Sareza vítězstvím nad Jestřáby přiživila naděje na play-off

11.02.2006, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava hostila ve 48. kole prostějovské Jestřáby, zatímco jedni bojují o play-off, druzí o neúčast v baráži o I. ligu. Hosté se již v 6. minutě ujali jednogólového vedení trefou Tomáše Zbořila, ale hvězdná minuta a dvě vteřiny v průběhu 15. - 16. minuty rozhodla o třech bodech Ostravy. Během ní se prosadil Lukáš Bokroš, Petr Foltýn a kapitán Pavel Šebesta. Ve 2. třetině na 4:1 navýšil Dalibor Sochorek a zdálo se, že je již vymalováno. Jestřábi ale nesložili křídla a trefami Martina Piechy a Michala Čecha utkání zdramatizovali. A jelikož závěrečnou power-play nezvládli dle svých přání, podlehli domácí Sareze 4:3.

- 48.kolo so 11.2.17:00
LHK Jestřábi Prostějov
4:3(3:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 15. Bokroš (Holuša, Heřman), 16. Foltýn (Badžo, Gelačák), 16. Šebesta (Sochorek), 30. Sochorek (Mocek) - 6. Zbořil (Polák), 38. Piecha (Čech F.), 45. Čech M. (Čech F., Saluga). Rozhodčí: Husička - Mana, Váňa. Vyloučení: 13:14, navíc Augusta (SAR) 10 OT, Jelínek (SAR) 5 + OK. Využití: 1:2.Diváci: 650. Střely na branku: 28:34. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:3.
HC Sareza Ostrava: Čech - Holík, Jelínek, Mocek, Augusta, Kubala, Ovšák, Vnenk, Pazdera - Šebesta, Sochorek, Janeček - Polášek, Boháč, Heřman - Bokroš, Holuša, Valušiak - Foltýn, Badžo, Gelačák
LHK Jestřábi Prostějov: Hrazdíra - Polák, Piecha, Kruliš, Vymazal, Zbořil, Čech F., Saluga, Sedlák, Čech M., Chvojka, Kameš, Kučírek, Říha, Doseděl, Bařica, Švrček

I. liga měla v sobotu na programu 48. kolo, které svedlo mezi jinými i Sarezu Ostrava s Jestřáby Prostějov. Zatímco domácí stále, i když za shody mnoha příčin, bojují o první osmičku, mohli hosté po vítězství oživit naděje na setrvání v prvoligové elitě. První okamžiky utkání se nesly ve znamení nervozity na obou táborech – domácí Sochorek s Holíkem jen bušili do Hrazdíry a Jestřáb Říha při vlastním oslabení gólmana Čecha i položil, ale ke střele se nakonec neodhodlal. V 6. minutě se radoval hostující celek - Tomáš Zbořil se v početní výhodě nejlépe zorientoval před bránou Ostravanů a kotouč bez většího úsilí poslal do kasy. Zápas zprvu nepřinášel mnoho hokejové krásy a domácí Holík s Holušou prudkými střelami tak vyrušili prořídlé publikum z letargie. Tu se zničehonic na Hrazdíru rozjel Holuša s Lukášem Bokrošem a ten, ač usilovně bráněn, střelou nad lapačku srovnal. Následující ostravská pětice osmnáct vteřin poté skóre převážila ve svůj prospěch. Badžo od hrazení nalezl před prostějovskou bránou nikým nehlídaného Petra Foltýna a ten si svůj premiérový gól řádně vychutnal. A když se na led dostala další, v tomto případě první pětka, vedla Sareza 3:1. Pavel Šebesta po vybídnutí Sochorka Hrazdíru zkušeně položil a střelou pod víku dokonal obrat. Všechny tři branky od sebe dělila minuta a dvě vteřiny. Mohlo by se zdát, že z jestřábů zbudou jen jestřábata, ale Zbořil vzápětí toto tvrzení vyvrátil, a kdyby Polákovu skákavou asistenci usměrnil, mohl se pyšně na své soky ze svého hnízda čepýřit. V samotném závěru po Badžově nahození nebezpečně tečoval Valušiak, ale další branka se již nekonala.

Druhá přestávka s sebou přinesla i hokejovou krásu, hrálo se nahoru dolů a oba gólmani se museli notně činit, aby se z výsledku nestála neřízená proměnná. Nejdříve Heřman s Valušiakem nedotlačili puk do brány a na druhé straně po akci Říhy s Bařicou druhý jmenovaný kotouč promáchl, aby pár vteřin poté Říha z otočky mířil jen do betonů. A do třetice Říha v přesilové hře ránou od modré zamotal Čechovi hlavu, ale ten nehokejově dvěma rukama na hrudi puk ukrývá. Ve 30. minutě se při početní výhodě Sarezy na modré napřáhl Mocek, gólman hostí jen vyrazil a Dalibor Sochorek pohodlně navyšuje účet zápasu. Krátce nato těsně míjí ostravskou tvrz Polák a na druhé straně Sochorek poslal kotouč do opačného rohu brány, než stál Hrazdíra, ale ten famózním semaforem odmítá další branku ve své síti. V čase 37:37 při hře tří na pět inkasuje Ostrava podruhé - z hole Martina Piechy, jenž krátce po buly najel před ostravskou jedničku a bekhendovým blafákem zavěsil. Po čtyřiceti minutách 4:2.

Dlouhé vteřiny se týmy na ledě o puk jen přetahovaly, když se v pětačtyřicáté minutě odehrál bratrský souboj Čechů – domácí Jakub vyšel z boje se skloněnou hlavou, neboť Michal Čech kotouč nahodil na hůl bratra, jenž si jej nešťastně poslal do brány – 4:3. Týmům opět chyběla kuráž a spousta akcí byla završena střelami z velké vzdálenosti, jako kupříkladu Kučírkova vizitka Čechovi. A když už se dostal někdo na dostřel, byly na místě betony gólmanů, o čemž by mohli vyprávět Janeček s Heřmanem. V 56. minutě chtěl srovnat Říha, ale touš poslal napříč brankovištěm, kde se jej nikdo neujal a publikem to jen zašumělo. Dvě minuty nato si ostravský Sochorek s kotoučem hraje natolik, že prostějovský brankář poklidně holí zasahuje a posílá kotouč na najetého Valušiaka, jenž naopak z první pálí a bezúspěšně. Jak se blížila závěrečná siréna, rostla nevraživost u hráčů obou týmů – příkladem může být řežba Augusty se Zbořilem, jenž nenalezla vítěze, a když si Prostějov ani v power-play nevynutil alespoň prodloužení, pustili se do sebe Jelínek se Sedlákem, kde domácí soka zpacifikoval, a Heřman s Říhou, ale zůstalo spíše u pár šťouchanců. Po výhře 4:3 přiživila Sareza naděje na postup mezi nejlepších osm, kdežto Prostějov s definitivní jistotou po roce opět okusí prvoligovou baráž.

Josef Halouzka (Ostrava): „Opět jsme nadávali góly, přestože jsme také měli přesilovku pět na tři, ale nevyužili jsme ji, to bylo hodně důležité. Dnes jsme hráli dobře tři minuty, ve kterých se nám podařilo soupeře přečíslit a šance proměnit. Na tomto utkáni jsou cenné jen tři body. Výkon byl špatný.“

Svatopluk Vařeka (Prostějov): „Utkání se rozhodlo mezi 14. a 15 minutou, kdy jsme dostali tři góly. Jinak jsme byli Ostravě, myslím si, vyrovnaným soupeřem a v některých fázích jsme Ostravu přehrávali. Necelé dvě minuty rozhodly.“