnala a hrálo se nahoru dolů. Když hrálo Polsko ve třetím oslabení, vystihl Bartolomiej Jeziorski Dobešovo zaváhání na útočné modré a byť mu jel po levém křídle Krenžolek, nenahrál, ale z hranice kruhů vystřelil a otevřel skóre utkání.

Dvanáct vteřin před zazněním sirény ukončující třetinu, bylo ovšem vyrovnáno. Puk orazítkoval tyč a halou zazněl cinkot! Tomáš Vojtášek na nic nečekal a z pravé strany vystřelil. Takže do kabin šli oba týmy za nerozhodného stavu. Po přestávce převzali herní iniciativu polští mladíci a útočné pásmo okupovali skvělým hokejem a v polovině utkání se ujali vedení, když Mrázka překonal Alan Lyszczarczyk. Porubský dorost měl problémy s přechodem středního pásma a Lewartowského střelami moc nezásoboval.

V přesilovce v předposlední minutě druhé třetiny se polská osmnáctka dostala do dvoubrankového vedení, když Michal Bernacki nastavil hůl na střelu Olszewskému a poslal kotouč mezi Hasalovy betony – 1:3, který od poloviny utkání hájil porubské tři tyče. Po druhé výměně stran, kryl v páté minutě nebezpečnou střelu a jedovatou dorážku Podlipného. Porubský tým se snažil o zkorigování stavu, ale i v obraně byli Poláci důslední a skoro bezchybní. Po dlouhém tlaku v útočné třetině se domácí obrana nestačila rychle vrátit a zachytit samostatný únik kapitána Dominika JaroszeJa. Což se nepodařilo ani Hasalovi.

Bylo po celý zápas vidět, jak je polská osmnáctka sehraná, čímž porubské borce přehrávala a lehce se dostávala za obranu. RT TORAX měl velké problémy se zakládáním útoků a pokrytím hráčů. Ani zastupitelnost při střelbě či podpora útočníků navzájem nebyla ideální. Nakonec se prosadil v sedmnácté minutě třetí dvacetiminutovky Kamil Klíma za podpory Vojtěcha Střondaly a snížil polské vedení na 2:4. Polský tým byl blízko páté brance, když lehce a bez nejmenšího odporu prošel přes porubskou obranu Dominik Jarosz, ale místo střely volil zpětnou nahrávku na volného Jeziorského, kterému vystřelený puk se štěstím lapil Hasala.

Ani třetí vzájemné střetnutí RT TORAX Poruba na výhru nedosáhl. Útěchou může být, že porubští hráči dvakrát dopravili puk do brány a na potřetí byli více vzdorovití a rozhodně nedali polské osmnáctce góly zadarmo. Diváci shlédli parádní rychlý hokej, s mnoha dějovými zvraty na ledě, a byť je konec sezóny, tak hra musela hráče hodně bolet po tvrdých střetech nejen u hrazení. Přejeme polské osmnáctce úspěšné mistrovství světa divize II skupiny „A“, které se uskuteční v dubnu v Rumunsku, kde se střetne s Chorvatskem, Velkou Británií, Rumunskem, Holandskem a Litvou.