Sareza podlehla domácí Olomouci 6:2

24.02.2008, Mgr. Vladimír Pašek, Jan Škarpa

Po třech výhrách nad Kadaní tentokrát Sareza narazila. V prvním čtvrtfinálovém utkání nestačila na domácí Olomouc a podlehla na Hané 6:2. Již v první minutě utkání otevřel skóre zápasu Richard Brančík a naznačil tím, jak se bude utkání vyvíjet. V první třetině inkasovala Ostrava třikrát, naději vykřesal 2 sekundy před koncem dvacetiminutovky Lukáš Klimek. Sareza však následně dostala 3 branky a tak Urban po asistenci Ovšáka pouze korigoval na konečných 6:2 pro Olomouc.

- ČF1 ne 24.2.17:00
HC Olomouc
6:2(3:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 1. Brančík (Bartoň), 5. Bouz (Kříž), 17. Žajgla (Smejkal, Brančík), 22. Kříž (Nedbálek, Bouz), 48. Zbořil (Štach, Chmelíř), 52. Nedbálek (Kříž, Bouz) - 20. Klimek (Hubáček, Mrázek), 53. Urban (Ovšák). Rozhodčí: Trombík, Jebavý - Škach, Novák. Vyloučení: 13:12, navíc Bordowski (OLO) a Svačina (SAR) 10 OT. Využití: 5:2. Diváci: 3000. Střely na branku: 46:36. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1, 6:2.
HC Olomouc: Žigárdy - Nedbálek, Ministr, Chmelíř, Smejkal, Bouz, Luňák, Brančík, Štach, Paška, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Bartoň, Čuřík, Ondráček, Bordowski, Žajgla.
HC Sareza Ostrava: Čech - Ovšák, Buček, Mrázek, Vnenk, Gelačák, Tesařík, Vajda - Červenka, Najdek, Svačina - Klimek, Hubáček, Stránský - Urban, Řípa, Holuša - Glas, Novák, Zdeněk.

Olomouci vyšel vstup do utkání skvěle. Hned v 1.minutě se z vlastního obranného pásma rozjel Richard Brančík a po průjezdu kolem hostujících beků dotáhnul do úspěšného konce i bekhendový blafák 1:0. Nedisciplinovanost poté sužovala Sarezu a Mora hrála v 5.minutě dvojnásobnou přesilovou hru. Tu proměnil v další branku nekompromisní ranou z mezikruží nad vyrážečku Čecha Martin Bouz 2:0. Olomoucké vedení uklidnilo a dále tvořili hru. Hosté se dostávali před Žigárdyho spíše sporadicky, navíc olomoucká defenziva fungovala precizně a k domácímu gólmanovi se dostávalo jen málo puků. A to i přesto, že si hosté vyzkoušeli i dvě přesilové hry, ve kterých jen marně hledali rozestavení v útočném pásmu. V 9.minutě se po vysoké holi odporoučel na lavici trestů Bartoň, čtyřminutovou přesilovku ovšem hosté záhy vyrovnali vyloučením Mrázka. Hra ve čtyřech na obou stranách byla spíše opatrnější a Olomouc se začala tlačit dopředu až ve hře v plném počtu na obou stranách. Výsledkem byl další faul hostí, Stránský zahrál vysokou holí. Tento počin následně ztrestal Petr Žajgla pohodlnou dorážkou pod ležícím Čechem 3:0. V poslední minutě však dostali přesilovkovou možnost i hosté a dvě vteřiny před koncem ji využili. Lukáš Klimek, který byl neúspěšným aktérem samostatného nájezdu v předcházející minutě, kdy využil chyby olomoucké obrany, snížil brankou do šatny 3:1.

I úvod dějství druhého patřil domácím, Mrázek se provinil nedovoleným bráněním a Ondřej Kříž ze své parkety na modré čáře tvrdou ranou trestal 4:1. Hned vzápětí mohla Sareza také předvést své přesilovkové kombinace, dvě minuty ale strávila marným dobýváním pásma. Poté se hostím přeci jen začalo dařit směrem dopředu. Najdek, Hubáček, Zdeněk a Holuša zaměstnali Žigárdyho pohotovými ranami. Poté vyrazil z pozice beka k sólu Ovšák, ovšem dokázal pouze vytáhnout olomouckého gólmana ze své svatyně. Narůstající aktivitu Sarezy ale přibrzdil šestý hráč, který se na ostravské straně zapojil do hry. Následná přesilovka Olomouce přinesla opět dělovku z hole Kříže. Hned po skončení domácí výhody dostali další přesilovou šanci i hosté. Těm se ale tato herní varianta vůbec nedařila. Povětšinou se Porubští urputně snažili dostat do pásma, kde nakonec přicházeli o kotouč. Šance přišly až před druhou sirénou. Více jich bylo k vidění před Čechem, který mnoha svými zákroky držel Sarezu ve hře. Mora roztočila ještě jeden přesilovkový kolotoč, v něm se však nejvíce blýsknul hostující Svačina, který po odejmutí kotouče domácím, jej dlouhou dobu držel na holi a navíc si i vynutil faul Davídka.

Do poslední třetiny tak vstupovala obě mužstva ve čtyřech, Sareza ovšem jen na pět vteřin, další necelou dvouminutovku měla na svou přesilovou hru. Tu pro hosty vylepšil ještě svým faulem Vyrůbalík. Sareze ale nebylo přáno, ojedinělou šanci spálil Červenka střelou mimo, když se ocitnul tváří v tvář přesunujícímu se Žigárdymu. Ve 45.minutě nabídl Sareze další přesilovku svým háčkem Paška, ze strany hostí šlo opět o marné dobývání pásma. Jak sehrát početní výhodu předvedla Mora ve 48.minutě při vyloučení Bučka. Po 34 vteřinách ji v pátý gól proměnil Tomáš Zbořil 5:1. Další minuty patřily Sareze, Žigárdy byl ovšem jistou oporou svých barev, když vychytal Zdeňka i Řípu. Další útok Sarezy přinesl šarvátku před Žigárdym a také další vyloučení na ostravské straně. Do role brankou trestajícího muže se postavil Michal Nedbálek, který zvýšil na 6:1. Sareza odpověděla za necelou minutu, také v přesilovce. Tomáš Urban měl poměrně usnadněnou pozici, když střílel mezi nohy bránícího olomouckého beka, který zaskakoval za Žigárdyho, který se po zákroku dostal mimo brankoviště 6:2. Sareza sympaticky závěr nevypouštěla a snažila se najít recept, který by platil na olomoucké v zítřejším utkání.

Jan Vavrečka (HC Sareza Ostrava): “Výsledek je pro Sarezu až příliš krutý, skóre velmi vysoké. Olomouc přistoupila k utkání dravěji a jednodušeji. My jsme si život komplikovali v rozehrávce a ve středním pásmu. Navíc jsme taky vyrobili řadu zbytečných faulů. Každopádně série teprve začíná, doufám, že jsme se poučili a zítra to zkusíme znovu. Dnes určitě rozhodovaly přesilovky a naše hloupé fauly.“

Petr Fiala (HC Olomouc): “Samozřejmě jsme s vítězstvím spokojeni. Velmi nám pomohl rychlý vstup do utkání, soupeři jsme odskočili. Sareza to ale nezabalila a do poslední minuty usilovala o zkorigování výsledku. Rozhodla naše vysoká produktivita v přesilovkách, i když z našeho pohledu jsme měli také až příliš vyloučených. Zbytečně tak museli někteří hráči krvácet a ztrácet síly, museli jsme je vytěžovat, protože jsme nechtěli, aby se hosté nějakým způsobem přiblížili. Je to důležité vítězství tak, jako každý první zápas v každé sérii. Nás ale čekají ještě další důležitá utkání, takže se musíme dobře nachystat. Nehrozí, abychom soupeře podcenili, Sareza se ukázala jako velice nepříjemný soupeř. Zítra chceme zase využít domácího prostředí, aby se nám do Ostravy cestovalo co nejlépe. Jsem také spokojen s faktem, že se nám nikdo nezranil, ani se nikomu neobnovilo žádné zranění. Věřím, že série s Ostravou proběhne celá v duchu fair-play, protože chceme hrát hlavně hokej.“