První zápas nám nevyšel

29.07.2005, redakce

K prvnímu letošnímu utkání se do Ostravy vypravil Prostějov. A i protože domácí hráli každou třetinu jen na dvě pětky, dotáhli to hosté k vítěznému konci. Domácí Štěpánek obdržel 3 branky, kdežto hostující Lakosil o branku méně.

- 1.kolo pá 29.7.17:00
LHK Jestřábi Prostějov
2:3(0:1, 2:1, 0:1)
Branky: 27. Polášek, 32. Heřman - 18. Petrák, 32. Piecha, 54. Fiala. Rozhodčí: Smeták - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 5:8 Využití: 1:0 Diváci: 100. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 0:1.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Pazdera, Chatrnuch, Kramný, Brincko,Holík, Vnenk, Ovšák, Tesařík, Mocek, Vrtík, Kaněra - Gelačák, Sochorek, Šebesta - Baranyk, Boháč, Polák - Polášek, Badžo, Janeček - Heřman, Holuša, Čech - Martiník, Mléko, Glas - Dušek, Mikeš, Minařík
LHK Jestřábi Prostějov: Lakosil - Kučera, Doseděl, Holík, Sedlák, Kameš,Toms, Procházka - Luka, Piecha, Saluga - Čech,Fiala, Fišer - Řípa, Petrák, Fojtík - Vrba, Sabela, Vymazal - Prštický

V parném pátečním odpoledni zavítali do Ostravy hosté z Prostějova. Zatímco hostující trenér nenechal v Zápise o utkání volný řádek, domácímu bylo i to málo. Sareza teprve buduje tým na novou sezónu a přátelské utkání je jedna z mála možností, jak si případné nové tváře vyzkoušet.

Ostraváci si v tomto nehokejovém počasí raději zvolili možnost koupání se v nedalekém krytém bazénu a koupališti, a tak jich do Zimního stadionu zavítala jen hrstka. Do první třetiny nasadili ostravští jen 2 pětky, které více než jen vyrovnaně bojovaly se soupeřem. Již ve 4. minutě si najel Daniel Boháč k bráně střežené Vlastimilem Lakosilem, ale své sólo neproměnil. O 2 minuty později opět vyráží v zteč Boháč, který čechrá kotouč Polákovi, ten se své šance řádně nechopil a poslal puk po brankové čáře na připravenou obranu Prostějova. Soupeř poprvé udeřil v 8. minutě Jiřím Kučerou, který z mezikruží domácího Štěpánka nepřekonal. Převaha Sarezy se v první desetiminutovce obrátila v mírnou defenzívu a Vymazalova bomba do Štěpánkovy lapačky tomu byla důkazem. Chvíli nato zkouší své štěstí i Michael Procházka, ale ujala se až střela z 17.43, kdy Petrák zachytil rozehrání Brincka a domácí gólman byl zcela bezbranný. V předposlední minutě zkouší vyrovnat Šebesta, ale neúspěšně.Ke konci třetiny již byla znát únava na domácích hráčích.

Na začátku druhé části byli hosté z Prostějova aktivnější, Štěpánek si dokázal poradit se střelami M. Čecha i Fialy. Poté měla Sareza půl minuty výhodu 5 na 3, ale ani šance Holíka, ani Vnenka gólem neskončily. Domácí se vyrovnání dočkali v čase 26.21, který si před bránou Lakosila všiml Holíkem nahozeného kotouče Libor Polášek a z polootočky se nemýlil. Hostům se tento stav příliš nezamlouval. V polovině zápasu aktivní Fišer od mantinelu pálí na bránu. Tentokráte domácí gólman pokryl i následnou dorážku, jenže minutu nato si hostující Martin Piecha na červené našlápl, prokličkoval mezi domácí obranou, položil si Štěpánka a vše završil zasunutím puku mezi betony - 1:2. Proti však byl Jan Heřman, který 39 sekund po Piechově brance vyrovnal. Pro druhou třetinu se pytel s brankami opět uzavřel. Ne že by se útočníci obou celků nesnažili, ale brankáři měli snahu větší.

Poslední část přinesla do hry poslední dvě pětky Ostravy a již méně hokejové krásy. Ve 45. minutě při přesilové hře Sarezy unikl domácím štírek Luka, jenže Štěpánkova vyrážečka byla rychlejší. Strhnout vedení na stranu domácích se pokoušel Radovan Glas, který dostal přesnou příhru zpoza brány, jenže nyní byla proti naopak vyrážečka Lakosila. Od 51. minuty se staly na pár minut králi na ledě hosté. Zkoušeli pozornost domácího gólmana ze všech stran i úhlů, až se nakonec ujalo spíše nahození, než střela, z Fialovy hole - 2:3. Hra nejen poslední minuty poukazovala na nerozehranost obou celků a na sžívání si s ledem, čemuž jistě mnoho nepomohlo zmiňované tropické vedro, které za stěnami haly vládlo. Přesto se po celou dobu hry držel kvalitní led.

Foto ze zápasu

Josef Halouzka: "Šli jsme do zápasu po dvou trénincích, které jsme měli dnes dopoledne. Hráli jsme na dvě pětky, abychom vyzkoušeli všechny hráče. Zkoušeli jsme také různé taktické varianty. První dvě pětky se zaměřili spíše na taktiku ovšem chyběla bojovnost, ale kdyby proměnili některou ze svých šancí mohlo utkání vypadat jinak."

Po zápase jsme položili pár otázek Vlastovi Lakosilovi, který loni v Sareze pár měsíců působil a pomohl týmu k vytouženému play - off.

"Bylo to těžké vzhledem k podmínkám, které teď panují vedro, špatný led. Bylo to náročné hlavně fyzicky. Zápas to byl kvalitní. Já jsem byl ve druhé třetině rád, že jsem dýchal. Třetí třetinu už to bylo lepší. Byl to první přátelák takže zde šlo hlavně o to, abychom se sehráli a já jsem si chtěl dobře zachytat a to se mi podařilo" zhodnotil zápas a podmínky, za kterých se odehrál. Zeptali jaké to je chodit do jiné kabiny než byl zvyklý. "Je to hokejový život. Jednou jste tam a podruhé tam a musí se to brát tak jak to je." V zápase nastoupili za Prostějov také Vladimír Luka, Martin Piecha a Michal Čech, kteří hráli za Sarezu v postupové sezóně. Takže se nabízela otázka zda proběhla hecováni před zápasem. "Pár nás z Třince zná i trenéra Halouzku, protože jsme pod ním hráli v juniorce. Hecování v sezóně bude určitě mnohem větší než dneska, kdy Sareza točila šest pětek a na každou třetinu šly dvě nové. V sezóně to bude o něčem jiném." Právě točení šesti pětek v zápase se týkal náš poslední dotaz. "Když jsme to slyšeli před zápasem tak nás to překvapilo, protože nás je sotva na čtyři pětky a Sareza má velký výběr. Já si myslím, že pro ni je to jenom dobře"

Po zápase jsme se krátce vyzpovídali také nového muže ostravské obrany Dušana Brincka.

Otázka: Kde jste hrál v minulosti a co očekáváte od svého působení v Sareze?
D. Brincko "Minulý rok jsem hrál na slovensku v Žilině a od ledna jsem hrál v Mladé Boleslavi. Co očekávám? Věřím, že budu podávat dobré výkony. Věřím také, že mužstvo bude podávat kvalitní výkony, a že se v klidu dostaneme do play - off "

Otázka: Co u vás rozhodlo pro nabídku Sarezy?
D. Brincko: "Dobrá nabídka, mám to z Ostravy blízko domů, a dobré zázemí klubu"

Otázka: Jak se vám dneska hrálo, byl to první zápas a navíc podmínky venku nejsou pro hokej zrovna ideální?
D. Brincko: "To je pravda. Led nebyl ideální, ale led je stejný pro všechny. Musíme se s tím vypořádat.Hráli jsme jiným systémem, na každou třetinu jiné dvě pětky, protože trenéři chtěli vyzkoušet všechny hráče. Takže to bylo odlišné utkání."