Rvali se do poslední chvíle o každičký centimetr ledu, přesto prohráli

16.12.2010, Kateřina Juříková

Mladší dorostenci přivítali na svém ledě kohouty z Olomouce. Ze začátku měli navrch domácí, kteří se dostali zásluhou kapitána Rataje do vedení. V posledních vteřinách první třetiny ovšem dostali branku, která však díky špatné práci časoměřičů platit neměla, a už to jelo z kopce. Olomoučtí se v další části drželi před Mačkem a porubský gólman jim dlouho odolával, přesto inkasoval druhý gól. Srovnat se podařilo až ke konci druhé části Martinu Csomorovi. Ovšem Vojtěch Augustin vstřelil v závěru utkání již svůj třetí gól a kohouti odjížděli domů s těsným vítězstvím 2:3.

Extraliga mladšího dorostu - 21.kolo čt 16.12.18:00
HC Olomouc
2:3(1:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Rataj (Kropka), 39. Csomor (Gelnar, Gola R.) - 20. Augustin (Minařík, Rašner), 25. Augustin (Konečný), 58. Augustin (Zbořilák). Rozhodčí: Rapák - Čaja, Parma. Vyloučení: 8:5, navíc Rašner (OLO) 10 OT. Využití: 0:2. Diváci: 60. Střely na branku: 29:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček - Demel, Hranoš, Pitřík, Síkora, Štěpán, Trefil - Csomor, Gelnar, Gola P., Gola R., Gřeš, Havránek, Kropka, Pěnčík, Rataj.
HC Olomouc: Motálek - Kropáč, Nesvadba, Rašner, Zbořilák, Majer, Horák, Brandýs - Vrána, Konečný, Augustin, Minařík, Markl, Kočiřík, Horák, Šoustal, Galeta.

Hosté se ihned po vhazování pokusili zaútočit. Nepovedlo se, neboť jim to porubští hráči nedovolili. Do útočného pásma se probojovali právě domácí, kteří také jako první vystřelili. Gelnara ovšem hlídal Nesvadba a jeho útok zmařil.

Uběhly tři minuty a padl první gól. Kropka poslal přesnou nahrávku do středu kluziště, kde už na puk čekal kapitán domácího týmu Tomáš Rataj. Ihned vystartoval vstříc Motálkovi a vypálil.

Gelnar zkusil ohrozit olomouckou bránu znovu, ale opět měl za zády Nesvadbu, který hlídal každý jeho krok. Domácí se stále drželi před Motálkem. Vystřelil na něj i Pěnčík, ale puk se ztratil v gólmanově sevření.

Olomoučtí také pálili na porubskou klec. Gelnarův hlídač Nesvadba zachytil puk na modré a pálil do odkrytého místečka u tyče. Brankář včas tuto díru zakryl a chytil puk do lapačky. Hosté nevyužili přesilovku a vzápětí se dostali do oslabení. To jim však nebránilo sehrát zvláštní hru. I když ve čtyřech ovládli útočné pásmo, rozmístili se na obě modré a přehazovali si puk z jedné strany na druhou a měli štěstí, že jim puk domácí nezabavili.

Velké ohrožení domácí svatyně zastavil Rataj i za cenu, že jej poté vyloučili na dvě minuty. Kdyby to neudělal, zavěsil by Markl kotouč do zcela odkryté klece.

Mačkovy sevřené betony zabránily puku dostat se do klece, po Vránově střele z oblasti pravého kruhu, a další Vránova střela byla sražena vyrážečkou.

Pár sekund zbývalo do konce třetiny, ale co to? Časomíra těch pár vteřin nešla, a když se rozjela, zastavila se v čase 19:59, neboť hosté dali gól. Porubští hráči se svými trenéry i fanoušky byli značně pohoršeni a sem tam vyletěla do éteru i nějaká ta sprostá slůvka. Nakonec se domácí střídačka odebrala do šatny a Olomoučtí připraveni na buly nevěřícně koukali.

V začátku druhé části rozhodčí vše s trenéry prodiskutovali a na zbývající sekundu vhodil hlavní sudí buly. Vyrovnávací branka byla přiznána střelci Vojtěchu Augustinovi. Poté následovalo oficiální vhazování druhé třetiny.

Hosté byli v bojovné náladě a drželi se v útoku, kde pálili na Mačka hlava nehlava. Nedáš - dostaneš, platilo ale pro domácí, když Rataj neproměnil svou šanci. Střelcem olomouckého gólu byl opět Vojtěch Augustin. Hosté nabyli sebevědomí a čím dál tím víc byli dravější. Po puku šli jako slepice po flusu.

Na krátký čas získali útočné pásmo domácí, ale nedařilo se jim. Kropka čekal před Motálkem, až přiletí puk, jenže byl ostře hlídán jedním z obránců. Hra se tedy znovu přesunula na opačnou stranu. Olomoučtí dlouho dloubali do domácího brankáře, až jej i s kotoučem dostali do klece. Předčasně se radovali z branky, protože hlavní sudí gól neuznal. Pískl totiž dříve, než stačili dílo dokonat.

Augustin znovu rozjel svou útočnou akci, puk však skončil v lapačce. Zato souhra Pěnčíka a Rataje byla parádní. Nikdo je nestíhal, sami dva jeli na bránu a jediný obránce, který je mohl zastavit, byl od nich daleko. Bohužel pro Porubu Motálka neobelstili.

Vytoužené dorovnání stavu přišlo minutu před koncem třetiny. Martin Csomor po Gelnarově přihrávce pálil od kruhů a kotouč projel kolem betonu. Olomoucký brankář si uvědomoval, že puk mohl chytit, a padl zlostí na led.

Závěrečná část byla velice napínavá. Kotouč létal všemi směry, jedna přihrávka střídala druhou a oba gólmany jen občas pohladil puk. Nějak takto vypadaly první minuty. V páté minutě třetí třetiny Markl ujížděl za Mačkem a Pěnčík plácl jedoucího útočníka svou holí po zadku. I přes tento pokus jej zastavit, vystřelil. Domácí brankář včas přitiskl beton k tyči a Markl se netrefil.

I v oslabení hráli domácí slušně. Ve čtyřech dokázali držet útočné pásmo, i když sem tam jim puk hosté vypíchli. Gelnar svůj boj o branku stále nevzdával a pálil z jakýchkoliv pozic. Jednu střelu vypálil i z mezikruží, jenže puk se odrazil od betonů. A při opětovném pokusu byl již blokován.

Augustin se snažil za pomoci Horáka zvýšit skóre, ale stále se mu to nedařilo. Zato domácím se to málem povedlo. V přesilovce 5 na 4 pro domácí museli olomoučtí bránit svého strážce svatyně. To se jim skoro nepodařilo. Kropka totiž vypálil od modré a kotouč se odrazil od obránce hostí směrem k Csomorovi. Nebýt pohotového Motálka, padl by gól.

Mnoho střel bylo vypáleno. Některé se sice nedotkly ani klece, ani brankáře, ale bylo na co koukat. Některé rány byly ovšem blízko branek. Dokonce tak blízko, že z toho mohly být góly, jako například Ratajova střela, která těsně minula odkrytý prostor u tyčky.

Když už to vypadalo na to, že by se mohlo prodlužovat, přišel šok. Porubský gólman i obránce sledovali Zbořiláka. Ten vypálil a odražený puk šel přímo na hůl Vojtěcha Augustina, který nikým nehlídán zakončil do odkrytého brankoviště.

Ačkoliv si domácí vzali oddechový čas a odvolali gólmana z klece, nepomohlo to. Pěnčík byl vyloučen za krosček a Maček se musel vrátit do brány. Hned na to si vzali time out hosté. Jen pár sekund bylo do konce a olomoučtí již tloukli svými holemi do mantinelů a skandovali. Věděli totiž, že těch pár vteřinek nebude domácím stačit, aby stav dorovnali. Olomouc tedy těsným výsledkem 2:3 porazila Porubu a odvezla si tři body.

Další výsledky 21. kola

HC Slezan Opava : VHK Vsetín – 0:5

HC Vítkovice Steel : HC Oceláři Třinec – 8:2

HC PSG Zlín : HC Zubr Přerov - ?

HK MD Šumperk : HC Havířov Panters – 3:4 pr.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): K utkání se nechci vůbec vyjadřovat. Radši budu hrát pořád venku než doma. (Naráží na práci časomíry a pomocných rozhodčích, kteří již podruhé v řadě značně ovlivnili výsledek zápasu - pozn. red.).

Kamil Přecechtěl (HC Olomouc): Měli jsme notnou porci štěstí. Hráči sice nepředváděli to, co jsem od nich očekával, ale nakonec předvedli bojovnost a tím si myslím, že jsme ten zápas urvali.