Junioři Havířova předvedli ve druhé polovině utkání drtivou brankovou smršť

19.10.2009, Adam Bagar

Ještě v polovině utkání svítilo na světelné kostce skóre 2:2. Hosté se sice dostali zásluhou přesilovek do dvougólového vedení, ale to dokázali domácí hráči ještě v první části smazat. Ve druhé třetině mohla jít dokonce Poruba po dvou samostatných únicích do vedení, ale právě to byl asi zlomový moment utkání. To, co se dělo ve druhé polovině tohoto duelu připomínalo pro Porubu spíše horor či nepěkný sen. Hosté stříleli jednu branku za druhou a hra Poruby se totálně sesypala. Třetí třetina tak byla ve znamení exhibice Panterů, kteří tvořili krásné kombinace a hokejem se bavili. Naopak VOKD se modlilo za brzký konec. Brankostroj se nakonec zasekl na čísle jedenáct. Poruba tak poprvé v sezóně inkasovala dvojciferný počet branek, Havířov ji totálně smazal výsledkem 2:11. V brance dostal příležitost také dorostenecký gólman Marek Čížek, pro nějž to byla premiéra v juniorském dresu. Připsal si devět zákroků a propustil za svá záda dvě trefy rozjetých hráčů Havířova.

- 17.kolo po 19.10.17:00
2:11(2:2, 0:3, 0:6)
Branky a nahrávky: 16. Burzala (Voznica), 20. Barčák (Špok, Vaněk) - 8. Říčka (Klimša, Hanousek), 12. Haas (Šurin, Pechanec), 28. Haas (Jindřich, Křivohlávek), 37. Protasenja (Pechanec, Jindřich), 38. Videlka (Říčka, Hanousek), 41. Videlka (Klimša, Hanousek), 41. Protasenja (Haas), 44. Protasenja (Kotrla), 44. Říčka (Haas), 48. Křivohlávek (Klimša, Haas), 53. Matějček (Pechanec, Matysz). Rozhodčí: Mrkva - Poruba, Vengřín R. Vyloučení: 11:9. Využití: 1:5. V oslabení: 0:0. Diváci: 80. Střely na branku: 21:46. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:11.
HC RT TORAX Poruba 2011: Hanuska (od 44. Čížek) - Špok, Tomis, Lužný, Poláček, Mládenka, Burzala, Peslar - Procházka, Ružbašan, Zuber, Vaněk, Chaloupka P., Barčák, Voznica, Motyka, Bystroň.
AZ Heimstaden Havířov: Kotrla - Krause, Duda, Zientek, Hanousek, Kopel, Šurin, Jindřich - Matějček, Pechanec, Bartoš, Matysz, Protasenja, Říčka, Klimša, Haas, Křivohlávek, Videlka, Chaloupka J.

Havířovští vstoupili do utkání aktivněji a s větší chutí. Zasloužené branky se dočkali v čase 7:56, kdy zužitkovali přesilovou hru. Porubská obrana nechala mezi kruhy zcela osamoceného Roberta Říčku, který se přesnou střelou k pravé tyči nemohl mýlit. Panteři pokračovali ve své aktivní hře a po střele Protasenji se radovali podruhé. Jenže brankový rozhodčí červené světlo nerozsvítil a hlavní sudí Mrkva tak tuto situaci jako gólovou neshledal. Pravděpodobně šlo o horní břevno Hanuskovy branky. Radost Havířova tak byla jen takovým nácvikem na čas 11:13, kdy už hosté vsítili regulérní druhý gól. A opět v početní výhodě. Pokus Šurina od modré tečoval nepříjemně před Hanuskou kapitán Radim Haas. Havířov dostal Porubu do zápasu zbytečnými fauly. Ve dvojnásobné přesilové hře si VOKD vytvořilo velký tlak, Chaloupka netrefil poloprázdnou klec, Špok poté trefil tyč, a tak až Ondrej Burzala překonal v čase 15:27 Kotrlu ranou od modré čáry, na kterou neměl havířovský gólman nárok. O chvíli později čekala domácí další dvojnásobná přesilovka, která tentokrát zůstala nevyužita. Přesto se ještě svěřenci kouče Leksovského dočkali v první třetině vyrovnání. Čas 19:41 a Jan Barčák doklepl kotouč do sítě po závaru před Kotrlou. Po dvaceti minutách tak bylo skóre vyrovnané 2:2.

Otočit průběh utkání mohl Bystroň, jenže ve velké šanci, kdy mířil zcela sám na Kotrlu trefil pouze připraveného gólmana. Zákonitě tak musel přijít trest. V čase 27:28 předvedl Radim Haas svou rychlost, projel přes Voznicu jako nůž máslem, dostal se až před Hanusku, kterého překonal přesnou ranou pod horní tyč. Havířov byl sice aktivnějším celkem, ale další velkou šanci si vytvořila opět Poruba. Barčák našel v situaci dva na jednoho najetého Zubera, který nakonec mířil na Kotrlu opět sám. Havířovský gólman byl však opět úspěšnější. Naopak ke čtvrté trefě Panterů měl blízko Křivohlávek. Protlačil se až před Hanusku, udělal blafák, ale domácí gólman jej skvěle vychytal. V čase 37:00 se už svěřenci hlavního kouče Křivohlávka dočkali další branky. Anatolij Protasenja projel hladce porubskou obranou a zakončil parádně pod horní tyč. Hanuska byl bez šance. Ani ne o minutu později byla na světě prakticky totožná branka. Tentokrát využil dne otevřených dveří v porubské „obraně“ David Videlka. Po druhé třetině již mohl favorit utkání odcházet do šatny spokojenější, když vedl na ledě Poruby 5:2. O utkání tak bylo prakticky rozhodnuto. A to ještě nikdo netušil, co se bude dít v poslední části...

Poslední dvacetiminutovka se hrála prakticky na jednu branku. Velký vliv na tom měla dvě porubská vyloučení ze závěru druhé části. Hned v čase 40:24 tak mohli hosté po využité dvojnásobné přesilovce jásat již po šesté. Krásnou kombinaci na jeden dotek zakončoval u tyče stojící David Videlka. Uběhlo pouhých třicet sekund a Havířovští využili i následné dohrávané klasické početí výhody. Zpoza branky poslal Haas kotouč před Hanusku na volného Anatolije Protasenju. Tento urostlý útočník se v takovýchto situacích nemýlí. Anatolij Protasenja dokonce zkompletoval během necelých sedmi minut hattrick. V čase 43:17 totiž využil přihrávky gólmana Kotrly, nabral rychlost, udělal z obránců domácích stojící panáky, dostal se až před Hanusku, udělal kličku a bez problémů chladnokrevně zakončil. A když pak o dalších sedmnáct vteřin později propálil Hanusku od modré Robert Říčka, bylo to i na věčně klidného domácího gólmana přespříliš a přenechal tak své místo dorostenci Marku Čížkovi. Tomu vydrželo čisté konto necelé čtyři minuty. Havířov totiž zahrával téměř dvě minuty dlouhou přesilovou hru pět na tři. Domácí se sice drželi, ale v jejím závěru přesto inkasovali. Havířov předvedl další krásný ťukec, na jehož konci stál do prázdné branky zasunující Jan Křivohlávek. Poprvé v sezoně tak soupeř nastřílel Porubě dvojciferný počet gólů. Ale to stále nebylo ze strany s chutí hrajícího Havířova vše. Další práci měl brankový rozhodčí v minutě dvaapadesáté, kdy Klimšovu střelu zachytil Čížek až přesně na brankové čáře. V čase 52:47 se Havířov radoval už z jedenácté branky. Mezi střelce se zapsal také Ondřej Matějček, jenž využil přesné přihrávky před branku bekhendovou střelou pod ležícím Čížkem. Další branky jsme se už nedočkali, a tak VOKD Poruba podlehla Havířovu ostudně 2:11.