Porubští mladíci podcenili odhodlání olomouckého celku

16.09.2010, Kateřina Juříková

Již pět bodů měli porubští mladíci na svém kontě. Bohužel po zápase s Olomoucí se k nim žádný bodík nepřidal. Domácí sice nastoupili do utkání s jasným cílem vyhrát, ale hosté byli mazanější. Olomoučtí v prvních dvou částech vyčkávali jen s jedinou vstřelenou brankou a v poslední nasolili Porubským čtyři góly. Kdežto domácí se trefili, brankami Adama Kropky a Patrika Goly, pouze dvakrát. Zasloužené tři body tak putovaly do Olomouce. O další body budou porubští hoši bojovat v zápase proti Ocelářům, který sehrají na jejich ledě v Třinci v neděli 19. září.

Extraliga mladšího dorostu - 3.kolo čt 16.9.18:00
HC Olomouc
2:5(1:1, 1:0, 0:4)
Branky a nahrávky: 15. Kropka (Balcar), 35. Gola P. (Rataj, Demel) - 6. Kočiřík (Konečný), 46. Vrána (Šoustal), 47. Minařík (Kočiřík, Konečný), 54. Beták (Minařík), 59. Vrána (Galeta). Rozhodčí: Mikula - Kittel, Havlík. Vyloučení: 2:9. Využití: 1:0. Diváci: 40. Střely na branku: 33:31. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Herman - Balcar, Demel, Hranoš, Pitřík, Síkora, Štěpán, Trefil, Csomor, Gelnar, Gola P., Gola R., Gřeš, Havránek, Kropka, Pěnčík, Rataj
HC Olomouc: Motálek - Kropáč, Nesvadba, Zbořilák, Horák, Brandýs, Pokora, Vrána, Konečný, Augustin, Minařík, Kočiřík, Čamek, Pavlovský, Šoustal, Klvaňa, Hes, Galeta, Beták

Olomoučtí již od začátku vyvíjeli značný tlak, ale domácí si to nenechávali líbit, i přesto se málem hostím podařilo dát branku. Galeta nahrál na nikým nehlídaného Šoustala, který stál před porubským gólmanem. Herman však stačil zareagovat dříve, než jeho protivník a zablokoval jeho střelu. Ani následný zvedáček nebyl dostatečně svižný, aby zapadl.

I domácí ovšem zaútočili. Gelnar ukořistil kotouč, u mantinelu se vysmekl soupeři a ujížděl k olomoucké bráně, kde na něj čekal nejen Motálek, ale i jeho spoluhráč Robin Gola. Souhra obou porubských hráčů však nedokázala přelstít olomouckého brankáře.

Zato v sedmé minutě vstřelili hosté první branku. Lukáš Kočiřík prostě vystřelil a střela proletěla kolem domácího obránce a následně puk skončil za zády Hermana, který jen nevěřícně kroutil hlavou. Následný Gelnarův protiúder a Síkorova pomoc před olomouckou klecí však gólem neskončil.

Pár šancí z obou stran se objevilo, jen se nedařilo. V patnácté minutě byly ledy prolomeny a domácí dorovnali. Adam Kropka nejenže uhlídal jako obránce svého strážce svatyně, ale jakožto centr se i ujal role útočníka a projel celé kluziště. Jeho střela obletěla gólmana a od tyče se odrazila obloučkem přímo do klece. Po první třetině byl tedy stav stále nerozhodný, jen nuly se akorát proměnily v jedničky.

Druhá třetina již byla trošku svižnější. Přestože první třetina nebyla herně špatná, teprve teď se to pořádně rozjelo. V přesilové hře dostal před klecí na hůl puk Demel, ale svou zbrklostí poslal puk příliš vysoko. I Šoustal v přesilovce napadl spolu s Galetou domácí klec, jenže také neuspěli.

Polovina druhé třetiny byla za námi a stále se diváci branky nedočkali. Obě mužstva se snažila, seč mohla, ale ne a ne dostat kotouč do svatyně. Velkou šanci měli domácí. Kropka nahrál Ratajovi, ale ten se v plné rychlosti netrefil.

Porubští diváci sice nadávali, když byl jeden z domácích v další početní výhodě podražen, ale zapískal - li by rozhodčí faul, nedočkali bychom se gólu. Ve 35. minutě poslal mezi Motálkovy betony svižnou střelu Patrik Gola . Pěnčík mohl při signalizovaném trestu také skórovat, ale olomoucký gólman puk odrazil. Kotouče se ale zmocnil obránce hostí a byla přerušena hra. Ve svém vlastním oslabení ohrozil porubskou klec Augustin, ale ani jeho dorážky a šťourání u tyče nepomohlo.

Závěrečnou část ovládli hosté, kteří se zuby nehty drželi před Hermanovou klecí. Jejich tlak se jim vyplatil, protože ve 46. minutě srovnali. Šoustal nahrál Marku Vránovi, který poté vystřelil. Kotouč prolétl kolem gólmanova ramene a zavlnil sítí.

Rychlá branka, opět z holí Olomouckých, padla po pár minutách. O zvýšení stavu se postaral František Minařík, když zpoza klece dostal nahrávku od Kočiříka, a okamžitě, aniž by na vteřinku zaváhal, vypálil. Herman nestačil nastavit lapačku a kotouč kolem něj rychle prolétl. Domácí se snažili na tyto rychlé góly odpovědět, ale neúspěšně.

Olomoucký útočník předvedl ve čtrnácté minutě poslední třetiny, co v něm je. Šimon Beták si prohodil kotouč mezi nohama a rozhodil tak nejen domácího obránce, ale i brankáře, kterému vzápětí poslal puk kolem vyrážečky přímo do klece.

Porubští sice drželi nějaký čas útočné pásmo, ale gól stále nepadl. Pěnčík kroužil kolem Motálkovy klece a jeho spoluhráči spolu s Olomouckými stínili před bránou, ale puk se do ní nepodíval. Hra se poté přesunula před porubskou klec, kde se strhla mela.

Hra se začínala proměňovat v krutý boj o nevinný kotouč. Obě mužstva chtěla mermomocí vyhrát, a tak se hráči neustále hašteřili a nárazy u mantinelů byly silnější. Nepozornosti porubských beků s příměsí odkryté brány využil v závěru třetiny Marek Vrána a utkání tak skončilo porubskou prohrou 2:5.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Věděli jsme, že Olomouc má svou sílu, je to kvalitní mančaft. Dnes jim zachytal výborně gólman, měli jsme tam nějaké šance, především v přesilových hrách. Kolektivní duch byl u nás na bodě mrazu, začalo se to během utkání i trošku hádat, takto zápas skutečně s tak kvalitním soupeřem nelze vyhrát. Celou třetí třetinu jsme tahali za kratší konec. Převyšovali nás ve větší fyzické síle, byli urputnější a silnější. Úbytek sil za čtyřicet odehraných minut byl skutečně znát. Olomouc vyhrála zaslouženě.

Kamil Přecechtěl (HC Olomouc): První dvě třetiny jsme ještě jednoznačně hráli pod dojmem domácího utkání s Vítkovicemi. Myslím si, že jsme byli na ledě spíše do počtu, jen abychom se zápasu zúčastnili. Po velmi důkladné rozmluvě mezi druhou a třetí třetinou si kluci uvědomili, že musí k hokeji přistupovat jinak. Třetí třetinu již zvládli přesně tak, jak bych si představoval, že by měli hrát.