Čtyři góly v závěrečných deseti minutách zápasu rozhodly o zisku dvou bodů

26.09.2010, Gabriela Juříková

V neděli bylo odehráno třetí kolo ligy staršího dorostu. RT TORAX Poruba v něm hostil na hlavní ploše ZS SAREZA stejně staré kolegy Šumperka. K vidění byl útočný hokej plný střetů a osobních soubojů. Díky skvělému výkonu domácího gólmana Dominika Hlaviny, který čelil hlavně ve druhé třetině mnoha útočným výpadům hostí, zvítězili domácí borci 6:0. Tři kanadské body si do statistik připsal Dalibor Mihal (2+1) a čtyři body za dvě branky a dvě nahrávky Michal Pelech. Další utkání sehrají dorostenci v pátek na ledě Prostějova.

1. liga staršího dorostu - 3.kolo ne 26.9.13:30
HK Mladí Draci Šumperk
6:0(0:0, 2:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 23. Mihal (Újezdský), 36. Vícha, 50. Újezdský (Pelech), 50. Pelech, 51. Mihal (Pelech), 59. Pelech (Mihal). Rozhodčí: Krenželok - Barteček, Paterman. Vyloučení: 5:3. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 50.
HC RT TORAX Poruba 2011: Hlavina - Šrubař, Vrána, Franek, Soukal, Baca, Hradil T. - Hurník, Palkovič, Lukašík, Maček, Franz, Vícha, Král, Mihal, Újezdský, Kaleta, Pelech, Wolný.
HK Mladí Draci Šumperk: Řoutil - Navrátil, Gewiese, Feledík, Blaháčrk, Vepřek, Nemeškal, Hradil Z., Horváth, Žalčík, Kovář, Langr, Nevrlý, Chytil, Nedopil, Horák, Spěvák, Bauer, Kastner, Stanislav.

Dva soupeři, kteří po dvou kolech ligy nepoznali porážku, se pustili do zápasu s přebytkem energie. Od prvních minut se hrálo s plným nasazením, až se zdálo, že hra je jeden velký chaos. Puk létal jak neposedný pingpongový míček z hokejky na hokejku a hráči o něj bojovali na každém kousku ledu.

Na obou stranách nebyla nouze o střely. Za hosty v modrých dresech s drakem na prsou se pokusil prověřit pozornost domácího Hlaviny Gewiese, jehož střela byla zblokovaná do sítě. V bílém hrající domácí Wolný nemířil zcela přesně a Král také Řoutila nepřekonal. Největší šanci měl první porubský útok: Palkovič – Maček – Lukašík. Poslední jmenovaný prudkou přihrávku před bránu nestihl protečovat.

Vhazovalo se buly v obranném pásmu domácích. Kastner na nic nečekal a ihned pálil, jenže Hlavinu nepřekvapil. A další slibnou gólovou akci šumperských dva na jednoho zastavila vlastní chyba – ofsajd. V přesilovce se klečícího Hlavinu pokusil lobem přehodit Stanislav, ale puk poslal až za branku. Šumperští skvěle napadali, hluboko v útočném pásmu, rozehrávky porubských borců a nedali jim klid k založení útoku.

Domácí brankář se aktivně zapojoval do hry, a když rozehrával puk z rohu kluziště nechtěně zasáhl holí soupeře. Za hru vysokou holí vyfasoval dvě minuty, které si za něj odseděl Hurník. Šumperk hodlal přesilovku zužitkovat, ale po mnoha střelách, které domácí blokovali, nebo brankář odpálil do bezpečí, se puku zmocnil Král a pelášil k brance draků. Jedovatá střela se zastavila na plastronu Řoutila. Do kabin se tedy odcházelo za bezbrankového stavu.

První útok Toraxu zamotal v prvních vteřinách druhé třetiny šumperské obraně hlavu. Palkovič naservíroval puk Mačkovi a ten z první pálil. Projektil skončil v Řoutilově lapačce. Při dalších bojích o nadvládu na hřišti se u mantinelu k puku probojoval Újezdský a ve středu hřiště zcela volný Dalibor Mihal jeho přihrávku proměnil v gól bekhendovou střelou mezi betony.

Vzápětí mohlo být vyrovnáno, když nahrávku Chytila neproměnil Žalčík. Další pokus měl Bauer s Nedopilem. Na druhé straně vyprášil betony Řoutilovi Vícha a pevnost tyčí prozkoumal Král. Hra se opět přenesla na opačný konec hřiště. Chybu v porubské obraně napravoval kapitán Palkovič, když na poslední chvíli dobruslil Kováře a nedovolil mu vystřelit. Poté ztroskotal na pozornosti Hlaviny Stanislav a stejně dopadl i Langr. V těchto chvílích byl domácí brankář opravdovou oporou týmu. Soupeř měl na hokejkách spoustu gólových šancí, ale měl smůlu, protože v bráně domácích stála nepřekonatelná hradba – Hlavina.

Otřepanou frázi: „Když nevíš co s pukem, vystřel,“ všem předvedl Jan Vícha až jeho projektil rozezvonil tyče jako zvony na kostele. V polovině zápasu vedl Torax 2:0. V posledních minutách druhé třetiny se však domácí pořádně zapotili. Druhá branka je uspokojila a polevili v obranných povinnostech. Hosté obléhali domácí branku, a ač měli plno střel, puk Hlavinovi do brány nedopravili.

V poslední části zápasu Šumperk pořád držel svou hru. Napadal, byl v kontaktu se soupeřem, nenechal ho v klidu založit útok. Ale Poruba byla trpělivá a postupně začala soupeře přehrávat. Kaleta z rohu poslal puk před brankoviště, ale Pelech nevystihl čas protečování a puk mu prošel mezi bruslemi. Špatná komunikace mezi dračími obránci a nedůrazné vyhození zapříčinilo, že v padesáté minutě prohrávali 3:0. Školáckou chybu potrestal Antonín Újezdský ve spolupráci s Pelechem.

Následné buly ve středovém kruhu vyhráli domácí a s pukem na hokejce jel překonat Řoutila Michal Pelech. Gólman šel brzy do kleku a domácí útočník vyslal puk nad jeho rameno. Čas mezi třetí a čtvrtou brankou byl osmnáct vteřin. Trenér hostí si vzal oddechový čas, ale jeho pokyny si svěřenci nevzali k srdci. Po třičtvrtě minuty inkasovali opět. Z brankové čáry ještě stačil obránce puk vyškrábnout, ale pouze na hokejky domácích, kteří zmatku v brankovišti dostatečně využili. Šťastným střelcem se stal Dalibor Mihal.

Modří s drakem na drese se další minuty zápasu vrátili k tomu, co bylo pro ně úspěšné. Nenechali domácí v klidu, rozbourávali nahrávky, napadali a zase dostali domácí pod tlak. Usadili se v útočném pásmu, ale čestný úspěch jim nebyl souzen. A jak se střídali jejich famózní chvilky s velkým propadem koncentrace a nedůslednosti, přišlo i v závěru zápasu k útlumu. Dorostenci RT TORAXu toho využili a z hole Michala Pelecha přidali šestý gól.

Po třech ligových kolech mají Porubští plný počet bodů a jsou na prvním místě tabulky.

Ostatní výsledky 3. kola ligy staršího dorostu - sk. Východ:

LHK Prostějov - SHK Hodonín 5 : 4
HC Dyje Břeclav - HC Zubr Přerov 0 : 7
HC Orlová - SK Karviná 4 : 0
HC Frýdek - Místek - HC Slezan Opava 2 : 1

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Do poloviny zápasu nás soupeř přehrával, byl lepší, jen nedal gól. Od poloviny zápasu, když se nám podařilo dát nějakou branku, se hra vyrovnala. Potom jsme je začali přehrávat, protože jsme hráli na čtyři lajny a převaha těch pěti hráčů byla znát. Chválím brankáře, dneska neprostřelený kluk a je to vlastně jeho zápas. Soupeř v druhé třetině byl lepší, jen neproměnil šance.

Ivan Alka (HK MD Šumperk): Myslím si, že padesát minut jsme odehráli dobré utkání, plnili jsme si dané úkoly. Měli jsme větší tlak než domácí. Ale domácí hráli účelněji, efektivněji a gólové šance, které měli, skoro všechny proměnili, kdežto my ne. Zlom byl v desáté minutě třetí třetiny na stav tři nula, kdy hrubé chyby našich hráčů nahráli domácím. Pak jsme zápas jen dohrávali. Těžko se mi zápas hodnotí, protože průběh utkání neodpovídá výsledku.