Sever proti Jihu aneb Stále neznáme jasného lídra tabulky

09.01.2010, Gabriela Juříková

Byl pátek 17.00 a ledová plocha zela prázdnotou. Už mělo být vhozeno úvodní buly zápasu staršího dorostu s Orly ze Znojma, jenže soupeř uvízl kvůli sněhové kalamitě mezi Novým Jičínem a Ostravou. Před osmnáctou hodinou zastavil před zimním stadionem autobus a v 18.15 utkání začalo. Od počátku bylo znát, že se hraje o první místo v tabulce. Co na tom, že hosté strávili v autobuse sedm hodin a domácí při čekání na soupeře pozvolna ztráceli předzápasovou koncentraci. Vše bylo od prvního hvizdu zapomenuto. První třetina byla vyrovnaná hokejově i střelecky. Druhá přála více Jihomoravanům, protože do poslední třetiny vstupovali s jednogólovým náskokem. Dva body si však neodvezli. O čtyři Porubské góly se postarali Petr Orszulík a Jakub Dominec, který v třicáté šesté vteřině poslední třetiny vyrovnal. Další body mohou svěřenci trenéra Bahníka získat v neděli od 13.30 na domácím stadionu s HC Zubry Přerov.

- 27.kolo pá 8.1.
HC Leram Orli Znojmo
4:4(2:2, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Dominec (Němec), 14. Orszulík (Rozsypka), 35. Orszulík (Kysučan), 41. Dominec (Dusík) - 2. Telesz (Kastner), 16. Telesz (Kastner), 24. Srketic (Telesz), 25. Jankových (Pelikán). Rozhodčí: Trombík. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 60. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4, 4:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Chybík (od 26. Konvička) - Svoboda, Herman, Dusík, Franek, Kupčík, Jasiok - Kofroň, Němec, Orszulík, Rozsypka, Chaloupka, Palkovič, Sochorek, Kysučan, Dominec.
HC Leram Orli Znojmo: Helešic - Pražák, Hobza, Jankových, Telesz, Kastner, Kún, Hloušek, Nováček, Mikulášek, Pelikán, Nahodil, Špaček, Srketic

Po více jak hodinovém zpoždění začátku zápasu se oba týmy pustili do boje o prvenství v tabulce. Přestože hosté měli za sebou sedmihodinový pobyt v autobuse, dal se předpokládat tvrdý boj. Domácí byli aktivnější, vypracovali si několik střeleckých příležitostí, vytvářeli tlak před Helešicem – brankářem hostů, ale při snaze skórovat, zapomněli na obranu a v začínající třetí minutě utkání prohrávali 0:1. Chybík nestačil na střelu a následnou dorážku Michala Telesze. Domácí dlouho nemohli vyzrát na znojemského brankáře, který skvěle vykrýval střelecké úhly a uměl dobře pracovat hokejkou. Nejednou v pravý čas touto výzbrojí zasáhl. Nervozita začala vládnout hokejkám Porubských. Nevycházeli rozehrávky, kombinace a kupili se chyby v obraně. Kdyby se Telesz, sám před soupeřovou brankou, rychleji zorientoval, Znojmo by vedlo o dvě branky. Zafungovalo pravidlo, nedáš, dostaneš. Němec atakován znojemským obráncem, přesto dostal puk do útočného pásma a přenechal jej najíždějícímu Jakubu Domincovi, který tvrdou střelou vyrovnal. Tým Poruby získal touto brankou potřebný klid. Bojovnost a tvrdá hra po mantinelech není Porubským hráčům cizí. Potvrdil to Rozsypka, který se takovou hrou puku zmocnil a okamžitě jej poslal před branku, kde byl připravený Petr Orszulík a nekompromisně pukem rozvlnil síť. Poruba vedla 2:1. Na střelecké vlně se hráči vezli dalších několik minut. Znojemský gólman však vychytal Svobodu, Kysučana i Jasioka. Zřejmě menší vytíženost nebo nekoncentrovanost domácího gólmana zapříčinilo, že pustil do své sítě puk vypálený Michalem Teleszem až ze středního pásma. Znojmo srovnalo na 2:2. Po odehraných sedmnácti minutách se poprvé otevřela trestná lavice. Prvním vyloučeným byl Porubský hráč. Přesilovku Znojmo nevyužilo, ale jen díky špičce betonu Chybíka.

Do druhé části hry mohli lépe vstoupit domácí. Němec přihrával před bránu Domincovi, který sám před Helešicem s nabídnutou šancí nenaložil šťastně. Puk skončil brankáři ve výstroji. Diváci sledovali rychlý a dynamický hokej se spoustou gólových příležitostí na obou stranách. Ve čtvrté minutě, resp. dvacáté čtvrté, využilo Znojmo přesilovku. Na trestné lavici si za podražení odpykával trest Kofroň, druhý vyloučený v tomto mači. Strůjcem třetí, vedoucí branky, byl nahrávač zpoza branky Telesz a šťastným střelcem Fran Srketic. Po minutě hry dostal Adam Chybík čtvrtý hodně laciný gól od modré. Střela Davida Jankových Adamovi proletěla mezi lapačkou a betonem. Tento gól přiměl domácí trenéry k výměně brankářů. Porubští rázem prohrávali o dva góly, ale boj nevzdávali. Taky proč? Na srovnání měli třicet pět minut. Jako první se pokusil o zvrat Rozsypka, když dostal přihrávku do skvělé střelecké pozice. Dal však vyniknout postřehu hostujícího brankáře. A tak, jako v první třetině: velká koncentrace domácích na útok a velké mezery v obraně. Brejkové výpady Telesze a Špačka naštěstí Konvička vychytal. Pět minut před odchodem do šaten změnil domácí tým stav utkání. Znojemští ve svém pásmu po tvrdém boji ztratili puk. Černé gumy se zmocnil Kysučan, který přihrávkou našel dobře postaveného Petra Orszulíka. Jeho druhá trefa v utkání snížila náskok soupeře. 3:4. Posléze mohl srovnat Sochorek. Chybělo jen pár centimetrů. Ke konci třetiny domácí darovali hostům v pořadí třetí přesilovku, když Dominec poslal puk mimo hřiště. Tuto výhodu Znojmo naštěstí pro domácí nevyužilo. Dvířka na Znojemské trestné lavici se poprvé otevřela minutu před druhou sirénou za stejný přestupek jako u Porubských – zdržování hry. Do přestávky se domácím početní výhoda nepovedla využít a tak do šaten odcházeli hráči za stavu 3:4.

Třetí třetinu začínali Znojemští bez jednoho hráče v poli. Okamžitě po buly se domácí usadili v útočném pásmu. Michal Dusík dostal přihrávku, okamžitě střílel mezi betony gólmana Helešice, který hokejkou puk vyrazil. Před ním se pohyboval Jakub Dominec, který pohotově odražený puk poslal okolo betonu za brankovou čáru. Z třetí třetiny uběhlo třicet šest vteřin a Poruba využila přesilovku. 4:4. Na obou týmech bylo vidět, že chtějí zápas zvrátit na svou stranu. Poruba by si nerozhodným koncem utkání udržela první místo, na kterém je díky lepšímu skóre. Znojmo potřebovalo tento zápas vyhrát, aby se na první příčku dostalo bodově. Oba týmy měli o motivaci postaráno a díky tomu se hrál pohledný útočný hokej plný zvratů a velkých šancí. Domácí borci věnovali soupeři dokonce dvojnásobnou převahu, která trvala 1:52. Dobrou poziční hrou se podařilo oběma bránicím trojicím nepustit soupeře k ohrožení branky. Nemilou komplikaci domácí borci přečkali bez úhony. Asi dvě minuty před koncem zápasu se Porubští na chvíli radovali z gólu, ale rozhodčí branku neuznal, protože puk se do branky dostal fotbalovým způsobem. Soupeři se rozešli za nerozhodného stavu 4:4 a tak se v tabulce pořadí na prvních dvou místech do neděle 10. ledna nemění.