Sareza odjíždí z Havířova s těsnou porážkou

05.08.2008, Adam Bagar, Jan Škarpa

Ke svému druhému přípravnému střetnutí v nové sezóně zajížděla Sareza na led nejbližšího možného soka v první lize - do Havířova. Panteři se ujali vedení přesilovkovým gólem Podešvy, Ostrava však kontrovala stejnou zbraní, když v 19. minutě využila početní výhodu dvou mužů. Do listiny střelců se zapsal Tomáš Urban. Druhá třetina patřila Panterům, zejména Semanovi. Ten nejprve ve 29. minutě vrátil vedení na stranu Havířova, aby o 10 minut později zvýšil na 3:1. Sareza se v závěrečné fázi zmohla na snížení z hole Pavelka v 59. minutě, vyrovnání se však hostující celek nedočkal. Další přípravné utkání čeká Sarezu již tento čtvrtek, kdy na domácím ledě přivítá hráče druholigové Opavy.

- přát. út 5.8.17:30
3:2(1:1, 2:0. 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Podešva (Seman, Hrňa), 29. Seman (Podešva, Velecký), 39. Seman (Podešva) - 19. Urban (Brincko, Vajda), 59. Pavelek (Najdek, Gelačák). Rozhodčí: Havlík - Poruba, Adamec. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. Diváci: 554. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2.
AZ Heimstaden Havířov: Čech – Štefanka, Štěpánek, Huhto, Rangl, Klimeš, Prokop, Lašek, Novák, Novák, Rozum, Vala, Velecký, Duba, Piecha, Hrtús, Haas, Sikora, Giesel, Seman, Podešva, Hrňa.
HC Sareza Ostrava: Iláš – Buček, Vnenk, Holík, Palík, Brincko, Vajda, Tesařík, Měkýš – Dušek, Najdek, Červenka, Pavelek, Ivan, Janečka, Gelačák, Hubáček, Urban, Bartošek, Novák, Zdeněk.

Ve 3. minutě nejprve pálil tvrdě od modré Rozum, jehož střelu Iláš vyrazil a následně nevyužili domácí ani úniku Hrtúse s Dubou, když v konečné fázi této akce chyběla přesnější přihrávka. Následně se osmělila i hostující Sareza. Urban našel u tyče havířovské branky osamoceného Gelačáka, který trefil pouze rameno gólmana Čecha. Také Sareza si zlepšenou hrou vynutila přesilovku. Až ke konci této početní výhody nejprve z mezikruží střílel Dušek a následně od modré velmi nebezpečně Najdek. Když už to vypadalo, že se Sareza nadechuje k náporu, tak začal úřadovat hlavní sudí Havlík, který pískal každý dotek hráče. Výsledkem toho byly neustále obsazené trestné lavice. Ve 12. minutě předvedli Havířovští ve dvojnásobné přesilovce neskutečné peklo před brankou Iláše a jen zázrakem a i s pomocí svých tyčí hostující gólman po stoprocentních tutovkách Valy, Rozuma, Huhta a Hrtúse odolával. Až v čase 12:47 se domácí dočkali zasloužené branky – Martin Podešva si nabruslil až před branku Iláše a pohotovou rychlou střelou k tyči poslal Havířov do vedení. V 16. minutě se snažil o únik v oslabení Najdek, ale jeho pokus skončil jen v náručí Čecha. O minutu později zase pálil od modré Duba, ale Iláš i přesto, že měl zakrytý výhled si s jeho pokusem poradil. V předposlední minutě první části zahrávala dvojnásobnou přesilovou hru i Sareza. Po několika vteřinách ji dokázala využít, když v čase 18:48 vypálil od modré Brincko, jehož střelu Čech neudržel, a tak pro Tomáše Urbana již nebyl problém dopravit touš do opuštěné klece. Po první třetině, ve které jsme viděli devět vyloučených, tak Havířov hrál se Sarezou smírně 1:1.

Ve 22. minutě měli domácí hned velkou šanci ke vstřelení druhé branky, když Haas posunul touš na Klimeše, který minul branku jen o centimetry. V následné přesilové hře domácího celku vystrašily Iláše jen dvě tvrdé a nebezpečné rány od modré z rukou Huhta a Prokopa. Ve 27. minutě ujeli v oslabení Urban s Hubáčkem proti jedinému obránci, ale druhý jmenovaný trefil pouze Čecha. O další dvě minuty později nepřekonal natřikrát Duba v tutových šancích Iláše, který v těchto momentech v brance doslova čaroval. Ale v čase 28:46 již byl po velkém tlaku domácích překonán. Touš nakonec po zmatcích v brankovišti hostí doklepl do úplně odkryté klece Filip Seman. Ve 31. minutě zahrávali Ostravané druhou přesilovou hru pět na tři v zápase, ale kromě zázračného Čechova zákroku po střele Brincka se téměř nic nestalo. V následujících minutách hra výrazně opadla a k vidění nebyly góly, šance ani vyloučení. Tuto nudnou pasáž ukončil až v čase 38:05 neskutečný kiks Marka Ivana, který vypíchl Ilášovi touš, který se chystal lapit do své lapačky. Tím nahrál zcela osamocenému Filipovi Semanovi, který vstřelil snad nejsnazší branku ve své kariéře – do zcela opuštěné branky. V závěru zahrozili i hosté, ale dva pokusy Gelačáka z těsné blízkosti branky mezi třemi tyčemi neskončily. Havířovští tak po dvou šťastných brankách ve druhé části vedli nad Sarezou Ostrava 3:1.

Hned v úvodu třetí části našel Rangl Piechu, jehož střelu vyrazil Iláš koncem svého betonu. O tři minuty později měla Sareza ideální možnost snížit stav na rozdíl jediné branky, jenže Janečka byl před úplně prázdnou brankou zahákován, a tak místo téměř jasného gólu následovala přesilová hra pro hosty. Ve 48. minutě nedokázal ve velké šanci přehodit betony ležícího gólmana Čecha Pavelek, a tak Havířov vedl stále o dvě branky a kráčel za vítězstvím. Poté následovala opět pětiminutová pasáž, ve které se na ledě nic nedělo a diváci se tak nudili. To změnila až pěkná kombinace celé havířovské pětky na jejímž konci minul jen o pár centimetrů hostující branku Rozum. Dvě minuty nato si pěkně objel branku domácích Dušek, ale jeho následná střela šla jen těsně nad branku. Hra se s blížícím se koncem výrazně zrychlila a útoky se valily na obě strany jako laviny. V čase 57:58 se dočkala Sareza snížení - Zdeněk Pavelek propálil Čecha tvrdou střelou zpoza kruhů přesně mezi betony havířovského gólmana, čímž tak na závěrečné dvě minuty značně zdramatizoval utkání. Po této brance vyzkoušeli hosté hru bez gólmana a svého soupeře uzamkli, ale i přes několik vyložených šancích Sarezy dokázali domácí jednobrankový náskok uhájit. Havířovská hokejová tak porazila Sarezu Ostrava těsně 3:2.