Zpackaný závěr druhé třetiny stál juniory první letošní body

21.09.2009, Adam Bagar

V šestém kole extraligy juniorů se VOKD Poruba představila na půdě Havířova. Oslabení hosté odehráli s favoritem velice dobré utkání. Domácí se sice dostali ve dvojnásobné přesilovce do vedení, ale do šaten se odcházelo za stavu 1:1, když srovnával Adam Motyka. Stejný hráč byl také u trefy Vajdy, který poslal hosty do vedení. Jenže po této brance kupila Poruba chybu za chybou a během necelých šesti minut čtyřikrát inkasovala. V závěrečné třetině se hrál opět velmi vyrovnaný hokej. Svěřenci trenérů Leksovského a Mrázka sice dokázali brankou Ružbašana snížit, ale to bylo z jejich gólového zápisu vše. Havířov tak především díky povedenému závěru druhé části porazil Porubu 6:3.

- 6.kolo po 21.9.17:00
6:3(1:1, 4:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Haas (Hanousek, Jindřich), 34. Křivohlávek (Matějček), 37. Haas (Matějček, Kopel), 39. Protasenja (Klimša), 40. Matějček (Jindřich, Matysz), 59. Haas (Křivohlávek, Jindřich) – 16. Motyka, 34. Vajda (Motyka, Poláček), 42. Ružbašan (Vaněk). Rozhodčí: Jeřábek J. - Vengřín M., Záviský. Vyloučení: 8:9, navíc Videlka (HAV) 10 OT. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 80. Střely na branku: 36:25. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2, 5:3, 6:3.
AZ Heimstaden Havířov: Kotrla - Gančarčík, Duda, Zientek, Hanousek, Kopel, Šurin, Jindřich – Matějček, Pechanec, Matysz, Protasenja, Klimša, Haas, Křivohlávek, Videlka, Chaloupka J., Maruna.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Špok, Tomis, Spusta, Parma, Lužný, Poláček – Ružbašan, Vidlák, Vaněk, Chaloupka P., Barčák, Motyka, Vajda, Blažej, Bystroň.

Havířov, posilněn výhrou nad Třincem a uhraným bodem ve Vítkovicích, byl proti oslabené Porubě velkým favoritem. Od začátku se však utkání jevilo velice vyrovnaným dojmem. Do první vážnější šance se dostal hostující Blažej. Ten předvedl své rychlé nohy, dostal se až před obranu soupeře, ale na Kotrlu, který se prezentoval výborným zákrokem, nevyzrál. O minutu později se už Videlka radoval z vedoucího gólu, ale sudí Jeřábek ještě předtím zapískal postavení útočícího hráče v brankovišti. Následovala série přesilových her Panterů. Nejprve Klimša trefil břevno Gleichovy klece, ale v čase 8:05 se už domácí mohli ve dvojnásobné přesilové hře radovat. Střelu Radima Haase nechtěně srazil do vlastní sítě Parma. V dalších momentech VOKD příliš nepouštělo svého soupeře do zakončení, střely havířovských hokejistů byly buď zblokovány nebo končily mimo brankový prostor. V čase 15:33 se Poruba dočkala vyrovnání, když Adam Motyka zachytil v přesilové hře špatnou rozehrávku soupeře a střelou mezi betony skóroval. Pohnout se skórem mohl ještě v závěru třetiny Blažej, jehož dělovka z levého kruhu skončila na jistém Kotrlovi. Po první dvacetiminutovce se tedy odcházelo do šaten po nerozhodném stavu 1:1.

Na začátku druhé třetiny byl nebezpečnější Havířov. Nejprve operoval velice nebezpečně před Gleichem Křivohlávek a o chvíli později ukázal rychlé nohy Maruna, když se dostal až před Špoka, ale stopku mu vystavil Gleich. Na druhé straně se do velké šance dostával Bystroň, jenže místo střely nepochopitelně poslal kotouč na přihrávku, která nenašla žádného adresáta. Další příležitost si VOKD vypracovalo v přesilové hře. Ružbašan našel před brankou Vaňka, ale ten skórovat nedokázal a trefil jen připravený beton Kotrly. V čase 33:39 se už Poruba přece jen dokázala prosadit. V momentě, kdy naskočil domácí hráč z trestné lavice na led, se trefil Radovan Vajda přesně mezi betony havířovského gólmana. Následovaly však pro hosty, kteří v tu chvíli vedli 2:1, černé momenty. O šestnáct vteřin později totiž bylo vyrovnáno. Porubští chybovali při střídání hráčů a hráli pouze ve čtyřech, čehož nakonec využil Jan Křivohlávek, jenž poslal kotouč k tyči klece ležícího Gleicha. Čas 36:28 a Panteři podruhé v zápase vedli. Střelu Matějčka od modré stačil před brankou tečovat přesně pod horní tyč Radim Haas. To nebylo ze strany domácích stále vše. Ve vlastním oslabení chybovala porubská obranná dvojice, čehož využil po střele Klimši k lehké dorážce domácí ostrostřelec Anatolij Protasenja. V čase 39:31 bylo s Porubou ještě hůře, když Gleich neudržel střelu Jindřicha a Ondřej Matějček opět jen lehce dorážel za brankovou čáru. Závěr druhé části tedy hostujícím borcům vůbec nevyšel, čehož domácí využili k vybudování si poklidného náskoku 5:2.

Snížit na rozdíl dvou branek se hostům povedlo hned po necelých dvou minutách třetí třetiny. Vaňkovu střelu Kotrla pouze vyrazil, což nenechalo klidným Jakuba Ružbašana. Ten již neměl obtížnou práci dopravit kotouč do odkrytého místa havířovské svatyně. Jan Chaloupka mohl vedení Panterů opět navýšit, ale to by nesměl při svém samostatném úniku přestřelit. Ve 45. minutě se vytvořil v Gleichově brankovišti neuvěřitelný zmatek, po kterém nakonec hlavní rozhodčí Jeřábek nařídil trestné střílení z důvodu zalehnutí kotouče obráncem Lužným. K exekuci se postavil David Klimša, jenže na Gleicha se svým blafákem nevyzrál. VOKD tak stále žilo. Na rozdíl jediného gólu mohli snížit nejprve Ružbašan, jenž se probil až před Kotrlu a o chvíli později také Blažej, který byl na konci pěkné porubské kombinace. Na druhé straně měl Gleich velké štěstí při přesilové hře domácích, když za ním po Pechancově střele zazvonila tyč. Gólovou parádu předvedl v čase 58:03 Radim Haas - naznačil objetí klece, a tak se Gleich přesunoval k levé tyči, ale šikovný domácí útočník se dokázal s pukem vrátit a do volného místa u pravé tyče bez problémů skóroval. V závěru se již nic neudálo, a tak Havířov porazil, především díky čtyřem trefám v závěru druhé části, Porubu 6:3.