Maček se podílel čtyřmi góly k sestřelení Jestřábů

05.11.2010, Gabriela Juříková

Vítězná sestava se nemění. Tím se řídil trenér staršího dorostu a neprohloupil. Na domácím ledě se ukázaly nově sestavené útočné řady, které ve stejném složení vyhrály předchozí zápas. Jestřábi před týdnem porazili jednobrankovým rozdílem Šumperk, za dva dny podlehli vysoko Hodonínu a namlsaní výhrou nad jedním favoritem, tajně pokukovali po skalpu lídra. Stačili však reagovat jen na první gól domácích a další přidali až v poslední třetině. Všechny góly hostů padly v přesilových hrách, a tak mají z tohoto zápasu stoprocentní úspěšnost. Díky tomu, že domácí faulovali zřídka, a že velice dobře hrála první lajna, která dala pět gólů, z toho čtyři David Maček, vyhráli Porubští 6:3. Před reprezentační přestávkou je čeká ještě jedno utkání v neděli na ledě Hodonína.

1. liga staršího dorostu - 13.kolo pá 5.11.17:00
LHK Jestřábi Prostějov
6:3(3:1, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 6. Pobuta (Baca), 13. Palkovič (Maček), 20. Maček (Kaleta, Palkovič), 21. Maček (Šrubař, Palkovič), 48. Maček (Palkovič, Franek), 51. Maček (Herman) - 8. Dufka (Matoušek), 42. Dufka, 60. Dufka. Rozhodčí: Libiger - Marek, Měkýš. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 20. Průběh utkání: 1:0, 1:1,4:1, 4:2, 6:2, 6:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Hlavina - Šrubař, Herman, Franek, Vrána, Soukal, Hradil, Baca, Zuščík - Maček, Palkovič, Kaleta, Mihal, Pobuta, Král, Újezdský, Hurník, Vícha, Wolný, Rosypka, Formánek.
LHK Jestřábi Prostějov: Kyša - Dufka, Arnošt, Kaluža, Peška, Sekanina, Vybíral - Brančík, Prokop, Matoušek, Štind, Hofman, Koranda, Očenášek, Dočkal, Jurník, Schrámek, Pán.

Před týdnem překvapili, když porazili jednoho z favoritů soutěže a sebrali mu cenné body. Také na Porubu se od začátku zápasu hodlali vrhnout a opět překvapit. Na její led vyjeli v červených dresech Jestřábi z Prostějova. Docela lehce přešli při úvodním střídání přes střední pásmo a poprvé zahrozili. Střela z hole Štinda skončila na plastrónu gólmana Hlaviny.

Domácí v bílých dresech vycítili nebezpečnost soupeře, a tak se snažili forčekovat již v útočném pásmu a poměrně dlouhou dobu se jim dařilo nepustit Jestřáby přes střední pásmo. Osudným se jim mohlo stát zakázané uvolnění. Buly vyhráli hosté, okamžitá nahrávka na beka Dufka, který pálil z první. Těsně před domácím brankářem byla střela tečovaná a jen se štěstím byla zastavena na betonech.

Domácí diváci měli možnost poprvé sledovat nově sestavené útočné řady, které trenér sestavil již při zápase v Šumperku. A vítězná sestava se přece nemění. V šesté minutě při signalizovaném trestu se prosadil Pavel Pobuta. Pohyboval se na středu hřiště, vyčkával, a když dostal přesnou přihrávku od Baci na střed kruhů, nekompromisně poslal puk mezi betony gólmana Kyši. Signalizovaný trest se proto neudělil.

Poté byl prvním vyloučeným zápasu domácí hráč a skvěle sehraná přesilovka Jestřábů znamenala vyrovnání. Rychlé přihrávky, zamčení soupeře, a když nevyšly střely od obránců, volili kombinace přes útočnou třetinu až se před Martinem Dufkem otevřela prázdná polovina brány. Rychlé sklepnutí puku mezi tyče a bylo vyrovnáno - 1:1.

Diváci sledovali nepohledný hokej, nastřelování puků, třískání těl o mantinely a jiskření mezi soupeři. Bojovalo se o každý kousek ledu, puk měnil majitele každou vteřinu. Navrh měli o malinko více domácí. Jejich bojovnost a špetka štěstí se vyplatila. Byli u puku vždy o krůček dřív, ustávali osobní souboje a ve třinácté minutě je polila vlna radosti. Nová útočná trojka Maček – Kaleta – Palkovič zařídila druhý gól Poruby. Střelec gólu Vojtěch Palkovič tenisovým úderem poslal puk ze vzduchu za Kyšova záda.

I když byl k vidění možná nepěkný hokej, ale napínavý kdo přetlačovanou vyhraje, byl hlavně produktivní ze strany domácích. Hlasatel právě oznamoval poslední minutu třetiny a první formace zvýšila vedení na 3:1. Tentokrát doslova propasíroval puk mezi tyče David Maček. Nepříjemné pro soupeře dostat gól do šatny.

Začátek druhé třetiny Jestřábům nevyšel. Třináctá vteřina a Poruba vedla již 4:1. David Maček na kruzích napřáhl a puk proletěl mezi betony nic netušícímu gólmanovi. Ani nevěděl, jak to proletělo. Třetí gól první formace.

Pak bylo k vidění opět nahazování kotoučů po mantinelu, třískot holí o sebe a spousta spálených šancí na straně domácích a několik pokusů hostí, které hasili obránci a když nebylo zbytí, zasáhl gólman, který neměl tolik práce jako jeho protějšek. Hlavně jej zaměstnávala útočná řada Štind – Matoušek – Prokop.

Prostějovská hra stála a padala na špatných přihrávkách, dlouhém váháni se střelbou a také na špatném čtení hry. Nedokázali předvídat a dostatečně rychle reagovat na průběh hry. V druhé třetině však byli velice úspěšní v osobních soubojích, narušování domácích rozehrávek a blokování soupeře již ve středním pásmu. Proto také za celých devatenáct minut hry nepadl jediný gól a na to, jak tvrdý hokej obě mužstva v této části zápasu předváděla, bylo podivující, že nebyl nikdo vyloučen.

Za to v první minutě poslední třetiny se vrátka na trestnou lavici otevřela na domácí straně. Hosté měli jedinečnou možnost snížit. A této možnosti dokonale využili. Puk poskakoval z hokejky na hokejku, odrážel se od bruslí i brankářské masky, až byl dopraven za Hlavinova záda. Druhý gól Prostějova vstřelil Martin Dufka, dorážkou snížil na 4:2.

Posléze hráli přesilovku domácí, která se jim nevydařila podle představ. Střely na bránu diváci viděli, ale na tu domácí. Z pohledu hostů, velice dobře sehrané oslabení s šancemi skórovat. V útočení nepolevili ani v plném počtu hráčů. Vsadili na útok a vzadu zůstával jen jeden obránce. Ten nestačil zachytit průnik Pobuty, a tak jej zastavil jen za cenu faulu. Rozhodčí mohl nařídit trestné střílení, ale naštěstí pro hosty tak neučinil.

Domácí tak měli další přesilovku. K dobrým gólovým příležitostem se dostal Újezdský, Král nebo Mihal, ale ani jeden neuspěl. Když už se hrálo v plném počtu hráčů, zkompletoval hattrick David Maček. Klečící brankář se nestačil přesunout, Maček si puk stáhl na forhend a zavěsil do odkryté brány – 5:2.

Za přestupek střídačky Jestřábů – příliš mnoho hráčů na ledě – dostali menší trest a taky šestý gól. Až na třetí pokus využili domácí přesilovku. A opět u toho byla první lajna a střelec David Maček. Využil zmatku na brankovišti a asi tak ze tří metrů propálil vše. Puk se zastavil až v brankové síti.

Jestřábi se nevzdávali. Bohužel jim vázla koncovka. Pěknou útočnou akci mohl proměnit v gól Jurník, ale nedokázal přihrávku usměrnit do prázdné poloviny domácí brány. To samé bylo k vidění i na druhé straně v podání Krále. Přihrávku za obranu dostal přesně na hůl a uháněl k bráně. Tak dlouho uvažoval co udělat až mu ten správný čas na střelu vypršel a pálil jen do brankáře, který do poslední chvíle čekal, co střelec provede. Udělal to nejlepší, co mohl a střelecký pokus zneškodnil.

Na konci zápasu si hosté zahráli další přesilovku. Dvě předchozí využili. A nebylo tomu jinak i teď. Martin Dufka střílel a puk proklouzl Hlavinovi pod paží – 6:3 a zkompletovaný hattrick. Jestřábi si odvážejí z Poruby prohru, i když pomýšleli urvat zde body. Útěchou jim může být stoprocentní úspěšnost v přesilových hrách. Kdyby domácí měli více vyloučených, kdo ví, jak by se zápas vyvíjel.

Výsledky dalších utkání 13. kola Ligy staršího dorostu – sk. Východ:

HC Slezan Opava – SHKm Hodonín 7:3
HC Frýdek – Místek – SK Karviná 4:0
HC Plus Oil Orlová – HC Zubr Přerov 2:3
HC Břeclav – HK MD Šumperk 2:5

Bahník Miroslav (HC RT TORAX Poruba): Soupeř hrál houževnatě, bojoval, pořád bruslil, potrestal všechna naše vyloučení. Nemůžu být spokojený, jak jsme odehráli oslabení, ale velký podíl na výsledku měla s pěti góly první lajna. Chválím tým za předvedený výkon, za vybojované vítězství.

Kužílek Martin (LHK Jestřábi Prostějov): Poruba byla důraznějším mančaftem, střílela góly, trestala naše chyby. V první třetině, kdy jsme prohrávali 3:1, jsme si to zavinili sami, protože jsme byli nedůrazní, druhou třetinu jsme začali velice špatně. V kabině jsme si řekli, co budeme hrát a v prvním střídání dostaneme gól na 4:1, a to nás položilo. Poruba je samozřejmě velice dobrý soupeř, ale věřili jsme si, že tu můžeme vyhrát. Kde jsme měli být důrazní, hrát do těla, tam jsme nebyli. Věřili jsme, že překvapíme, že po Šumperku utrhneme body i zde. Můžu jen pogratulovat k vítězství.