Na úvod drtivá porážka od Zvolenu

01.08.2008, Lukáš Bajgar

Hokejisté Sarezy hostili v úvodním zápase nového ročníku v rámci přípravy účastníka slovenské extraligy – HKm Zvolen. Domácí v zápase zkoušeli řadu mladých hráčů a ti na pátečního soupeře neměli a podlehli Slovákům vysoko 2:7. První třetina přinesla po jedné brance na obou stranách, účet zápasu otevřel Libor Pavliš, o srovnání se postaral André Niec. Ve druhé části padly tři góly, všechny do domácí sítě z holí Lipianského, Kloudy a Markoviče. Poslední třetina byla tak již jen formalitou, Ivan vsítil poslední branku Ostravy a Macejka s Cebákem a Ďalogou postupně překonali mladého Šrámka v domácí kase. Ten střídal ve 31. minutě Davida Iláše, jedničku mezi tyčemi v přípravě.

- přát. pá 1.8.17:00
HKM Zvolen
2:7(1:1, 0:3, 1:3)
Branky a nahrávky: 19. Niec (Dvořák), 42. Ivan (Tesařík) - 5. Pavliš (Vodolažskis), 31. Lipiansky (Čierny J.), 31. Klouda (Dubec), 35. Markovič (Lipiansky), 43. Macejka (Kolafa), 56. Cebák (Vozdecký), 59. Ďaloga (Dubec). Rozhodčí: Mikula - Vengřín M., Vengřín R. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 100. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:7.
HC Sareza Ostrava: Iláš (od 31. Šrámek) - Palík, Měkýš, Brincko, Razska, Tesařík, Černák, Dvořák, Flašar - Gelačák, Hubáček, Urban, Červenka, Ivan, Janečka, Mocek, Holuša, Zdeněk, Dušek, Leščišin, Niec.
HKM Zvolen: Laco (od 41. Šimko) - Cebák, Dlouhý, Juraško, Čierny L., Vlach, Malinský, Kolafa, Ďaloga, Markovič, Lipianský, Čierny J., Dubec, Klouda, Hvila, Vozdecký, Turek, Pavliš, Macejka, Vodolažskis, Myska.

Úvodní minuty premiérového střetnutí Sarezy a slovenského Zvolenu v přípravě na ligový ročník 2008/2009 přinesly rozpačitý hokej, v němž na hráčích hostujícího celku byla vidět o něco lepší spolupráce, neboť již měli jedno utkání v nohou. Iláš se musel činit téměř okamžitě po buly, to jej od modré nadvakráte prověřil dělovkou od modré Dlouhý. Hostující Laco prvně zasahoval, a to hned v těžkém zákroku, až ve třetí a následně ve čtvrté minutě, to z rohu kluziště nejprve hledal Mocek Holušu, který tečoval mimo, a posléze Gelačák od modré tvrdě vypálil, kotouč však tečoval Hubáček mimo tři tyče. V čase 4:41 rozvlnil síť ostravské brány Libor Pavliš přesnou ranou mezi betony kasaře Iláše. Hra se poté opticky srovnala, jestli se na jedné straně dostal k zakončení Gelačák, pak na druhé notně zaměstnával muže v masce střelec první branky utkání, Pavliš. A takovýchto dvojic by se dal jmenovat dlouhý seznam, avšak až akce při vlastním oslabení v podání slovenského Cebáka, jenž utekl domácí obraně, zaváněla dalším gólem. Iláš byl ale pozorný a i přes ztrátu helmy kotouč vytěsnil, a hned na úvod přípravy platilo známé „Nedáš, dostaneš,“ André Niec z kruhu jedovkou srovnal na průběžných 1:1.

Vstup do prostřední tercie zápasu vyšel lépe svěřencům Miloše Holaně, nejprve se před Iláše prodíral v pátečním podvečeru snad nezastavitelný Pavliš, a když si hosté vyzkoušeli první početní výhodu, zazvonila ostravská tyč po tvrdé ráně Čierneho. Ale i Sareza vytahovala růžky a Raszkova akce ze 25. minuty, kdy si najel mezi kruhy, je toho důkazem. Přesto Zvolenští měli mírnou převahu a akci Lipianského (při níž se Iláš měl co ohánět) musel zastavit až faul domácích. V polovině hrací doby si vybrali domácí slabší chvilku - Jana Lipianskeho, osamoceného mezi kruhy, nalezl Jozef Čierny a úspěšný střelec si mohl vybírat, kam. Nastalo plánované střídaní brankářů Ostravy, do brány se postavil Šrámek a hned z první střely inkasoval – 1:3. Do listiny střelců se zapsal Peter Klouda, jenž touš vyslaný zpoza brány uklidil do kasy. Po dalších čtyřech minutách hry byl rozdíl ve skóre již tříbrankový: Dlouhý nastřelil tyč, kotouč se odrazil do chumlu těl před bránou, a i přes úpornou snahu hráčů v modrých dresech Ján Markovič neposlušný kotouč do brány dotlačil. Ostravští se k bráně Laca dostali prakticky až v závěru při střídání Janečkovy lajny, úpravy skóre se nedočkali.

Radost fanouškům Sarezy udělal v polovině druhé minuty Marek Ivan bekhendovým blafákem, kterým korunoval výborné střídání. Vzápětí ale zvedal ruce nad hlavu hráč Zvolenu Filip Macejka, který na druhý pokus uzmul kotouč a o Šrámkovu lapačku připsal pátý zásah hostí. O další vzruch se v polovině osmé minuty třetí třetiny postarala Hubáčkova řada, která sehrála výborně přesilovku, Šimko však byl stoprocentní, a když už byl pár vteřin překonán, sledoval Holuša, jak se jím vyslaný kotouč odráží od tyče zpět na kolbiště. Zvolenští trochu polevili a to se jim mohlo vymstít, Tesaříkův lob přeplachtil Šimkovu svatyni jen o centimetry, Pavliš na druhé straně rovněž nezahálel, štěstí se mu však již postavilo zády. Své kvality opět naplno začali ukazovat až v poslední pětiminutovce - Juraj Cebák tvrdou střelou od pravého kruhu poslal kotouč k levé tyči ze svého pohledu a Šrámek znovu kapituloval. Posléze vyzrál na dva forvardy, kteří si před ním dělali, co chtěli, ale na Marka Ďalogu, který projel celým kluzištěm a lišácky zakončil, neměl. Sareza Ostrava podlehla Zvolenu vysoko 2:7.

Po utkání sehrály oba celky (jak je již v přípravách dobrým zvykem) soutěž v samostatných nájezdech. V té se prosadil jediný hráč - Lukáš Hvila a rozhodl tak i o druhé výhře hostí v podvečeru.