Jestřábi tahali za delší konec provazu, nakonec si z Poruby odváží pouze bod

04.02.2011, Gabriela Juříková

Hosté z Prostějova přijeli na porubský led ve velmi dobrém rozpoložení. Okamžitě se do lídra soutěže pustili na plný plyn a ve druhé minutě jej pokořili. Domácím se podařilo vyrovnat až v polovině úvodní třetiny a následně se dostali do vedení, ke kterému přišli jako slepý k houslím. Jestřábi si dali vlastní branku, kterou dokázali brzy odčinit. Zápas připomínal přesýpací hodiny. Ve druhé třetině se k vedení propracoval RT TORAX, hosté opět vyrovnali a ve třetím dějství se režie otočila. Srovnávat skóre museli domácí. K bodovému loupení chybělo Prostějovu pomyslné štěstí, přesto jsou jistě spokojeni, že si z ledu vedoucího týmu, odvezli alespoň bod. V reprezentační pauze mají Porubští nad čím přemýšlet a reputaci si napravit za týden v dohrávce s Karvinou.

1. liga staršího dorostu - 31.kolo pá 4.2.17:00
LHK Jestřábi Prostějov
4:4(2:2, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Hurník, 10. Kaleta, 26. Kaleta (Palkovič), 42. Král (Rosypka) - 2. Zedník (Jurník, Dočkal), 12. Koranda (Pán), 35. Zezula ( Kaluža, Brančík), 41. Zezula. Rozhodčí: Krenželok - Koliba, Mrákava. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 70. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4, 4:4
HC RT TORAX Poruba 2011: Hlavina - Šrubař, Baca, Soukal, Franz, Herman, Zuščík, Hradil - Rosypka, Kaleta, Palkovič, Maček, Lukašík, Král, Mihal, Pobuta, Formánek, Pelech, Hurník.
LHK Jestřábi Prostějov: Vysloužil (10.-20. Kyšsa) - Kaluža, Brančík, Konečný, Peška, Klusák - Sekanina, Očenášek, Prokop, Štindl, Zezula, Zedník, Dočkal, Jurník, Tomek, Koranda, Pán, Langer, Mašek.

Zápas se pro domácí nevyvíjel nijak příznivě. Od spuštění časomíry byli zatlačeni do defenzívy a v začínající druhé minutě prohrávali 0:1. Ledabylý a nepromyšlený pokus o vyhození puku z obranné třetiny zachytil na modré Jurník. K bráně se probojoval Dočkal, kde pohotově přihrál přes brankoviště Michalu Zedníkovi a ten poslal puk k první tyči. Gólman Hlavina přihrávku zřejmě nečekal a tak se nestačil včas přesunout. Hosté zužitkovali nátlakovou hru.

RT TORAX jestřábího brankáře prověřil poprvé až v sedmé minutě. Králova střela neměla správný směr ani výšku a skončila v ochranné síti. Přejít střední pásmo dělalo domácím velké potíže. Až se zdravě naštval Matěj Hurník. V domácí třetině si přilepil puk na hokejku, prokličkoval střední pásmo, a když se dostal do útočné třetiny, vypálil načež svou střelu i sám dorazil.

Moc vydařená individuální akce, která vedla k vyrovnání. Po dvanácti vteřinách domácí překvapivě vedli a ne vlastním přičiněním. Jestřábí gólman rozehrával zpoza brány, jenže puk se odrazil od spoluhráčovy brusle rovnou do branky. Poslední z domácích, který se dotkl puku, byl Jakub Kaleta, kterému byl gól připsán.

Trenér hostí si vzal oddechový čas a po jeho skončení zaujal místo v brankovišti Kyšsa. Prostějovští se uklidnili a opět začali domácí borce tlačit do obrany. Hlavina se několikrát zaskvěl výbornými zákroky. Hodně vypomáhal obraně dobře zvládnutou prací s hokejkou. Vypichoval puky soupeři, a když střelu nedokázal chytit, zametl puk do rohu.

Jenže na jednu dorážku nestačila ani jeho mrštnost. Po střele Pána zůstal puk na brankovišti zcela volný. Nejrychleji se k němu dostal Josef Koranda a bylo srovnáno – 2:2. Bouřka na Jestřábí střídačce při time-outu zabrala.

V druhé třetině navázali hosté na konec první části zápasu. Pán s Korandou se řítili k domácí svatyni a střela posledně jmenovaného doputovala jen do náručí Hlaviny. Podobnou akci si vypracovali i domácí. Mačkova střela prověřila pozornost Vysloužila, který se po přestávce vrátil do brankoviště.

Jeho soustředěnost prověřili posléze Palkovič s Kaletou. Jenže více gólových šancí si vypracovali Jestřábi. Využívali nesoustředěnost domácích beků a od úspěchu je dělil jen pomyslný krok či centimetry. V šestadvacáté minutě udeřil RT TORAX. Vytvořil si tlak před brankou, rozhodili prostějovskou obranu a slavili třetí branku. Nejdříve se pokusil prostřelit Vysloužila Palkovič. Brankář si sedl na zadek, puk jen vyrazil a Jakub Kaleta měl před sebou odkrytou klec a nechybil. Domácí v zápase poprvé vedli.

A když vedou, dokážou hrát svůj typický kombinační hokej. Krátké, ale rychlé přihrávky v neustálém pohybu. Nejvíce šancí měla útočná trojka Rosypka - Král - Mihal. Zatlačili Jestřáby do jejich hnízda a zvedali diváky ze sedadel při nevyužitých tutovkách, kolikrát do prázdné branky. Štěstí stálo na prostějovské straně.

A drželo se jich. Naskytla se jim totiž dvojnásobná přesilovka, kterou dokázali využít. Michal Zezula stál tam, kde měl. Na hranici brankoviště, kde se sbírají odražené puky. Po střele Kaluži umístil puk kolem betonu za brankovou čáru a v utkání bylo potřetí vyrovnáno – 3:3.

Začala se hrát holomajzna. Každý chvilku tahal pilku, klid a pohoda na hokejkách domácích byla ta tam a hosté cítili šanci zvrátit zápas ve svůj prospěch. Emotivní projevy údivu nedotáhnutých akcí, kterých nebylo málo, střídal strach z proměnění šancí soupeře. A to bez rozdílu na obou střídačkách i v ochozech, kde byli k vidění i slyšení také fanoušci prostějovského týmu.

Začátky třetin si domácí neuměli pohlídat. Neuběhlo ani půl minuty, první střela Jestřábů a RT TORAX inkasoval. Hosté šli do brankového vedení po fatální chybě domácích v útočné třetině. Trest za promarněnou šanci a lehkovážný přístup byl krutý, ale zasloužený. Odražený puk od betonu Hlaviny se vrátil zpět do branky od brusle Michala Zezuly. Rozhodčí usoudil, že puk nebyl kopnutý úmyslně a tak branku bez váhání uznal – 3:4.

Jenže domácí měli více štěstí nežli rozumu a po půl minutě bylo vyrovnáno. Na uklízeče si zahrál Tomáš Král. Přihrávku Rosypky z rohu doslova zametl nad Vysloužilův beton.

Jelikož domácí evidentně nehráli v pohodě a Prostějovští Jestřábi si brousili drápy na případný úspěch na ledě vedoucího týmu, byla poslední dvacetiminutovka jeden velký boj. Stlačená gumová pryž létala po ledě jako splašená a za ní se honili hráči v bílém a červeném dresu. Byli všude a vlastně nikde.

Ve vyložené brejkové šanci byl nedovoleně zastaven Maček. Diváci se dožadovali trestného střílení, rozhodčího však neukecali. Stejně pochodili i příznivci Prostějova, když byl při střeleckém pokusu zastaven Štindl. Další šanci domácích měl Pelech. Z bezprostřední blízkosti mířil do horních pater branky, jenže přestřelil.

Přetlačovaná. Tak se dal stručně popsat styl hry v poslední třetině. Domácí opravdu doslova vydřeli remízu a hosté byť si zasloužili plný počet bodů, byli jistě spokojeni i s jednobodovým ziskem z ledu favorita.

Výsledky zbývajících zápasů 31. kola Ligy staršího dorostu – sk. Východ:

HC Slezan Opava – SHKm Hodonín 2 : 3
HC Frýdek-Místek – SK Karviná 10 : 1
HC Plus Oil Orlová – HC Zubr Přerov 1 : 4
HC Břeclav – HK MD Šumperk 1 : 8

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Velice, velice vydřený zápas. Jsme rádi, že máme bod, protože soupeř hrál velmi dobře. Nám nezahrála první lajna. Nemůžu být vůbec spokojený s obrannou hrou Šrubaře a Hermana, kteří se podíleli na hrubých chybách v tomto zápase. A už vůbec ne s útokem Palkovič, Kaleta, Maček. Tento zápas vůbec nezvládli, podali hodně podprůměrný výkon, i když se zasloužili o dvě branky. Kluci z druhé a třetí lajny byli bojovnější. První pětice by měla tým táhnout, dnes se tak z mého pohledu bohužel nestalo.

Martin Kužílek (LHK Jestřábi Prostějov): Domácí dokázali, že jsou nejsilnější mančaft. My jsme se dneska soustředili na to, abychom hráli disciplinovaný výkon, abychom soupeře potrápili. Samozřejmě jsme chtěli sáhnout po dvou bodech a možná chybělo trochu štěstíčka, možná trochu disciplíny. Myslím si, že můžeme být spokojeni oba celky za bod. Z obou dvou stran to byl velice dobrý zápas, bylo to hokejové a také rozhodčí nijak nepřiměřeně nezasáhli do průběhu zápasu. Samozřejmě klukům děkuji za předvedený výkon.