Špatný vstup do utkání další dvě třetiny nedokázali odčinit

30.11.2014, Gabriela Juříková

V druhém kole nadstavby hostili mladší dorostenci RT TORAXu Poruba vrstevníky ze Vsetína, s kterými měli po základní části vyrovnanou bilanci. Jenže do zápasu vstoupili vlažně a po první třetině prohrávali o dvě branky. Vstup do druhé části utkání se domácím vydařil. Kapitán Arnošt Plachý snížil v přesilovce. Jenže ve vyostřené atmosféře nejen na ledě, ale také na tribunách, navýšili hosté ve třetí třetině náskok z trestného střílení a v závěru utkání přidali branku v oslabení. A i když svěřenci trenérů Sršně a Leksovského přidali na důrazu, bruslení i střelbě, další branky nepřidali a prohráli 1:4. Další utkání mladší dorostenci sehrají v neděli 7. prosince v Přerově.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 20.kolo ne 30.11.13:30
1:4(0:2, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 21. Plachý (Kotouček) – 15. Koňařík (Ondračka), 18. Ševčík (Jenáček, Půček), 44. Jenáček, 58. Ševčík (Jenáček). Rozhodčí: Janda T. – Rajnoch, Kořistka. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 110. Střely na branku: 21:34. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Mrázek – Kotouček, Kroček, Dobeš, Zicháček, Timura, Pitucha, Balcárek – Plachý, Bochnak, Žídek – Havránek, Střondala, Klíma – Voznička Martin, Mrva, Vojtášek
VHK ROBE Vsetín: Kořenek – Dluhoš, Jenáček, Ondračka, Nadymáček, Kollár, Ševčík – Kristek, Koňařík, Zetocha, Sedláček, Gorás, Půček, Paťava, Paroušek, Fajkus, Vilém, Hrňa

Do druhého utkání o udržení v extralize vstoupili domácí dost vlažně. Už v první minutě z hole Koňaříka mohli hosté otevřít skóre. Mrázek si sáhl na kotouč po střele Hrni a dalším střelcem se stal Půček. Poruba měla jedinou vážnější akci, když Timura nahodil na bránu a střelu si dojížděl dorazit. Kořenek však puk včas schoval pod lapačku. V 15. minutě po velkých bojích o kotouč a získání převah v útočných pásmech se k neposednému puku dostal po levém mantinelu do brejku Michal Koňařík, a i když mu kotouč z hokejky podivně sjel, dokázal jej nasměrovat mezi roztažené Mrázkovy betony.

Dvě minuty před koncem první třetiny hrál Vsetín přesilovku, kterou po třinácti vteřinách proměnil obránce Ondřej Ševčík střelou od modré čáry. V samém závěru rozhodčí vyloučil hostujícího hráče a výraznou část přesilovky si domácí přenesli do druhé třetiny. A po jejím zahájení se ujal puku kapitán RT TORAXu Arnošt Plachý, který od střídaček vypálil, a překvapil gólmana Kořenka střelou na vzdálenější tyč, resp. na lapačku. Dalších devatenáct minut se soupeři přetahovali o vlastnictví černé gumy a snažili se přelstít obranné valy postavené již ve středním pásmu.

Střelby bylo pomálu na obou stranách. Tento ráz hry pokračoval i ve třetím dějství. Rozhodujícím faktorem zápasu byl únik Jenáčka, kterého stíhal Timura a při střele spadl na ledovou plochu a vyhodil z pozice porubskou branku. Po velkých emotivních diskuzích na ledě, střídačkách i v ochozech nařídil hlavní sudí trestné střílení. V pomalé jízdě si Jakub Jenáček gólmana Mrázka položil na led a puk zasunul k jeho pravé tyči, kde nestihl brankář přistrčit beton – 1:3. Poruba přidala na důrazu a nasazení a bylo to hned znát. Žídek s Bochnakem vytvořili okolo vsetínské brány tlak a několik střel zavánělo snížením.

Zlepšená porubská hra donutila valašské hráče faulovat a domácím se naskytla i půl minutová přesilovka pěti proti třem. Jenže přesilovky v tomto zápase Porubě vůbec nevycházely a stejně tomu bylo i v tomto případě. Vyloučený Ondřej Ševčík se vrátil na led, zpracoval Jenáčkovu nahrávku a po pravém mantinelu se dostal do pásma, kde na hranici kruhů vypálil k vzdálenější tyči – 1:4. Od poloviny vyhroceném utkání zvládli emoce lépe hosté a i v koncovce byli úspěšnější valaši.

Video z utkání

Pavel Leksovský (HC RT TORAX Poruba): První třetinu jsme odchodili. Absolutně bez bruslení, bez důrazu a čekali jsme, co udělá soupeř. Se Vsetínem jsme vždy hráli vyrovnaná utkání, ale je pravda, že byl posílen hráči ze Zlína. Na rozdíl od nás, my hrajeme pořád na své hráče, co máme od začátku sezóny. Nicméně druhá třetí třetina ukázaly, že když se do toho kluci položí, hrají naplno a plní, co jim s trenérem Sršněm říkáme, tak se dá hrát s kýmkoliv. Prostě nemůžeme začít hrát laxně, pak prohráváme 2:0 a horko těžko to doháníme. Že se nám podařilo v Brně utkání otočit, to byl malý zázrak a jestli budeme takhle hrát každý zápas, tak to bude špatné. Dnes jsme hráli jen 40 minut a to na rozjetý Vsetín nestačí. Musíme se z toho poučit a do utkání vstupovat stejně jako dnes do druhé třetiny.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Hraje se o hodně a žádný klub nechce přijít o nejmladší extraligu, protože by nastal odliv hráčů a může to mít dalekosáhlé důsledky pro klub. V každém utkání se teď hraje o šest bodů a pro nás je toto vítězství důležité. S Porubou jsme se v základní části tahali o poslední příčku, pak jsme vyhráli tři venkovní zápasy, odskočili. Ale teď je to pro všechny otevřené, zápasů je ještě strašně moc. Dnes jsme byli o malinko lepší, jen jsme se nemohli dlouho střelecky prosadit. Nakonec rozhodlo správně nařízené trestné střílení, které náš hráč zkušeně proměnil, a za stavu 3:1 jsem věřil, že si odvezeme domů cenné tři body.