Výtečný start staršího dorostu do nové sezóny

19.09.2010, Gabriela Juříková

Už i starším dorostencům začala sezóna a prvním soupeřem jim byli stejně staří kluci z SK Karviná, za které nastoupili i dva hráči Poruby, kteří se nevešli trenéru Bahníkovi do sestavy. Porubští rozhodli zápas ve svůj prospěch ve druhé třetině, kdy sice přišli o čisté konto, ale pět gólů nastříleli. Karvinou nakonec vyprovodili devíti góly. Dvě branky vsítil David Maček a Michal Pelech a tři kanadské body si připsal za nahrávky kapitán týmu Vojtěch Palkovič. Rozhodčí v tomto utkání udělili tři desetiminutové tresty. Dva domácím a jeden Karviné. Další zápas sehrají Porubští dorostenci v pátek 24. 9. na ledě Přerova.

1. liga staršího dorostu - 1.kolo ne 19.9.
HC Býci Karviná
9:1(2:0,5:1,2:0)
Branky a nahrávky: 14. Hurník (Zuščík, Formánek), 18. Pelech (Mihal), 25. Újezdský (Mihal), 28. Vícha (Formánek), 30. Maček (Palkovič), 33. Lukašík (Palkovič), 35. Pelech (Újezdský), 42. Vrána, 50. Maček (Palkovič) - 32. Plhoň (Brel, Vyčesaný). Rozhodčí: Šutara - Gančarčík, Patrman. Vyloučení: 10:5, navíc Kaleta, Franek (oba POR) a Kooš (KAR) 10 OT. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 150. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 9:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Hlavina - Šrubař, Herman, Franek, Vrána, Baca, Zuščík, Soukal, Hradil - Vícha, Újezdský, Pelech, Mihal, Formánek, Palkovič, Maček, Hurník, Pobuta, Kaleta, Lukašík, Wolný.
HC Býci Karviná: Noga - Juřík, Kooš, Hulín, Graca - Orsag R., Vyčesaný, Kurovský, Orsag M., Sládek, Brel, Plhoň, Charvat.

Odstartovala už i liga staršího dorostu. Prvním soupeřem HC RT Torax byl Sportovní klub Karviná, který doposud nemá k dispozici svůj stadion a na tréninky musí jezdit do Orlové či Českého Těšína. Také nemá kompletní hráčský kádr, byť jej posílili dva porubští hráči, kteří se nevešli do sestavy trenéra Bahníka a tento zápas již hráli proti svým spoluhráčům.

Hosté hrající v modrých dresech v úvodu překvapili domácí aktivní hrou. Plhoň dostal pěkný pas na modrou, ale tvrdou střelou porubského Hlavinu nepřekonal. Další šanci měl v přesilovce Sládek, jenže jeho střela skončila na spojnici brankových tyčí a kutálející puk stačil Hlavina zastavit na brankové čáře. Poté se Porubští probudili a uzavřeli Karvinské v jejich třetině. Pobuta nastřelil tyč a další jeho spoluhráči prověřovali brankáře Nogu ze všech stran i pozic.

Až v sedmnácté minutě mohl hlasatel oznámit gól. Matěj Hurník byl ten poslední, který se dotkl puku a doslova jej protlačil za Nogova záda. Před ním se o to pokoušel Zuščík či Formánek. Další branku mohl vstřelit Pelech, ale karvinský brankář se stačil včas přemístit a radost bílému soupeři překazit. Reparát složil Michal Pelech o pár vteřin později. Dobře přečetl hru, najel si včas k pravé tyči a střílenou přihrávku od Mihala uklidil do brány. Porubští vedli 2:0.

Na začátku druhé třetiny měl na hokejce snížení skóre karvinský Plhoň. Domácí gólman měl však lapačku včas připravenou. Naopak skórovali domácí. Mihal a Antonín Újezdský v brejku přelstili obránce i brankáře Nogu a zvýšili vedení na tři góly. RT Torax dostal soupeře pod velký tlak. Usadil se v útočné třetině a pořádně zavářel obraně. Jan Vícha sebral za brankou puk a byť brankář Noga přitlačil betón na pravou tyč, puk do brány propadl. Poruba vedla již 4:0.

Karvinští bojovali statečně, rvali se o každý puk, nevzdávali se. Bylo vidět, že nejsou sehraní, že nemají tolik natrénováno jako soupeř. Hodně je držel brankář, který leckdy na brankovišti čaroval. Za žádných okolností nevzdávali nerovný boj jak po herní, tak i početní stránce.

V oslabení dávala Poruba pátý gól. Palkovič a David Maček ujeli do brejku a popáté zvedali ruce nad hlavu. Poté se počet hráčů vyrovnal na čtyři na obou stranách, jenže nedisciplinovanost domácích je poslala do tří. Tuto přesilovku hosté využili. Od modré Ondřej Plhoň vše před sebou prostřelil a jak se později ukázalo, zajistil čestný úspěch pro Karvinou.

Byla za námi polovina zápasu, Karvinští obránci zazmatkovali a byl z toho šestý gól v jejich síti. Opět nahrával Palkovič, tentokrát jeho pobítku poslal do brány Tomáš Lukašík. Chyby a zmatky v řadách karvinských hráčů pokračovaly, a tak Nagy lovil sedmý puk ze své sítě, který tam vpravil Michal Pelech po nahrávce Újezdského. V posledních minutách druhé třetiny se hosté vzchopili a našli síly k odvrácení útočných výpadů domácích. Ti se točili okolo brankoviště, posílali opakovaně puk na gólmana, ale vždy se puk odrazil od hokejek, bruslí nebo výstroje brankáře. Bojovnost a odhodlání zabránilo dalšímu gólu do karvinské klece.

Radim Vrána nahodil puk na bránu a ten prošel mezi betony povyjetého brankáře a zakutálel se za brankovou čáru. Uběhly dvě minuty třetí třetiny a RT Torax vedl 8:1. Po dlouhé době se Karvinští dostali před domácího gólmana. Kooš dobře mířil, ale puk neprotlačil přes Hlavinu. Ani v případě druhého pokusu, kdy puk jen těsně minul tyč.

V oslabení předvadla Karviná dobrou obrannou hru a i když stříleli Kaleta, Pelech či Herman, gól nedali. Ale v plném počtu hráčů se opět prosadili. Palkovič z rohu poslal puk před bránu, kde stál nepokrytý David Maček a umístil puk za Nogova záda. V dalších minutách Karvinští nedopustili Porubským vstřelit magickou desítku. Sebrali všechny síly a dotáhli konečný cíl do zdárného konce. Starší dorostenci RT Torax vyhráli 9:1, desátý gól měl na hokejce Pelech, ale puk skončil na tyči.

Výsledky ostatních utkání 1. kola:

HK MD Šumperk - SHK Hodonín 5 : 4
HK Jestřábi Prostějov - HC Zubr Přerov 2 : 6
HC Dyje Břeclav - HC Slezan Opava 3 : 5
HC Orlová - HC Frýdek - Místek 4 : 7

Miroslav Bahník (HC RT TORAX PORUBA): První třetina byla laxní, tam se projevilo, že jsme dlouho nehráli zápas. Druhá i třetí třetina se odvíjela už dle představ, v druhé jsme dali pět gólů a ve třetí se mi líbila bojovnost a nasazení. Co se mi už nelíbilo, bylo zbytečně moc vyloučených. Zbytečné útočné fauly a nemůžu být spokojen s hráči, kteří dostali vyšší tresty, a že to bylo za útoky na hlavu. První zápas sezóny a už dvě desítky se soupeřem, kterého jsme herně přehráli! Přitom nás čekají těžší zápasy."

Tomáš Výtisk (SK KARVINÁ): „Teprve začínáme přípravu, nemáme vlastní led, na tréninky dojíždíme jinde. Klukům nemůžu nic vytknout, hráli, co mohli, vždyť někteří spolu hráli poprvé. Poruba je kvalitní soupeř a zasloužila si vyhrát.“