V tradičním derby úspěšnější hosté z Havířova

01.11.2008, Kateřina Juříková

První listopadový den přinesl na porubský zimní stadión tradiční slezské derby mezi domácí domácí VOKD Porubou a hostující Havířovskou hokejovou společností. V úvodu zápasu se hrál opatrný hokej, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu. Přesto se v sedmnácté minutě ujali vedení hosté z Havířova. Těm vyšel výborně i vstup do druhé části. Výsledkem toho bylo skóre 0:3 ve 25. minutě hry. S domácími to v tu chvíli vypadalo velmi špatně. Jenže minutu nato snížili gólem z hole Adama Červenky. Domácí Porubu branka očividně povzbudila, jenže ke snížení na rozdíl jediné branky se VOKD nedostalo. Třetí část již hosté hráli to, co potřebovali a domácí hráče téměř k ničemu nepouštěli. VOKD Poruba tak podlehla ve slezském derby Havířovu 1:3. Další utkání čeká Porubské ve středu 5. listopadu na ledě jihlavské Dukly.

- 19.kolo so 1.11.17:00
1:3(0:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 27. Červenka (Kotásek, Holuša) - 17. Novák (Hampl), 22. Seman (Vala, Rangl), 26. Vala. Rozhodčí: Blecha - Kašík, Brabec. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1020. Střely na branku: 32:26. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Vošvrda (Iláš) - Holík, Palík, Brincko, Tesařík, Vnenk, Buček, Ovšák, Suchý - Červenka, Holuša, Kotásek - Gelačák, Urban, Zdeněk - Rozum, Pavelek, Kolařík - Szturc, Rehuš, Strapáč.
AZ Heimstaden Havířov: Čech (Šafránek) - Štefanka, Lojek, Evan, Rangl, Huhto, Novák - Seman, Vala, Sikora, Daneček, Brynecký, Piecha, Haas, Zeliska, Přeučil, Hampl.

V první třetině zaútočili na gólmana jako první hráči hostí. Naštěstí pro domácí Brynecký nedal, protože byl Vošvrdův beton včas na správném místě. Domácí také zaútočili a málem padla i branka, ale střela Palíka jen těsně minula odkrytý prostor v bráně. Porubští hráči měli v 5. minutě namále, když se povedlo Piechovi ujet s kotoučem až před domácího strážce svatyně. Vošvrdu zachránila tyč, jenže se objevil Sikora, který se snažil dorážet. To se mu nepovedlo, a tak si mohl domácí gólman oddychnout. Další střelec, tentokrát z řad domácího týmu, byl Kolařík. Jeho střela však letěla nad branku Havířova. Havířovští i porubští hráči se rvali o puk jako lvi a střel bylo dost, bohužel žádná neskončila v kleci. Málem se to však povedlo Hamplovi, který si najel až před Vošvrdu, ale pohotový gólman zachytil kotouč do svých betonů. Ve 12. minutě sehráli parádní akci domácí. Szturc nahrál najíždějícímu Strapáčovi, kterému se naskytla možnost vsítit branku. Havířovský gólman Čech jeho střelu odrazil a nerozhodný stav 0:0 zůstal nedotčen. Další střelec Poruby byl Suchý, ale jeho prudkou střelu od modré Čech také vyrazil. V čase 16:05 padla první branka. Parádní gól vstřelil Michal Novák, kterému se, po nepovedeném vyhození kotouče z pásma, dostal puk na hůl. Havířovský hráč neváhal a vypálil prudkou střelu od modré, která skončila v porubské kleci. Další šanci hostí měl Vala, ale jeho střela letěla hodně vysoko a skončila v ochranné síti. Domácí se nehodlali vzdát a útočili ze všech sil. Všechny jejich pokusy o vstřelení branky byly překaženy, a tak první třetina skončila stavem 0:1.

Druhá třetina začala pro domácí špatně, protože v čase 21:06 dostali další branku. Po nepodařené střele Valy se puku zmocnil Filip Seman, který překonal domácího Vošvrdu. Vala o pár minut později opět ohrozil domácího strážce klece, ale ten jeho střelu zachytil do své lapačky. Další gólovou šanci měli znovu hosté. Střelu Bryneckého naštěstí Vnenk zablokoval svou holí a zabránil tak nejhoršímu. V čase 25:26 se stala domácím špatná událost. Brincko nešťastně ztratil kotouč, toho využil Petr Vala a nikým neatakován vystřelil na domácího gólmana. Netrvalo dlouho a domácí třígólový náskok snížili. V čase 26:23 se pokusil, po nahrávce Holuši, skórovat Kotásek. Jeho střela se odrazila od Čechových betonů, ale Adamu Červenkovi se odražený kotouč dostal na hůl. Neváhal a vystřelil do odkryté klece a snížil tak náskok na 1:3. Další gólovou šanci měli opět domácí. Střela Pavelka skončila bohužel jen v brankářových betonech. Před domácím gólmanem bylo ovšem také rušno. Hostující hráč při střele omylem vstřelil kotouč do spoluhráčova obličeje a od něj se kotouč odrazil na brankářovu masku. Porubští i Havířovští hráči začali tlačit a o střely ani o osobní souboje nebyla nouze. Na Čecha si vystřelil také Urban, ale jeho střela byla pohotovým gólmanem odražena. Hosté dali málem po parádní akci gól. Po nahrávce Sikory mohl skórovat opět Seman, ale jeho střela letěla mimo. V poslední minutě třetiny dostali domácí možnost vsítit branku. Přesilovku nevyužili a tak třetina skončila dvoubrankovým náskokem Havířova a to stavem 1:3.

Do poslední třetiny vstoupila obě mužstva velmi vyrovnaně a kotouč často měnil majitele. Domácím se málem povedlo vsítit branku, když Zdeněk nahrál Červenkovi, ale jeho střela se jen odrazila od betonů. Hosté si také vystřelili na domácího Vošvrdu. Štefankova střela skončila v brankářových betonech a Valova jen těsně minula odkrytý prostor. Gólovou šanci měl domácí Urban, ale střelu od modré zachytil pohotový Čech do svých betonů. Dalším střelcem domácích byl Kolařík. Bohužel ani jeho střela neskončila v havířovské kleci. Porubští hráči nešetřili Havířovské a snažili se ze všech sil dostat se před jejich gólmana a dát mu další branku. Málem se to povedlo Červenkovi, ale kotouč, který se málem dostal přes Čechovo rameno do klece, se jen od gólmana odrazil. Domácí to nehodlali vzdát a snažili se ze všech sil. O gól se pokusil i Ovšák. Jeho střela ze středního pásma dolétla k havířovskému gólmanovi, ten však střelu odrazil. Červenka, který se v tomto utkání mnohokrát pokusil o vsítění branky, málem vstřelil snižující gól. To se mu bohužel nepovedlo. Ke konci třetiny si Porubští hráči vzali oddechový čas. V poslední minutě, kdy odvolali domácí brankáře, měl možnost vsítit branku Holuša, ale nedal. Gelačák s Valou si v posledních minutách vyřizovali účty a odehrál se menší boxerský souboj. Domácím to však branku nepřipsalo, a tak prohráli s Havířovem 1:3.