Jako detektivka, rozuzlení zápletky přišlo v samém závěru

12.12.2010, Gabriela Juříková

Plný počet bodů potřebovali oba soupeři – Poruba i Šumperk. O čelo tabulky se perou spolu s Přerovem, který hrál v Břeclavi, a dalo se předpokládat, že uspěje. Zápas byl napínavý od samého počátku. I když byli domácí herně lepší a soupeř avizoval hráčské oslabení kvůli zranění a přesunu hráčů do juniorky, Šumperk přesto od druhé minuty vedl. Průběh zápasu byl pak jako na houpačce. Ještě v první třetině strhli domácí dvěma góly vedení na svou stranu, ale hosté odpověděli stejnou mincí. Jednu uštědřili domácím do šatny a druhou v první polovině třetí třetiny. Domácí honbou za vyrovnáním spálili spoustu šancí. Zodpovědnost na sebe vzal nejproduktivnější obránce Michal Franek a parádní akcí zařídil svému týmu cenný bod.

1. liga staršího dorostu - 21.kolo ne 12.12.13:30
HK Mladí Draci Šumperk
3:3(2:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 7. Palkovič, 13. Kaleta (Palkovič, Maček), 56. Franek (Rosypka) - 2. Kovář (Kastner), 40. Kovář (Žalčík), 47. Nedopil (Langr). Rozhodčí: Janda T. - Záviský, Vengřín. Vyloučení: 9:5. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 60. Průběh utkání: 0:1, 2:1. 2:3, 3:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Hlavina - Cabák, Vrána, Franek, Baca, Herman, Zuščík - Rosypka, Palkovič, Maček, Pobuta, Král, Mihal, Újezdský, Kaleta, Pelech, Formánek.
HK Mladí Draci Šumperk: Hoffmann - Navrátil, Blaháček, Vepřek, Nemeškal - Hradil, Žalčík, Langr, Nedopil, Malý, Horák, Maška, Kovář, Kastner.

Že byl Šumperk hráčsky oslaben, nebylo na ledě vůbec znát. Hráli s domácími od začátku vyrovnanou hru, ba co víc od druhé minuty po první střele na Hlavinu vedli. Akci rozjeli ve středním pásmu krátkými nahrávkami a Jakub Kovář se střelou mezi betony nemýlil.

Pro domácí to byla studená sprcha. Probudila je k aktivitě a zodpovědné hře. Jenže už ne k úspěšnému zakončování slibných akcí, které zbytečně komplikovali. Místo střely ještě nahrávali, pálili mimo tři tyče nebo se ukličkovali až za bránu aniž by vystřelili.

Nejproduktivnější hráč Újezdský a zapůjčený obránce z Vítkovic Cabák rozezvonili brankovou konstrukci. Pelech hlídkoval na útočné modré, dostal parádní nahrávku a předvedl kličkovanou až k bráně, jenže nevystřelil. Promarnil ten správný čas.

Do sedmé minuty domácím útočné výpady vůbec nevycházeli. Ztroskotávali na Hoffmannovi a jeho lapačce. Ta zaúřadovala i při střele Mačka, gólman však puk neudržel a dojíždějící Vojtěch Palkovič odražený puk umístil do vytyčeného prostoru – 1:1.

RT TORAX se dostal zpět do pohody. Rozjeli další slibnou útočnou akci. Rosypka zachytil ve středním pásmu rozehrávku Šumperku a jeho úprk k bráně byl zastaven brankářem, který si hodně vyjet z brankoviště a vypíchl soupeři puk z hole. Z druhé vlny jel Pobuta, který měl před sebou naprosto prázdnou bránu, ale hokejku mu včas zablokoval obránce Navrátil.

Další akce domácích byla již korunována gólem. Palkovič zavezl puk do útočného pásma a divákům nabídl velké drama. Ač měl před sebou odkrytou bránu, rozhodl se přihrát na střed hřiště obsazenému Mačkovi. Puk se o jeho hokejku jen otřel a doklouzal k volnému Jakubu Kaletovi, který zavěsil do nehlídané branky.

Domácí otočili zápas ve svůj prospěch a nadále dobývali šumperské území. Vyhrávali by jen za předpokladu, že by se hrálo na neproměněné šance. Těch předvedli do konce první třetiny a v průběhu celé druhé části zápasu nespočetně.

Navíc hráli v druhé třetině velmi neukázněně. Osm minut hráli se čtyřmi hráči v poli. Přesto se k Hlavinovi šumperští útočníci moc nedostali. Domácí mají dobře zorganizovanou obranu a navíc byli těmi, kdo ohrožovali brankáře. Šance měli Mihal, Rosypka, Újezdský i nejlepší střelec Král. Neuspěli. A když nedali tolik gólovek, musel přijít trest.

Přišel jedenáct vteřin před koncem druhé třetiny. Ojedinělá útočná akce Šumperku vznikla domácí ztrátou puku ve středním pásmu a rychlou útočnou akcí hostů zakončenou střelou Jakuba Kováře k vzdálenější tyči a vyrovnáním na 2:2.

Nepříjemné dostat gól do šatny, ale domácí si hodně koledovali za ty neproměněné šance. Po přestávce hosté navázali na konec předešlé třetiny a začali domácího gólmana odstřelovat. Hlavinu se snažil překonat Malý, jeho střela skončila v plastrónu.

Domácím se naskytla přesilovka, ale záhy o ni útočným faulem přišli. Hrálo se čtyři na čtyři, vhazovalo se v obranném pásmu domácích. Hosté vyhráli buly a okamžitě se tlačili do brány. Jak jednoduché a účelné. Langr nahrál Petru Nedopilovi a Šumperk vedl 2:3. Sedm minut sice přerušených přestávkou stačilo hostům k obratu.

Na domácí hokejky se usadila nervozita. Puk odskakoval neposedně z hokejek, nedařili se přesné přihrávky a chyby se kupili u obou soupeřů. Hosté urputně bránili vedení a domácí urputně chtěli vyrovnat. Nicméně více ze hry postupně získával RT TORAX a pomalu lámal vzdor šumperské obrany.

Obecenstvo hnalo domácí tým k vyrovnání a sledovalo dobývání hostující tvrze. Zodpovědnost na sebe vzal nejproduktivnější obránce RT TORAXU Michal Franek. Projel středním pásmem, objel dva hráče a vystřelil.

Možná i zavřel oči, aby se nemusel dívat, zda to vyšlo. A ono to vyšlo. Zařídil cenný bod za konečnou remízu 3:3, protože zbývajících pět minut se již nic vážného nestalo. Hrála se divočina a boje o kotouč připomínaly hru čtvrťáků. Všichni se shlukovali okolo puku, který se mihotal mezi změtí hokejek a bruslí v nebezpečné blízkosti brankoviště.

Jak už jsem výše uvedla, Přerov hrál v Břeclavě a nepřipustil překvapení. Dostal se na čelo tabulky o bod před Porubu a o dva body před Šumperk. Další kolo ligy se odehraje v pátek 17. 12. Poruba zajíždí na led Jestřábů Prostějov, Zubři Přerov přivítají na svém ledě Plus Oil Orlovou a Šumperk hostí Břeclav.

Výsledky dalších zápasů 21. kola Ligy dorostu – sk. Východ:

LHK Jestřábi Prostějov – SHKm Hodonín 5 : 3
HC Břeclav – HC Zubr Přerov 3 : 9
HC Orlová – SK Karviná odloženo
HC Frýdek - Místek – HC Slezan Opava 6 : 2

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Byl to lepší zápas než proti Přerovu. Věděli jsme, že soupeř je silný, odehráli jsme perfektní zápas s řadou šancí. Samozřejmě naše hrubé chyby plus neukázněnost nás stály bod. Přesto klukům děkuji za bojovnost.

Ivan Alka (HK MD Šumperk): Přijelo nás málo, máme zraněné a nějaké hráče jsme přesunuli do juniorky. Domácí byli herně lepší, ale na rozdíl od minulého zápasu jim tam góly nenapadaly. My z brejkových situací vytěžili tři góly. Domácí se dostali více do tlaku, vytvořili si více šancí a díky našemu urputnému bránění je pro nás bod velmi cenný, doslova vydřený. Kluci se vydali ze všech sil, včetně gólmana, který nás podržel a ještě jednou říkám, pro nás je to velmi cenný bod.