Souboj o první místo zvládla lépe Sareza Ostrava, v krásné bitvě vyhrála 3:1

29.09.2007, Adam Bagar

Sareza Ostrava, jakožto druhý tým ligové tabulky skupiny Východ, vstoupila proti lídrovi z Olomouce bez bázně a hany a již na počátku deváté minuty vedla po brance Milana Ovšáka. Hanáci se nenechali zahanbit a ve 25. minutě Milanem Ministrem srovnali krok. Remízový stav však vydržel jen dvanáct minut, Ostrava se poté díky dvěma využitým přesilovým hrám dostala do rozhodující vedení. Nejdříve kapitán domácích Pavel Šebesta uklidil kotouč za bezmocného Žigárdyho a minutu nato Jiří Řípa dokončil akci na jeden dotek třetím úspěšným zásahem do černého Sarezy. V poslední části hry se hodně bojovalo o každou píď na ledě a ač se šance rodily jedna za druhou jako houby po dešti, změny stavu se divák v porubském Zimním stadionu již nedočkal. Ostrava porazila Olomouc v krásné bitvě 3:1.

- 7.kolo so 29.9.17:00
HC Olomouc
3:1(1:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Ovšák (Mocek D.), 37. Šebesta (Ovšák), 38. Řípa (Najdek, Hubáček) – 25. Ministr (Žajgla, Janečka). Rozhodčí: Kočí - Barteček, Koliba. Vyloučení: 7:11, navíc Zbořil (OLO) 10 OT. Využití: 2:0. Diváci: 750. Střely na branku: 39:43. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovšák, Mocek, Rimmel, Holík, Tesařík, Vnenk - Šebesta, Boháč, Bokroš - Hubáček, Najdek, Řípa - Pavelek, Sochorek, Červenka - Grygar, Novák, Glas
HC Olomouc: Žigárdy - Rak, Švrček, Ministr, Smejkal, Bouz, Brančík, Tomajko, Paška, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Janáček, Bartoň, Čuřík, Meidl, Bordowski, Žajgla

Olomoučtí si vyzkoušeli ihned v úvodu první přesilovou hru zápasu. Z té také pramenily první šance na straně hostů. Ve 3. minutě střílel Smejkal z pravého kruhu, ale trefil jen síťku Štěpánkovy branky. Ihned po této šanci vystřelil do modré čáry pěknou střelu Vyrůbalík, jehož pokus ještě poté dorážel Brančík. Po tomto domácím oslabení se dostala do šancí i Sareza. Nejprve překvapil Žigárdyho chytrou střelou z kruhu Sochorek a poté se ocitl ve velké příležitosti i Šebesta. V čase 8:01 jsme se dočkali první branky zápasu – David Mocek našel krásnou přihrávkou na modré čáře Milana Ovšáka, který byl rychlejší než obránci, nabruslil si před gólmana, udělal blafák a do horní části branky suverénně zakončil. V 11. minutě zápasu střílel z těžkého úhlu Najdek, jehož střela nadělala Žigárdymu značné problémy. O dvě minuty později hrála Olomouc přesilovou hru čtyř proti třem, a tak bylo před domácí brankou velmi dusno. Nejprve vystřelil od modré čáry Kříž, poté ještě jeho střelu dorážel Smejkal, který byl velmi blízko brance. V 16. minutě se ocitl nikým nehlídaný v prostoru mezi kruhy Sochorek, ale Žigárdy ho vychytal. Minutu před koncem třetiny vystřelil další jedovku od modré čáry Kříž, ale naštěstí pro domácí měl Štěpánek odkrytý výhled, takže střele dokázal zabránit. V posledních sekundách první části ještě zatápěli před Žigárdym Řípa s Najdekem, ale k druhé brance to nevedlo. A tak Sareza vedla po velmi vyrovnané první třetině 1:0.

Hned v úvodu třetiny druhé předvedl krásnou samostatnou akci Bokroš, ale na hostujícího gólmana opět nevyzrál. Ve 22. minutě měli domácí obrovskou šanci na vyrovnání, když Tesařík trefil po dělovce od modré pouze levou tyč. O další minutu později se probíjel do velké šance Brančík, ale Štěpánek dnes chytal velmi spolehlivě, stejně jako jeho kolega Žigárdy. V čase 24:43 se již však hosté vyrovnávací branky dočkali, když předvedli Žajgla, Janečka a do poloprázdné branky zakončující Milan Ministr krásnou ukázkovou akci na jeden dotek. Ve 26. minutě vystřelil opět do modré tvrdou střelu hostující Kříž. Olomouc se zdála být po vyrovnávací brance chvíli aktivnější. Přesně v polovině zápasu se krásně probil mezi obránci Najdek, který si udělal prostor ke střele, ale byl v závěrečné fázi faulován. Domácím se ale tato přesilová hra po faulu na Najdeka vůbec nepovedla. V minutě 34. se ocitl v šanci v bezprostřední vzdálenosti od hostujícího gólmana Červenka, ale opět ztroskotal na skvěle chytajícím Žigárdym. O minutu později vypálil opět tvrdě od modré Meidl, Štěpánek měl přitom zakrytý výhled, takže naštěstí pro domácí šla střela těsně vedle. V čase 36:55 se domácí dočkali v přesilové hře druhé branky – Milan Ovšák nahrál ukázkově z prostoru za brankou Pavlu Šebestovi, který nikým nehlídaný u pravé tyče překonal Žigárdyho do poloprázdné branky. Olomoučtí po této brance hodně protestovali, protože se jim nelíbilo, že rozhodčí nezapískal, když jeden z olomouckých hráčů ležel bez známky pohybu na ledové ploše. Olomouc po této brance jakoby přestala hrát a Sareza měla v závěru třetiny velký nápor, který vyústil v další branku. V čase 37:58 se ocitli absolutně nepochopitelně před hostujícím gólmanem Hubáček s Řípou. I když Hubáček byl v jasné šanci, tak ještě akci vyšperkoval přihrávkou na u tyče osamoceného Jiřího Řípu, který se do poloprázdné branky nemýlil. Druhá třetina přinesla velmi kvalitní a bojovný hokej z obou stran, ale přesto Sareza svůj náskok navýšila na 3:1.

Hned v první minutě poslední části ujel sám na Štěpánka Bouz, ale domácí brankář jeho pokus opět chytá. Ve 43. minutě se probil z rohu kluziště až před Žigárdyho Najdek, ale čtvrtou branku domácích nepřidal, poté se ještě ocitl v jasné šanci před gólmanem Hubáček, ale nedal. Sareza v těchto minutách měla více ze hry, Olomouc jakoby zaskočily dvě inkasované branky z konce druhé části. Ve 46. minutě předvedl svou dobrou střelu Šebesta, ale jen těsně netrefil branku. O další minutu později byl v obrovské příležitosti Sochorek, ale zakončil opět těsně vedle Žigárdyho branky. V minutě 49. ujížděli v oslabení Pavelek se Sochorkem proti jednomu obránci. Předvedli krásnou souhru, ale jen tomu zakončení Sochorka scházely milimetry. V tomto oslabení byla dokonce Sareza jednoznačně lepším týmem a ještě několikrát zatopila před Žigárdym. V minutě 52. předvedl tvrdou střelu z velké vzdálenosti Bartoň, jehož střela šla těsně nad Štěpánkovu branku. O další minutu později se ocitl ve velké příležitosti Bokroš po pěkné asistenci Šebesty. V 57. minutě ujel v oslabení po straně olomoucký Žajgla, ale na dobře chytajícího Štěpánka opět nevyzrál. V závěru ještě vyzkoušela Olomouc hru power play, ale ani to hostům nepomohlo alespoň ke zkorigování výsledku. Sareza Ostrava tak vítězí i svůj druhý letošní domácí zápas a připisuje si tak v důležitém utkání o první místo východní skupiny tři body. Nutno říci, že domácí byli přece jen o nějaký ten gól lepším týmem, ale Olomoučtí se v žádném případě za svůj dnešní výkon nemusejí stydět.

Jan Vavrečka (Sareza Ostrava):„Hrálo se o první místo. Kvalita utkání odpovídala postavení týmu a důležitosti utkání. Rozhodla jednoznačně naše disciplína. V závěru pak rozhodlo srdíčko a také to, že hráči byli schopni snášet tvrdou hru Olomouce. Vynikající výkon podal Kuba Štěpánek.“

Petr Fiala (Olomouc):„Dnešní zápas měl svou kvalitu, rozhodly přesilové hry, které domácí sehráli lépe. My jsme své přesilovky nesehráli tak dobře, jako v předchozích zápasech. Góly z přesilovek nám dnes chyběly a proto jsme dnes prohráli.“