Využité přesilovky RT TORAXU znamenaly velký obrat ve druhé třetině a vítězství nad AZ Havířovem

13.11.2011, Gabriela Juříková

První třetina byla pod režií hostí, dvakrát překonali domácí obranu i brankáře, ale bouřka o přestávce v kabině RT TORAXU znamenala ve druhé třetině obrat ve vývoji. Domácí otočili zápas z 0:2 na 4:2, když využili všechny tři nabídnuté přesilovky. V poslední třetině si vedení dalšími pěti góly upevnili, ale zároveň polevením v obraně nechali AZ výsledek zkorigovat. Poruba vyhrála nad AZetem díky čtyřem trefám Martina Csomora a velice dobře mu sekundovali Martin Řehák (2+1), Tomáš Síkora (2+1), Matouš Stupka (1+2) a Jonáš Mládek (0+3). V dohrávce 12. kola Extraligy mladšího dorostu tak domácí vyhráli nad Havířovem vysoko 9:4, přesto zůstávají v tabulce na osmé pozici.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 12.kolo ne 13.11.10:00
AZ Heimstaden Havířov
9:4(0:2, 4:0, 5:2)
Branky a nahrávky: 22. Síkora (Gola), 32. Řehák (Gřeš), 34. Síkora (Gřeš), 40. Řehák (Síkora, Gřeš), 42. Csomor (Mládek), 42. Stupka (Mládek, Štěpán), 45. Csomor (Mládek), 53. Csomor (Stupka), 55. Csomor (Stupka, Štěpán) - 2. Spratek (Kurovský), 18. Pořízek (Fejko, Bednář), 53. Fejko (Pořízek), 56. Bednář (Chroboček, Fejko). Rozhodčí: Grimm - Zachara, Hála. Vyloučení: 6:5. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 247. Střely na branku: 45:31. Průběh utkání: 0:2, 8:2, 8:3, 9:3, 9:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Zavadil - Síkora, Široký, Štěpán, Šípek, Ščurek, Hranoš - Řehák, Gola, Gřeš - Stupka, Hill, Csomor - Boleslavský, Novák, Mládek - Kovalski, Kurnik.
AZ Heimstaden Havířov: Šimeček - Mareček, Chroboček, Medve, Trombik, Kiss, Ďurkáč - Peterek, Spratek, Pořízek, Fejko, Kurovský, Pacas, Holeš, Gajdoš, Bednář.

Souboj sousedů v tabulce se v první třetině lépe vyvedl AZetu. Hráli lépe pozičně, byli bojovnější, dravější a chtěli mít puk ve své moci. Díky tomu už ve 2. minutě zápasu vedli po rychlých přihrávkách v útočném pásmu mezi Kurovským a Danielem Spratkem. Dravost a důraz na brankovišti se jim vyplatil i ke konci třetiny, která byla plně v jejich režii. Na 0:2 zvyšoval Radek Pořízek ve spolupráci s Fejkem a Bednářem.

Domácímu týmu se naprosto nic nedařilo. Kazili přihrávky, prohrávali osobní souboje a střely, které na gólmana Šimečka vyslali, mířili buď mimo tyče, nebo je gólman viděl a bezpečně lapil. Střelecky se neprosadil Síkora pálící od modré, Řehák trefil tyč a Csomorův projektil skončil vyražen v ochranné síti. A Mládek s Golou nepřelstili Šimečka ani nahrávkami od zadního mantinelu.

Ukázali však, že mají dobře zmáknutou hru v oslabení. Havířovu dovolili jen několik nebezpečných střel na Zavadila. Avšak v přesilovce se jim nevedlo. Nechali si ujet Pořízka a posléze Spratka, ale naštěstí pro domácí, bohužel pro hosty, ani jeden Zavadila nepřekonal.

Po přestávce vstoupil na led jiný tým RT TORAXu. Bouřka trenérů v kabině byla více než účinná. Taky asi pomohlo i přeobsazení druhého a třetího útočného tria. O obrat z 0:2 na 4:2 se postarali samozřejmě ve spolupráci se spoluhráči dva střelci Tomáš Síkora a Martin Řehák. Využili tři přesilovky a jedno signalizované vyloučení. Na první gól Síkorovi nahrál zpoza brány Gola, na druhý při hře čtyři na čtyři a signalizovaném trestu skvěle načasoval přihrávku Řehák.

Při prvním gólu Řeháka asistoval i gólman hostí, když v oslabení špatně rozehrál od zadního mantinelu a Gřešova přihrávka znamenala Řehákovo vyrovnání do odkryté brány. Podruhé dostal puk do brány, když Šimeček neudržel puk po střele obránce Síkory. Herní projev domácích se ve druhé třetině zvedl o jeden level.

Havířovští byli nemile překvapeni cože se to na ledě dělo. Vyslali na Zavadila jen čtyři střely a jen jedna zaváněla gólem z hole Kurovského. Puk skončil na pravé tyči. Do poslední třetiny vstoupil RT TORAX ještě lépe. Jestli chtěli hosté za stavu 4:2 s výsledkem něco udělat, domácí jim plány překazili. V rozmezí půl minuty vstřelili dvě branky. Vše začal v druhé minutě Martin Csomor když si z hráčů Havířova udělal tréninkové kužele. Ve vlastní třetině nabral rychlost, projel středním pásmem jako nůž máslem a než vystřelil gólmanovi mezi betony prokličkoval mezi obránci. Na 6:2 zvyšoval Matouš Stupka když přetlačil na brankovišti obranu i gólmana.

Snížit na rozdíl tří branek měli hosté možnost při početní výhodě, ale štěstí nestálo na jejich straně. Nejdřív hodlal v oslabení skórovat Stupka, úspěšnější však byl až Martin Csomor když opět všem ujel – 7:2. Porubští se dostali do ještě větší pohody. Aktivní hrou za bránou zmátl gólmana pohybem a zpětnou přihrávkou Jonáš Mládek a Martin Csomor gólem na 8:2 dovršil hattrick. V závěru zápasu si Martin Csomor připsal ještě jednu, celkem čtvrtou, trefu.

Havířovští ztratili šťávu a odhodlání, sice se dostávali do střeleckých pozic, ale kotouče končily v Zavadilově lapačce, jako ten z Bednářovy hole. Jak se nakonec zápas po jejich skvělé první třetině vyvíjel, byli naprosto vyvedeni z míry. Na hokejky se jim nalepila smůla a zmar. Výsledek se jim podařilo zkorigovat díky polevení domácí obrany a díky bojovnosti Kryštofa Fejka na 8:3, následně za stavu 9:3 využil během šesti vteřin přesilovku Lukáš Bednář a upravil skóre na konečných 9:4. Na umístění týmů tento výsledek vliv neměl. Poruba však snížila náskok Havířova na pouhé tři body.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Po první třetině za stavu 0:2 jsme museli v kabině zvýšit hlas. Ve druhé třetině se nám podařilo vyrovnat a od té doby jsme hráli dobré utkání. Prospělo nám i přeházení druhého a třetího útoku. Jsem rád, že nám tento tah vyšel. Ve třetí třetině mě mrzel laxní přístup našich hráčů, kdy díky našim chybám a nedůrazné obraně soupeř zkorigoval dvěma brankami výsledek. Samozřejmě musím hráčům poděkovat za dobrý zápas, gólman zachytal dobře a střelci Řehák a Csomor odehráli skvělé utkání.

Darek Stránský (AZ Havířov): V první třetině jsme využili dvě šance a vedli v utkání. Bohužel pak absolutní nekázeň v obraně nás stála zápas. Soupeř využil v druhé třetině tři přesilovky, což zápas otočilo, ale i za stavu 4:2 se dalo pořád o co hrát. Ve třetí třetině dva rychlé góly v naší síti a pak odevzdaný výkon bez bojovnosti. Bohužel to byl dnes špatný den z naší strany, ale možná to chlapcům pomůže a vzpamatují se.