Mladší dorostenci přestříleli Havířov, o výhře rozhodli pouhých pět vteřin před koncem

18.09.2011, Tomáš Vlček, Adam Bagar

Pamatujete ještě na nedávné přípravné klání Havířova s Porubou, které nabídlo infarktový průběh a šestnáct branek? Ani tentokrát se přítomní diváci v K&K PNEU Aréně rozhodně nenudili. V rámci třetího kola nejvyšší soutěže mladších dorostenců viděli celkem jedenáct gólů. Utkání jako na houpačce nakonec rozhodl svou druhou trefou v utkání Patrik Gola, v tu chvíli chybělo k prodloužení pouhých pět vteřin. Důležitým faktorem byly přesilové hry, ty se svěřencům trenéra Bahníka dařily náramně, dokázali totiž využít tři z pěti příležitostí. RT TORAX si tak po výsledku 5:6 odváží z Havířova cenné tři body.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 3.kolo ne 18.9.18:00
5:6(1:1, 2:2, 2:3)
Branky a nahrávky: 8. Spratek (Kotala), 21. Kotala (Spratek), 31. Polak R. (Spratek, Kiss), 58. Heinzl (Pořízek, Bahounek), 58. Spratek (Medve, Kotala) - 3. Kurnik (Boleslavský), 24. Hill (Csomor), 40. Mládek (Hill), 44. Gola (Stupka), 50. Gřeš (Stupka), 60. Gola (Gřeš). Rozhodčí: Rapák - Kittel, Voznička. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 141. Střely na branku: 34:36 (9:13, 12:17, 13:6). Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:5, 5:5, 5:6.
AZ Heimstaden Havířov: Šimeček - Heinzl, Medve, Bahounek, Trombik, Kiss, Kalus - Kotala, Spratek, Pořízek, Kurovský, Fejko, Holeš, Gajdoš, Polak E., Polak R., Bednář.
HC RT TORAX Poruba 2011: Zavadil - Štěpán, Síkora, Ščurek, Široký, Hranoš, Šípek - Gola, Stupka, Kurnik, Gřeš, Csomor, Boleslavský, Mládek, Hill, Novák.

Zápas začal pěkně zostra a již po 122 vteřinách se poprvé měnilo skóre, když se z blízka trefil Antonín Kurnik a Poruba vedla. Domácí se samozřejmě snažili vyrovnat a povedlo se jim to na konci 8. minuty po souhře přihrávajícího Kotaly a zakončujícího Daniela Spratka. Více branek však úvodní část hry i přes několik šancí na obou stranách a přesilovku AZetu už nenabídla. Celkově přinesla vcelku vyrovnaný průběh s mírnou střeleckou převahou hostů.

Do druhé části hry měli bleskový nástup Havířovští, protože již po 48 vteřinách opět zafungovala osvědčená souhra Spratek - Kotala. Tentokrát prvně jmenovaný vyhrál buly a druhý pohotově prostřelil hostujícího brankáře Zavadila – 2:1. Jenže domácí si vedení užili jen něco přes dvě minuty, protože pak ve hře 4 na 4 chybovala jejich obrana a Svatopluk Hill srovnal skóre. Podruhé, a naposledy v zápase, poslal AZet do vedení v polovině utkání Richard Polak, když využil přihrávek Spratka a Kisse.

Vzápětí měli domácí šanci v přesilovce vedení zvýšit, ale nevyužili ji a jak se později ukázalo, byla to možná jejich klíčová chyba. Navíc v samém závěru třetiny dokázali něco téměř neuvěřitelného. Po zbytečném zaváhání při rozehrávce ztratili puk a hrozící šanci hostů musel řešit jeho zalehnutím gólman Kamil Šimeček. 5 vteřin před druhou sirénou se tedy vhazovalo v havířovském obranném pásmu a domácí, přestože vyhráli buly, nabídli svou sérií chyb hostům šanci na vstřelení branky. Jonáš Mládek využil vyjetí Šimečka za branku a spolu s klaksonem poslal puk do poloprázdné domácí branky – 3:3.

Na události nejbohatší byla závěrečná třetina a dlouho to v ní vypadalo, že se štěstí převrátilo k Porubským, a ti si zápas celkem v pohodě pohlídají. Ve 44. a 50. minutě totiž využili Patrikem Golou a Tomášem Gřešem dvě nabídnuté přesilovky a získali poprvé v utkání dvoubrankový náskok. Havířovským se sice nedala upřít snaha vývoj zápasu pozměnit, ale ani přes některé šance, ani přes možnost hrát od 51. minuty přesilovku, se jim to nedařilo. Nakonec však za své úsilí odměněni byli. V 58. minutě se totiž během devatenácti vteřin dvakrát prosadili. Nejprve po vyjetí od mantinelu protlačil puk za Zavadila Adam Heinzl, a pak po bleskovém výpadu trojice hráčů do porubské obrany vyrovnal Daniel Spratek – 5:5.

Jenže domácí jakoby se nepoučili a v předposlední minutě opět sami nabídli hostům šanci na skórování v podobě přesilovky. Poruba se sice více než minutu nedostala k pořádnému zámku, ale nakonec pouhých pět vteřin před koncem třetí třetiny Patrik Gola rozjásal svým šťastným gólem hostující střídačku – 5:6! Domácí si sice vzápětí vzali oddechový čas k poradě, ale na skóre se už nic nezměnilo a všechny tři body tak putují do Poruby.

Darek Stránský (AZ Havířov): Čekali jsme vyrovnaný zápas a v takových většinou rozhoduje schopnost využít vypracované či nabídnuté šance. To jsme zejména v 1. třetině nedokázali. A pak i když jsme branky dali, sami jsme soupeři svými chybami a vyloučeními dovolili v utkání se nejen dotáhnout ve skóre, ale i jít do dvoubrankového vedení. Přesto jsme se nevzdali a velkou bojovností jsme i s trochou štěstí srovnali a mohli mít minimálně bod, ale dalším vyloučením jsme si to zase pokazili. Klíčové bylo naše časté vylučování a branky v oslabení.