Starší dorostenci vstoupili do extraligové sezony porážkou, městské derby ovládly zkušenější Vítkovice

06.09.2013, Gabriela Juříková

V prvním extraligovém zápase se porubským starším dorostencům nevedlo nejhůř. První dvě třetiny dokázali držet gólový krok s čtvrtfinalistou loňské sezony Vítkovicemi, ale poslední třetina patřila již výhradně hráčům městského rivala, který zaslouženě vyhrál 7:3. Výsledek utkání mohl být pro Vítkovice příznivější, ale Porubu od většího debaklu zachránil brankář Dominik Sroka. Pod domácí góly se podepsali Dominik Csabala, Jaromír Široký a Martin Csomor. Další zápas čeká starší dorostence RT TORAXu Poruba v sobotu 7. září od 12:45 v Havířově.

RAKO Extraliga staršího dorostu - 1.kolo pá 6.9.17:00
HC Vítkovice Ridera
3:7(1:1, 1:2, 1:4)
Branky a nahrávky: 14. Csabala (Bialoň, Štěpán), 30. Široký (Síkora, Mládek), 54. Csomor (Mládek) – 11. Kafka (Stránský, Rudl), 23. Slánsky (Hartman), 33. Stránský (Malina), 46. Korec (Šendera, Puzič), 53. Beneš (Stránský), 55. Spratek (Stupka), 57. Charvát (Jáchym, Kafka). Rozhodčí: Mikula – Rožánek, Moravec. Vyloučení: 7:5, navíc Gřeš 10 min. OT a Němec (oba POR) trest ve hře. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 208. Střely na branku: 19:59. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5, 3:5, 3:7.
HC RT TORAX Poruba 2011: Sroka – Štěpán, Šípek, Široký, Síkora, Olšr, Hranoš, Halška, Šustala – Csomor, Mládek, Gřeš – Gola, Nardelli, Kurnik –Němec, Václavík, Bartoň – Csabala, Kovaljov, Bialoň.
HC Vítkovice Ridera: Wanecki – Jáchym, Kafka, Stoklásek, Volný, Hartman, Korec, Malina, Slánský, Spratek, Stránský, Stupka, Beneš, Puzič, Charvát, Čechman, Fajkus, Krčmář, Krenželok, Šedera, Rudl.

V první minutě zvládly Vítkovice ohrozit samostatným nájezdem Srokovu branku a vynutit si přesilovku. Krenželok pálil od modré a Malina před brankou tečoval. Puk zkrotil Sroka v lapačce. V oslabení mohl skórovat Jonáš Mládek, ale na brankovišti zaváhal. Vzápětí vylučoval rozhodčí na straně hostí. V závěru přesilovky puk z hole Csomora těsně minul hostující bránu.

Při obléhání porubské branky se neprosadil Spratek, pohotovou střelou z voleje Jáchym. V polovině první třetiny se domácí RT TORAX dostal do druhého oslabení, po dvaceti sedmi vtečinách se bránili ve třech. Dvojnásobnou přesilu hosté využili a od jedenácté minuty vedli 1:0. Gól pod horní tyč vstřelil Dominik Kafka. Na dva nula mohl zvýšit Beneš, když se svižně prokličkoval před domácí bránu.

Ve čtrnácté minutě bylo srovnáno. Zaváhání vítkovické obrany potrestal obránce Jan Olšr, který vypomohl útoku na brankovišti. Borci začali hrát hokej nahoru dolu, plný střetů, soubojů u mantinelu a zákrocích na hranici faulu. Závěr první třetiny hrála Poruba přesilovku. Jáchym s Korcem unikli až do útočného pásma, ale domácí se rychle vrátili do přesilovkového postavení, v němž Gola orazítkoval tyč a Gřeš nadvakrát neprostřelil hradbu těl.

Ve třetí minutě druhé tercie, zvýšily Vítkovice na 2:1. Porubská obrana zaspala a Lukáš Slánsky měl volnou cestu k bráně. Domácím přestávka nesvědčila. Přestaly jim jít nohy, nebruslili, což se hodilo hostům. Usadili se v obranné třetině a jen díky Srokovy se skóre nezvyšovalo. Navíc si hosté natolik byli jisti převahou, že Jáchym se netrefil do odkryté brány a puk poslal do ochranné sítě.

Domácím se ve třicáté minutě podařilo vyrovnat. Druhá přesilovková formace přelstila vítkovickou čtveřici prudkou střelou na pravou gólmanovu tyč. Akce začala u Mládka přes Síkoru a od modré vypálil Jaromír Široký – 2:2. V oslabení vyhodil Gřeš kotouč mimo hřiště. Podle některých podle regulí, ale podle rozhodčího to bylo na dvě minuty. Za protesty dostal osobní desetiminutový trest.

Dvounásobnou přesilovku hosté nevyužili a ani tu klasickou. V době kdy byli domácí v plném počtu lovil Sroka ze sítě třetí puk, který mu do brány poslal Šimon Stránský – 2:3. Závěr prostřední třetiny odehrál RT TORAX v lepším tempu. Jenže hosté byli na puku silnější, lépe bruslili a ze hry měli podstatně více. Skoro s hvizdem ukončující třetinu, vypálil Puzič. Ale Sroka bezpečně kotouč lapil, jak již několikrát během zápasu. Nebýt jeho jistých, pohotových zásahů, byl by zápas někde úplně jinde.

Začátek poslední tercie byl hokejový. Domácí hru zlepšili, nehrálo se tzv. jen na jednu bránu. Jenže hosté byli technicky lepší a v páté minutě získali dvoubrankové vedení. Ivan Puzič zavezl po mantinelu puk až do útočné třetiny, pak přihrál přes střed Janu Korcovi, který vystřelil a z dorážky skóroval.

Přesilovku pěti proti třem si zahráli v tomto zápase i domácí. A přestože se snažili přelstít Waneckeho, stav zápasu zůstal nezměněn. Po delší době měl práci i domácí gólman. Ráda bych napsala, kdo se podílel na útočné akci, ale vítkovičtí hráči měli dresy zasunuty tak, že čísla nebyla k přečtení.

Na 2:5 zvýšili Vítkovice v padesáté minutě pohotovou akcí. Krištof Beneš. Domácí předvedli v útočné třetině bojovnost a snížili na 3:5 gólem Martina Csomora. Kvality dlouholetého účastníka extraligy byly s blížícím se koncem zápasu znát. Porubští již nestačili dotahovat, čím dál méně měli puk na holích a tak se stalo, že s odstupem několika minut dostali dva góly. Na 6:3 zvyšoval zpoza brány Daniel Spratek a pěknou střelou z kruhů na 7:3 Adam Charvát.

Porubský Radim Němec vyfasoval za vražení na hrazení trest ve hře a šel předčasně do kabin. Domácí tak dohrávali utkání ve čtyřech. Vítkovice Steel zaslouženě vyhrály a na porubském ledě získaly první body do tabulky. Domácí tým RT TORAX Poruba může bodovat další den, 6. září v Havířově. Buly je naplánováno na 12:45.

Petr Rambousek (RT TORAX Poruba): Vítkovicím gratuluji k zaslouženému vítězství. Říká se, že kdo využije přesilovku pět na tři, tak vyhrává. Oni ji využili, my ne. V poměru střel jednoznačně utkání ovládli. Jsou jasně lepší na kotouči, mají vyspělé obránce, šikovné útočníky. Nám někteří hráči nezahráli to, co umí. Navrátilec z Vítkovic Patrik Gola nehrál dle představ, Radim Němec se zbytečně vyfauloval na několik zápasů a tak dále.

Pavel Hulva (Vítkovice Steel): První zápas byl nervózní z naší strany, samozřejmě domácí bojovali. Myslím si, že výsledek 7:3 měl být již po druhé třetině, měli jsme tam spoustu šancí, ale prosadili jsme se až v té poslední a jsme spokojeni. Poruba nás nepřekvapila. Věděli jsme, že budou bojovat a čekat na brejky.