Chomutovští měli pech, vychytal je Jakub Čech

19.10.2005, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava i napotřetí v letošní sezóně zvítězila fotbalovým výsledkem 1:0. O jediný zápis se postaral Milan Baranyk, který zužitkoval výtečnou přihrávku Milana Ovšáka. Opět exceloval Jakub Čech, který kryl všech 49 střel a vychytal třetí čisté konto sezóny. Chomutovští musí být hodně zklamáni, neboť Sareze povolili jen 21 střeleckých pokusů a neodváží si ani jediný bod.

- 14.kolo st 19.10.17:00
Piráti Chomutov
1:0(0:0,0:0,1:0)
Branky a nahrávky: 49. Baranyk (Ovšák). Rozhodčí: Hradil - Dědek, Kašík. Vyloučení: 6:7. Diváci: 852.
HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Štefanka, Kramný, Brincko, Ovšák, Vnenk, Tesařík - Šebesta (od 14. Gelačák), Mleko, Janeček - Polák, Boháč, Heřman - Baranyk, Badžo, Polášek
Piráti Chomutov: Horčička – Martínek, Poživil, Nosek, Trefný, Černý - Boušek, Koláček, Polodna, Stavenský, Kostourek, Polanský, Malát, Jíra, Buchal, Šulc, Charousek, Mikšovic, Šíp

Po 13. kole čtvrtá Sareza Ostrava hostila pátý severočeský Chomutov. Souboj tedy sliboval zajímavou a především dramatickou podívanou. A ani několikaminutový posun začátku zápasu neměl tomuto zabránit. V samotném úvodu se zaskvěl nejprve Luboš Horčička proti Heřmanově střele z otočky a následně i domácí Jakub Čech, který dvakrát zlikvidoval Noskovy rány od modré a i dotírající Koláček na ostravském gólmanovi ztroskotal. Přesto v první desetiminutovce vládli kluzišti spíše domácí svým aktivním pojetím hry, které často končilo na výborném gólmanu Chomutova. Do jeho lapačky mířil Vnenk, a Polášek do břicha. U další akce byl opět Polášek, jenž vypálil od modré čáry, Horčička užuž zavíral betony, když Baranyk těsně před ním tečoval nad. Pro marodkou zdecimované domácí jistě k dobru nepřispěl ani Nosek, který kapitánu Šebestovi holí zlomil prst na ruce. Chomutov počáteční nápor ustál a byl to hlavně on, kdo diktoval tempo hry. Do vedení se hosté mohli dostat zásluhou Mikšoviče, kdyby se ten nezalekl nečekaného rozehrání brankáře Čecha na jeho čepel. A když se opět aktivitou hýřící Mikšovič neprosadil ani pře hře čtyř proti třem, odcházelo se do kabin za bezbrankového stavu.

Úvodní minuty druhé části se více bojovalo o střední pásmo, než hrálo pro diváky. Není divu, že první hrozba této třetiny přišla až ve 27. minutě zásluhou ostravského Baranyka, který místo střely zvolil příhru, leč spoluhráči nebyli nikde, a tak se touše chopil Stavenský a neohrožen projel ledovou plochou před Čecha, ale střele chyběl směr. Přestože chomutovští hráči přestříleli své soky v této dvacetiminutovce 15:4, byla hra na stoprocentní akce vyrovnaná. Jen při dvojnásobném oslabení Ostravy musel gólman Čech vytáhnout hned několik trumfů z rukávu, aby držel svou partii i nadále dobře rozehranou. Ve 37. minutě si mohl Šulc v klidu připravit ideální střeleckou pozici, místo toho zbrkle vypálil a namířil kotouč do Čechova ramene. I po dvou třetinách svítilo na časomíře 0:0.

Do dvacetiminutovky pravdy jistě naskakoval Chomutov méně spokojen. Na střely vedl 32:11, ale o body se dělily stále oba mančafty. Zatímco se v prvních okamžicích nic podstatného neudálo, přineslo rozmezí minut 45 až 50 spoustu infarktových stavů. Takže popořádku. Heřman vysílá projektil na Horčičku, který vyráží na Poláka, aby ten v pádu kotouč zblízka nepropasíroval do brány. Vzápětí vypálil na druhé straně Poživil, a jako ostravský útočník v předchozím případě Polanský z několika decimetrů střílí jen do brankáře. Chvíli nato zvítězili hosté při bully, puk popadl Polodna, projel hřištěm jako nůž máslem, ale opět mířil jen do svého soka - rozehrávku zachytilo ostravské duo Heřman – Polák a akce 2 na 1 byla zakončena nepřesnou přihrávkou prvně jmenovaného. Ve 47. minutě zaměstnal Horčičku Polášek s Badžem, aby kotouč vybojovala obrana hostí a vyslala na modré číhajícího Šípa do zteče. Proti byl opět Čech, který na výtečnou kryl. To že se 0:0 v Ostravě nekončí, se přesvědčila Kadaň, a Chomutov toho nehleděl. O to víc se musel divit, když si v čase 48:40 všiml Ovšák na modré stojícího Milana Baranyka, který tváří v tvář Horčičkovi poslal kotouč za jeho záda – 1:0. Hosté ovšem nesložili zbraně. Hýřili aktivitou a proti srovnání stavu se v 55. minutě postavila tyč Čechovy brány Martínkově střele. A když se do zcela odkryté brány netrefil ani Jíra, radovala se Sareza z již třetí výhry 1:0 v letošní sezóně.

Josef Halouzka (Sareza):Dnešní zápas byl jen o bojovnosti. Věděli jsme, že jsme oslabení. K tomu se nám v desáté minutě zranil kapitán, který hrál velmi dobře. Bohužel po dost sprostém a hrubém faulu zápas nedohrál. Mladí hráči, kteří měli opory nahradit dnes podali dobrý výkon. Zápas jsme vyhráli bojovností.

Vladimír Petrovka (Chomutov): Celých šedesát minut jsme byli aktivnější, vyhráli jsme na střely, ale na střely se, bohužel, nehraje. Hraje se na góly. Jediné co můžeme klukům vytknout je to, že neproměnily šance, které měli. Náš výkon byl jinak dobrý, ale bez branky se nedá vyhrát.