Naděje pro příští sezónu rozhodly zápas, starší dorostenci vyhráli nad Slezanem Opava rozdílem deseti branek

11.03.2011, Gabriela Juříková

Poslední zápas základní části měl ze strany RT TORAXU rozpačitý začátek. Restart nastal až po obdrženém gólu z hole kapitána Slezanů Bendíka. Brankostroj domácích zpočátku zadrhával, ale když se dostal do obrátek, nebyl k zastavení. Na soupisce staršího dorostu se poprvé objevili doposud mladší dorostenci Tomáš Rataj a Marek Pěnčík, kterému se zápas obzvlášť povedl, zaznamenal hattrick. Spolu s centrem Pavlem Pobutou se podíleli na šesti gólech, tedy na polovině z celkového počtu. Slezané dokázali překonat domácího gólmana ještě jednou v druhé třetině. Pak už puky lovili jen z vlastní brány a to celkem dvanáctkrát, přestože přijeli s cílem, neinkasovat desítku.

1. liga staršího dorostu - 36.kolo pá 11.3.17:00
Hokejový klub Opava
12:2(3:1, 3:1. 6:0)
Branky a nahrávky: 8. Pobuta (Rataj), 15. Mihal, 20. Pěnčík (Rataj), 22. Maček, 36. Formánek (Franek), 39. Král, 41. Maček (Palkovič), 42. Král, 52. Rataj, 56. Pobuta (Rataj), 56. Pěnčík (Rataj), 60. Pěnčík (Rataj) - 4. Bendík (Cios), 28. Hula. Rozhodčí: Janda - Kopřiva, Urbánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 12:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Hlavina (33. Herman P.) - Šrubař, Hradil, Baca, Soukal, Herman T., Franek, Vrána, Zuščík - Rosypka, Kaleta, Vícha, Rataj, Palkovič, Maček, Pěnčík, Král, Mihal, Pobuta, Formánek, Újezdský.
Hokejový klub Opava: Kober (31. Kirschner) - Bendík, Slavík, Pražák, Beneš, Ježek, Hula, Heider, Herazim, Březina, Cios, Chvěja, Gulda, Machač, Lichý, Juran.

Opatrný začátek zápasu ze strany domácího RT TORAXU byl příčinou, že jako první inkasoval. Ve čtvrté minutě po vyhraném buly Ciosem pálil od modré kapitán Slezanů Tomáš Bendík. Střelecká listina byla otevřena. Zanedlouho byla domácí brána opět ohrožena, kdy se po střele Guldy rozezvonila tyč.

K obratu zavelela až čtvrtá domácí pětka s dvěma nováčky týmu. Z mladšího dorostu se do staršího podívali Tomáš Rataj a Marek Pěnčík. Druhý jmenovaný rozjel útočnou akci s dobrým koncem. Nejdříve pálil, v jízdě si vzal odražený puk, přihrál zpoza brány před brankoviště a Pavel Pobuta srovnal na 1:1.

Jelikož hosté dobře zhušťovali před brankový prostor, nedávali domácím moc možností skórovat. Na další branku čekalo obecenstvo sedm minut. Opět přihrávka zpoza brány a Dalibor Mihal poslal RT TORAX do vedení.

V závěru třetiny předvedli své umění hrát hokej opět mladíci v sestavě. Rataj se dostal s pukem na holi za bránu. Brankář Kober čekal přihrávku po své pravé ruce, ale ta přišla na opačnou stranu, kde stál Marek Pěnčík a usměrnil cestu puku do odkryté brány. 3:1 byl stav po první třetině.

Nástup do druhé části zápasu se RT TORAXU vyvedl podstatně lépe. Ve druhé minutě se na zteč vydal David Maček. Ve středním pásmu získal puk, protáhl se okolo domácí střídačky a namířil si to k bráně. Už to vypadalo, že nevystřelí, když projel brankovištěm. Ale jak jej Kober pohybem kopíroval, rozevřel betony a toho Maček využil – 4:1.

Ze samého útočení se propadla domácí obrana. Nechala za sebou Tomáše Hulu a ten samostatný nájezd proměnil střelou pod horní tyč a snížil na 4:2. Přesně v polovině utkání vystřídal trenér Slezanu gólmany. Dal šanci Kirschnerovi.

Ke stejnému kroku se odhodlal i domácí kouč a do brankoviště se postavil Pavel Herman, čímž si zahrál v jednom týmu s bratrem obráncem Tomášem.

Pátá přesilovka a konečně využitá. Franek vyslal projektil na bránu, kde jej šikovně tečoval Petr Formánek a Poruba vedla již 5:2. Zachytal si i Herman. Pohotovost musel předvést při střele Březiny a lapačkou vyrazil střelu Guldy.

Blížil se konec druhého dějství a domácí si nemohli odpustit malý dárek do šatny. Na 6:2 zvyšoval Tomáš Král. Po přestávce uběhla pouhá půlminuta z třetí třetiny a sedmý puk lovil z brány Kirschner. Počtvrté podobný scénář překonání brankáře. Palkovič s pukem za bránou přihrává do prostoru brankoviště. Gólman se nestačil přesunout, protože čekal jiné řešení a David Maček zvyšoval na 7:2 do odkrytého prostoru.

Po půlminutě se stav měnil znova. Střelou nad lapačku do horního růžku se trefil Tomáš Král. Slezan začal působit odevzdaně. Nevyvedla se jim ani přesilovka a zcela prázdnou bránu zřejmě z přemíry snahy netrefil Březina. Pak měl dobrou příležitost Beneš, ale koncovku neměl ideální. Mířil nad břevno.

Závar před opavským Kirschnerem, který neudržel puk v lapačce. Zmocnil se jej Tomáš Rataja pak stačilo jen trefit odkrytou bránu. Teď už nešlo RT TORAX zastavit. Desítka byla lákavá a za pár minut byla překonána. Pavel Pobuta si šikovně najel před branku, kde ho přihrávkou našel Rataj.

Ve stejné minutě zvyšovali domácí na 11:2 a opět v tom měli prsty mladší dorostenci. A opět zpoza brány nahrával Rataj, střílel Marek Pěnčík. No a jako v předešlých třetinách i v této poslední vsítili těsně před sirénou gól. Hattrick zkompletoval novic v týmu Marek Pěnčík a ukázal starším spoluhráčům, jak se má hrát ofenzivní hokej. Nahrávačem mu nebyl nikdo jiný než parťák z mladšího dorostu Tomáš Rataj, který zaznamenal šest kanadských bodů za gól a pět asistencí.

Po ukončení zápasu byly na ledě menší oslavy postupu do baráže. Realizační tým rozdal hráčům kšiltovky, v kabině jim poděkoval manažer Hinner a další lidé z vedení klubu a samozřejmě trenéři.

Menší inventura po základní části. Všech 36 zápasů odehrál jediný hráč – David Maček. Nejlepším střelcem je Tomáš Král s 32 góly, nejlepším nahrávačem je Vojtěch Palkovič s 34 asistencemi a v součtu gólů a asistencí je na prvním místě Tomáš Král s 58 body (32+26).

Mezi obránci má nejlepší čísla Michal Franek - 6 gólů a 22 asistencí, ale zároveň je nejvíc trestaným hráčem s 50 minutami spolu s útočníkem Daliborem Mihalem.

Barážový kolotoč začíná ve středu 16. března. Domácí zápasy, na které jste srdečně zváni, se odehrají v neděli 20. března a ve středu 23. března.

Výsledky ostatních zápasů 36. kola Ligy staršího dorostu sk. Východ:

SHKm Hodonín – HC Plus Oil Orlová 5 : 0 kontumačně
HC Břeclav – HC Frýdek-Místek 3 : 3
HK Jestřábi Prostějov – SK Karviná ?
HK MD Šumperk – HC Zubr Přerov 4 : 3

Miroslav Bahník (RT TORAX Poruba): Trošku nervóznější začátek. Hráči mladšího dorostu ukázali nám i těm starším, jak se hraje hokej. Apeloval jsem na starší hráče, aby se přidali, což učinili a výsledek byl jednoznačný. Zahráli si všichni kluci, prostřídali jsme brankáře, obešlo se to bez zranění. Je to dílčí úspěch, za který děkuju, a teď se už budeme připravovat na baráž. Samozřejmě děkuju za vyhraný zápas, za předvedenou hru a postup do dalších bojů o vyšší příčky.

Kamil Glabazňa (Slezan Opava): Poruba byla od začátku zápasu lepší. My nepřijeli vyhrát, vzali jsme mladší hráče, kteří budou tuto kategorii hrát příští rok. Našim cílem bylo neinkasovat desítku, bohužel bylo jich nakonec dvanáct.