Sareza odehrála s Dynamem téměř vyrovnanou partii, rozhodla větší zkušenost hostujícícho týmu

15.08.2008, Adam Bagar

Hokejisté Sarezy Ostrava přivítali na svém ledě ve svém pátém přípravném utkání věhlasné Dynamo Moskva. Vzhledem k velkému jménu soupeře se jednalo na Sareze o zápas roku, možná i desetiletí. Očekávala se obrovská ofenzivní smršť, která se ale nakonec nekonala. Sareza posilněná několika hráči z Vítkovic se překonávala a proti slavnému soupeři předváděla velmi solidní výkon. V první třetině však dvakrát inkasovala, když se trefili Zhitnik a Weinhandl. Ve druhé části Sareza pokračovala v sympatickém výkonu, ale branku vstřelit nedokázala a naopak z hole Rachůnka inkasovala. V poslední třetině dokázal skórovat Ondrej Mikula, který tak způsobil chvilkovou euforii. Hosté ještě v závěru upravili skóre na konečných 1:5 brankami Tarasova a Weinhandla. Hokejový svátek na Sareze tak překvapením neskončil. Hráči Dynama sice nepředvedli žádný ofenzivní koncert, ale vyhráli především díky zkušenostem, které ostřílení hráči získali působením v reprezentacích a NHL. Další utkání čeká Sarezu v úterý 19. srpna, kdy se od 17 hod. na ledě Sarezy představí hráči slovenského Kežmaroku.

- přát. pá 15.8.17:00
Dynamo Moskva
1:5(0:2, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 47. Mikula - 2. Zhitnik (Weinhandl, Rachůnek), 20. Weinhandl (Kalyouzhny), 37. Rachůnek (Čajánek), 50. Tarasov (Yachmenev, Denisov), 59. Weinhandl (Kalyouzhny). Rozhodčí: Mikula - Poruba, Vengřín R. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. Diváci: 1300. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:5.
HC Sareza Ostrava: Iláš (od 41. Vošvrda) - Ovšák, Vnenk, Holík, Prokop, Hartmann, Falter, Tichý, Suchý - Bartoš, Najdek, Červenka - Gelačák, Hubáček, Kolařík - Köhler, Hruška, Kvapil - Mikula, Roman, Rehuš - Urban, Holuša.
Dynamo Moskva: Eremeev (od 30. Zalivin) - Rachůnek, Denisov, Golovkov, Budkin, Maximkin, Razin, Zhitnik, Markov - Voloshenko, Tarasov, Čajánek, Kalyouzhny, Goroshansky, Stolyarov, Shitikov, Weinhandl, Lozhkin, Tolpeko, Yachmenev, Badyukuv.

Hráči s bohatými zkušenostmi s NHL, národní reprezantací, mistři světa a další hvězdy světového hokeje – ti všichni byli k vidění dnes v podvečer na Sareze. Pro hráče Poruby se jednoznačně jednalo o zápas roku, dokonce i utkání, které se navždy zapíše do historie tohoto klubu. V samotném utkání dostali hráči Dynama Moskva hned v úvodu k dispozici dvojnásobnou přesilovou hru a tým, jakým Rusové nyní disponují tyto šance bez problémů využívá. V čase 1:15 se napřáhl od modré čáry Alexey Zhitnik, jehož dělovku Iláš nemohl lapit - 0:1. Sareza se osmělila až v páté minutě, kdy Köhler nadvakrát nepřekonal známého gólmana Eremeeva. V dalších minutách se hrálo až překvapivě na obou stranách velmi nepřesně, což změnilo až vyloučení Vnenka. V přesilové hře předvedlo Dynamo opět svou sílu a nebýt zázračných zákroků Iláše, mohlo to být po tutovkách Goroshanského a Zhitnika již o dvě branky. O chvíli později zahrozila i Sareza a bouřlivý potlesk poměrně zaplněných tribun si vysloužil za nebezpečnou střelu Najdek. Ti, co počítali s drtivou ofensivní smrští Dynama museli být s průběhem první části zklamáni. V 16. minutě ohrozil branku ruského soupeře Roman, ale Eremeev byl u tyče připraven. Domácí uzamkli svého soka až v následující minisérii dvou přesilových her, ale k vážnému ohrožení branky hostí nedošlo. V čase 19:35 zahrozili hosté ve hře čtyř proti čtyřem podruhé – Kalyouzhny našel před brankou ideálně Mattiase Weindhandla, který se střelou z první nemýlil - 0:2. Po první třetině, která působila opticky vyrovnaným dojmem tak Sareza prohrávala 0:2.

Natěšení diváci se nedočkali ofensivního divadla hráčů Dynama ani v úvodu druhé třetiny. Až 26. minuta přinesla hrátky kočky s myší v obranném pásmu Sarezy, ale branky jsme se stále i přes obrovský tlak hostí nedočkali. Sareza se tlaku dočkala až v následné přesilové hře, ale opět se to obešlo bez výrazných šancí. Další nudnou pasáž pak zakončil až svou střelou Najdek, který dnes patřil k nejaktivnějším hráčům domácího celku. Ve 32. minutě nejprve ujela dvojice Kvapil-Hruška, která se nedostala z důvodu zachycení přihrávky jedním z obránců Dynama ani ke střele a následně prověřil Iláše střelou zpoza kruhů Tolpeko. O minutu později ujel zcela sám na Iláše Tarasov, ale domácí gólman zůstal ledově klidný a pokus ruského útočníka skvěle zneškodnil. Hosté následně zahrávali přesilovou hru a opět dokázali svého soupeře skvěle rozebrat a nebýt dnes skvělého Iláše, který parádně zneškodnil obrovské šance Čajánka a Weinhandla, mohlo být už skóre výrazně vyšší. V šestatřicáté minutě si vysloužil bouřlivý potlesk Hubáček, jenž nejprve oklamal jednoho z ruských beků a následně i stačil šikovně vystřelit. Na druhé straně se ocitl zcela sám před Ilášem Rachůnek, ale domácí gólman vytáhl zákrok večera. V čase 36:50 se už po české spolupráci hostující hráči dočkali třetí branky – Petr Čajánek v úniku s Karlem Rachůnkem dokázal nahrát svému spoluhráči takovým způsobem, že už to nebyl pro Rachůnka problém skórovat do poloodkryté branky - 0:3. Po čtyřiceti minutách tak Sareza prohrávala již 0:3, ale za svůj sympatický výkon se rozhodně stydět nemusela.

Hned v úvodu třetí třetiny předvedli hosté na trase Yachmenev-Badyukuv-Tarasov krásnou kombinaci lahodící oku diváka, ale poslední jmenovaný minul odkrytou branku. Na druhé straně zahrozil také Hubáček, jehož pokus však Zalivin bez problémů pokryl. Ve 45. minutě to mezi diváky jen zahučelo, když došlo k velmi kurióznímu momentu – jednomu z přihlížejících diváků odpálil kotouč půllitr lahodného moku zvaného pivo. V čase 46:32 nedokázal gólman Zalivin ukrýt touš pod lapačku a Ondrej Mikula pohotově dokázal kotouč dorazit do poloodkryté klece za záda bezmocného gólmana, což způsobilo v porubské hale velkou euforii - 1:3. Tlak Sarezy najednou sílil a Červenka v samostatném úniku po straně jen těsně i s přispěním Zalivina minul. V čase 49:19 využili hosté další přesilovou hru, když Yachmenev našel ideálně u druhé tyče Dmitryho Tarasova, který se do horní části poloprázdné branky nemýlil - 1:4. Chvíli po čtvrté brance Dynama zahrozili opět i domácí, kteří byli hostům v dnešním utkání téměř vyrovnaným soupeřem, zásluhou Červenky. V 55. minutě trefil v oslabení břevno domácí branky Čajánek a při Vošvrdovi tak stáli všichni svatí. O minutu později zase Bartoš našel před brankou zcela osamoceného Najdka, který dnes neměl svůj střelecký den a opět trefil jen gólmana Zalivina. V závěrečných minutách Dynamo předvedlo svou pravou tvář a soupeře uzamklo. Z toho také plynula pátá branka v síti domácí Sarezy, když si v čase 58:08 Mattias Weinhandl obrovskou rychlostí obkroužil branku a nedal Vošvrdovi šanci - 1:5. Sareza Ostrava tak podlehla Dynamu Moskva po sympatickém výkonu 1:5.