Sareza v přípravě konečně zvítězila, v emotivním zápase porazila Havířov

12.08.2008, Kateřina Juříková, Gabriela Juříková, Adam Bagar

Hokejisté Sarezy Ostrava již mají za sebou čtvrté přípravné utkání. Bilance před utkáním s Havířovem byla pro domácí velmi špatná, když po třech odehraných utkáních měli na svém kontě tři porážky. Vše se změnilo až v úterní podvečer proti rivalovi z Havířovské hokejové. Utkání mělo od počátku velký náboj, ale branky se diváci na Sareze v úvodní části nedočkali. První "Gól" tak zaznělo až ve 24. minutě po brance Michala Holuši. Na další branku se čekalo až do 45. minuty po trefě Radka Hubáčka. Za hosty sice snížil Evan, ale to bylo ze strany hostí již vše. Celá třetí třetina byla velmi vypjatá a hlavní rozhodčí tak měl spoustu práce. Sareza Ostrava tak porazila Havířov ve vypjatém utkání těsně 2:1 a připsala si své první vítězství v rámci přípravy. Další utkání čeká A tým již tento pátek 15. srpna od 17:00 hod. a soupeřem bude celek s velkým jménem - Dynamo Moskva.

- přát. út 12.8.17:00
AZ Heimstaden Havířov
2:1(0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 24. Holuša, 45. Hubáček (Urban) - 46. Evan (Hulva). Rozhodčí: Mikula - Tuzial, Vengřín M. Vyloučení: 12:9 navíc Ivan (SAR) 10 OT, Prokop (HAV) 5 + OK. Bez využití. Diváci: 247. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
HC Sareza Ostrava: Iláš - Brincko, Vajda, Holík, Palík, Ovšák, Vnenk, Tesařík, Bartoň - Gelačák, Hubáček, Urban - Janečka, Ivan, Kolařík - Niec, Novák, Zdeněk - Dušek, Holuša, Mocek.
AZ Heimstaden Havířov: Valent - Štefanka, Prokop, Valečko, Novák, Evan, Huhto, Štěpánek, Lašek - Duba, Vala, Velecký, Rozum, Piecha, Brynecký, Haas, Hulva, Daneček, Seman, Podešva, Hrtús.

Odveta s Havířovem se Sareze na domácím ledě vydařila. První třetina byla z obou stran opatrná, druhá část byl boj o každý centimetr ledu a třetí poslední část bylo jasné, že panteři chtějí vyrovnat a Sareza chtěla uhlídat či zvýšit náskok. Nakonec se radovali z prvního vítězství na domácím ledě a v následujících dnech se již budou soustředit na přátelské utkání se zahraničním hostem Dynamem Moskva, které se uskuteční 15. srpna v 17.hodin na ledě Sarezy.

První třetina, Sareze ani Havířovu, žádné ovoce nepřinesla. V první dvouminutovce byla vypálena první střela, a to na brankáře domácích Davida Iláše. Před brankářem domácích zůstal neobsazen Lukáš Duba, ale střelu Filipa Štefanky netečoval správným směrem. V 6. minutě se opět hosté zmocnili puku a Michal Hrtús se pokusil dostat puk za Ilášova záda, bohužel bezvýsledně. Domácí se také dostali k šanci vypálit si na brankáře a to v 8. minutě, kdy z obranného pásma vyvezl Marek Ivan puk až před brankáře Michala Valentu, ale po přihrávce na spoluhráče, který ji na hokejku nechytil, gól nepadl. Další střela domácích byla vypálena z hole Tomáše Urbana, ale štěstí mu moc nepřálo, a tak se ani teď fanoušci nedočkali branky. Prvním vyloučeným byl hráč domácích Libor Gelačák. Oslabení přežili domácí bez inkasování gólu a dokonce ohrozili teriorium Michala Valenta. V této třetině se hrál hokej se vším všudy. Osobní souboje, tahanice a rameno na rameno. Většinu času se hrálo v obranném pásmu domácích a při jednom ze soubojů u mantinelu byl zraněn domácí hráč Jaroslav Bartoň, kterému se pravděpodobně stalo něco s kolenem. Obě mužstva se do konce třetiny snažila překonat brankáře, avšak bezvýsledně. Hráči tak odcházeli do kabin za stavu 0:0.

Do druhé třetiny vstoupili domácí hráči s větším nasazením, které se zúročilo úvodní brankou Michala Holuši za asistence Ivo Mocka a Davida Vajdy. Časomíra se zastavila v čase 23:04. Po minutě hrála Sareza v dvojnásobné přesile, kterou bohužel nevyužila. Dokonce i připustila ohrožení své svatyně, ale gól z toho nebyl a stav 1:0 se nezměnil. Ke konci havířovské přesilovky, když si odpykával trest André Niec, ohrozil Marek Ivan klec hostí. V 30. minutě si akci zopakoval, ale jeho tvrdá střela zvlnila jen boční síť Valentovy klece. Trestné lavice ve druhé třetině byly stále v pohotovosti, ale domácí i hosté své přesilovky nedokázali využít. Oba brankáři si chránili své klece zuby, nehty a ukázali tak výbornou práci svých lapaček. Když hráli jednu ze svých přesilovek Havířovští, kotouč se podivně odrazil a místo aby střela letěla na domácího brankáře Iláše, skončila v obličeji Lukáše Duby, který tak musel navštívit MuDr. Demela na ošetřovně. Zbytek třetiny se dohrával o jednoho muže méně buď na straně Sarezy nebo Havířova. Do kabin se šlo lépe domácím, kteří vedli 1:0.

Havířovští vstoupili do poslední třetiny s vědomím vyrovnání. Martin Piecha byl za cenu faulu Vladimírem Holíkem zastaven při průniku před brankáře domácích. Ve 45. minutě se dostal k šanci Libor Gelačák, ale bohužel byl hákován, ale při signalizovaném trestu zpoza brány nahrával Tomáš Urban na hokejku Radka Hubáčka, který zvýšil stav na 2:0. Vzápětí však, po velmi rychlé akci Havířovští snížili střelou Jakuba Evana. Diváci si užili i menších bitek, které rozhodčí ocenil tvrdými tresty. Do konce utkání dostal hráč hostí Petr Prokop a po pár minutách byl za nesportovní chování do kabin poslán také domácí hráč Marek Ivan. Hráči Sarezy měli možnost i v této třetině hrát s dvěma muži v poli navíc, a to celou minutu a půl. Skvěle chytající havířovský gólman však jednogólové manko udržel. Třetina se dohrávala velmi ostře, ale stav se už nezměnil, a tak si Sareza připsala první vítězství z přípravy. Zápas skončil stavem 2:1.