Ve vyrovnaném utkání byli šťastnější junioři Havířova

17.11.2008, Adam Bagar

Juniorka po vítězství nad Karlovými Varami a těsné porážce s Kladnem nastoupila ke třetímu utkání během čtyř dní, ve kterém přivítala nedaleké havířovské Pantery. První část příliš nezáživného hokeje nepřinesla mnoho šancí, a tak se do šaten odcházelo za bezbrankového stavu. To ve druhé dvacetiminutovce byly na ledě úplně jiné týmy. Šance střídala šanci a během jedenácti minut této části bylo k vidění hned pět branek. Do vedení se dostal Havířov, ale zásluhou Iva Jelšíka Poruba srovnala. Radovat se nemohla příliš dlouho, protože hosté ihned odskočili zpět na rozdíl jediné branky. Ti si své vedení opět příliš dlouho udržet nedokázali, když se trefil po parádní individuální akci obránce Petr Tomis. Ale poslední slovo měli opět hosté. Závěrečná třetina se podobala spíše té úvodní a hosté si jen zkušeně hlídali výsledek. Domácí příliš do šancí nepouštěli, a tak VOKD Poruba podlehla ve slezském juniorském derby Havířovu 2:3. Nutno říci, že by utkání více slušela remíza, ale hosté byli v tomto utkání šťastnějším týmem. Juniorka tak ze tří domácích utkání s celky z dolní poloviny tabulky získala pouhé tři body.

- 26.kolo po 17.11.13:00
2:3(0:0, 2:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 29. Jelšík (Tomis, Večeřa), 31. Tomis - 24. Protasenja (Klimša), 30. Říčka (Haas), 35. Klimša (Říčka). Rozhodčí: Mikula - Hlavatý, Tošnovjan. Vyloučení: 10:10. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 100. Střely na branku: 34:36. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich - Večeřa, Plzák, Tomis, Spusta, Mlynář, Pindur, Skočovský - Bartošek, Kalina, Šimkovič, Bartoš, Jelšík, Voznica, Kopáč, Capcara, Vajda, Blažej, Richter, Řezáč.
AZ Heimstaden Havířov: Strmeň - Slavík, Urbanczyk, Zientek, Krutil, Kopel, Hruška, Jindřich - Wrobel, Katreniak, Chaloupka, Matysz, Protasenja, Klimša, Haas, Maruna, Říčka, Slavíček.

Hned v úvodu slezského juniorského derby dostali domácí hokejisté výhodu přesilové hry, ve které nejprve Kalina dvakrát nebezpečně pálil na Strmeně, o chvíli později po střele Skočovského dorážel nepříjemně také Jelšík, ale skóre zůstalo bezbrankové. Ve čtvrté minutě naopak zahrávali hosté téměř půlminutovou přesilovku pět na tři. V té si Havířovští vytvořili obrovskou šanci k otevření skóre, když Klimša našel mezi kruhy Říčku, ale ten netrefil více než z poloviny odkrytou domácí klec. V dalších minutách ani jeden z týmů nepřevyšoval herně svého soupeře. Do největší šance se dostal Kopáč, který však měl z dorážky před gólmanem těžkou pozici. Nadále pokračoval hokej, který asi příliš nelahodil oku diváka. Šancí bylo jako šafránu, pěkné kombinace k vidění také nebyly, a tak se bezbrankovému skóre nemohl nikdo divit. Až v jedenácté minutě stál před Gleichem osamocený Katreniak, ale domácí gólman byl připraven. O dvě minuty později hráli hostující hráči další přesilovou hru. V té opět před odkrytou brankou promáchl Katreniak. Jelikož si Gleich poradil i se střelou Kopela od modré, stav byl nadále 0:0. Aktivitu postupně nabírali Panteři, ale i se Slavíkovou nebezpečně zakrytou střelou si domácí gólmanská jednička poradila, dorážka Říčky pak mířila mimo tyče. V úvodu šestnácté minuty nalákal Kopáč Strmeně k levé tyči a poslal přihrávku k pravé na Řezáče, ale ten byl tísněn jedním z obránců, a tak nemohl zakončit plnohodnotně a netrefil branku. Na druhé straně nedal v další vyložené šanci Krutil, který nedokázal přehodit již ležícího Gleicha. V osmnácté minutě zahrávali pro změnu dvojnásobnou přesilovku trvající 52 vteřin domácí, ale nedokázali se vůbec udržet v obranném pásmu soupeře, který třikrát bleskurychle vyhodil touš přes všechny čáry. V závěru se již nic nestalo, a tak Poruba po dvaceti minutách hrála s Havířovem 0:0.

V první minutě druhé části hry měl před Gleichem až příliš prostoru Haas, jenž nadvakrát domácího brankáře nepřekonal. Minutu nato došlo ke kurióznímu momentu, když dvojice hráčů držela v rohu touš pod svými bruslemi, sudí Mikula dlouho nabádal ke hře, nakonec zapískal a poslal oba hráče na trestnou lavici za zdržování hry. Ve hře čtyři na čtyři byla aktivnější Poruba, ale Šimkovičova rychlá střela z otočky ani bomba Bartoška od modré v brance neskončily. V čase 23:45 padla první branka - v situaci jeden na jednoho dokázal Anatolij Protasenja vystřelit přes obránce Tomise přímo k pravé tyči Gleichovy branky. Domácí juniory inkasovaná branka jakoby nabudila. V úvodu 26. minuty se dostal do samostatného úniku Jelšík, ale trefil pouze břevno havířovské klece. Z důvodu hození hole však nařídil sudí Mikula trestné střílení, kterého se ujal právě Jelšík. Situaci nevyřešil ideálně, a tak hosté stále vedli. V čase 28:46 to již bylo minulostí, když Tomisovu střelu vyrazil Strmeň jen k volnému Ivo Jelšíkovi, který si zkušeně počkal a poslal touš za bezmocného gólmana. V čase 29:34 odpověděli hosté dalším gólem – v přesilové hře předvedli pěknou kombinaci na jejímž konci zakončoval Robert Říčka do zcela opuštěné Gleichovy klece. Gólové hody ve druhé třetině pokračovaly. V čase 30:46 předvedl parádní individuální akci Petr Tomis, jenž si obešel několik hráčů soupeře a pěkně umístěnou tvrdou střelou opět srovnal. Ve 33. minutě mohl poslat Porubu do vedení Jelšík, ale ve vyložené šanci přestřelil branku. Na druhé straně z protiútoku stál před domácím gólmanem zcela sám Říčka, ale Gleich mu jeho pokus skvěle vypíchnul holí. V čase 34:23 vedl opět Havířov zásluhou Davida Klimši, jenž si objel branku a u pravé tyče si našel skulinku ke skórování. Na konci 35. minuty měli domácí jedenadevadesátivteřinovou výhodu přesilové hry. Celý čas sice svírali soupeře, ale chyběla tomu střelba a moment překvapení. I přesto Jelšík měl další tutovku na své holi, také Tomisovy střely postrádaly pouze větší přesnost. Domácí zrychlili a byli rázem mnohem aktivnějším týmem, ale ke srovnání se do konce druhé části dostat nedokázali. Junioři Poruby tak po druhé třetině prohrávali se stejně starými hráči Havířova 2:3.

Úvod třetí části byl z obou stran velmi opatrný. Až na konci 44. minuty zahrávali hosté z Havířova přesilovou hru, ale ani ta příliš obrázek hry změnit nedokázala. Čas domácím rychle utíkal, ale šance ani tlak, který by vedl ke srovnání, stále ne a ne přijít. Ve 49. minutě zahrávala tentokrát Poruba přesilovou hru, nejprve nedokázala nic předvést a vzápětí navíc Skočovský zbytečným faulem, za který obdržel od hlavního Mikuly čtyři minuty, oslabil svůj tým. V 51. minutě trefil dnes nejaktivnější hráč hostí Říčka pravou tyč domácí branky. V oslabení mířil do samostatného úniku Jelšík, ale jeden z hostujících obránců zatáhl za záchrannou brzdu v podobě taktického faulu. Celá třetí třetina byla nadále v podobě bojovného a taktického hokeje. Na konci 56. minuty ujížděli v situaci dva na jednoho Capcara s Richterem, ale prvně jmenovaný až příliš čekal s přihrávkou, což se domácím nakonec vymstilo. Dvě minuty nato domácí uzamkli soupeře, ale Jelšík po přihrávce Kopáče před Strmeněm opět selhal. Asi sto vteřin před koncem třetí třetiny odvolala Poruba gólmana. Půl minuty před koncem fauloval Řezáč, když se jeden z hostí pokusil ohrozit prázdnou domácí branku. V závěru se již nic nestalo, a tak VOKD podlehlo Panterům ve vyrovnaném utkání, kterému by slušela remíza, 2:3.