ŠKODA! Dorost odehrál s Mountfieldem skvělé utkání, jen s hořkým koncem

12.03.2023, Gabriela Juříková

Druhé osmifinálové utkání začalo půlhodiny po nedělním poledni v RT TORAX ARENĚ a bylo vidět, že se na něj porubští dorostenci výborně připravili. Gólově se prosazovali v plném počtu hráčů, když vyrovnali gólovou ztrátu a pak už jen vedli. Houževnatý soupeř využíval k vyrovnání vynucené přesilovky a utkání dostal do prodloužení 55 vteřin před koncem základní hrací doby. I v něm si vytrucoval početní výhodu, aby následně ukončil nejen utkání, ale i tuto sérii.

Extraliga dorostu – Východ - OF2 ne 12.3.12:30
Mountfield HK, a.s.
3:4p(1:1, 1:0, 1:2 – 0:1)
Branky a nahrávky: 14. Hansel (P. Sobol, Žídek), 39. M Hlaváč (Zachariasz, Vehovský), 49. Jevtěchov (Koida) – 11. Novotný (Klíma, Aschenbrenner), 44. Novotný (Černý, Klíma), 60. Král (Černý, Klíma), 67. Novotný (Klíma, Černý). Rozhodčí: Blaha, Čech – Kučera, Peluha. Diváci: 49. Vyloučení: 7:3. Využití: 0:3. Střely na branku: 32:35. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4.
HC RT TORAX Poruba: Láryš – Pavlíček, Veselý, Bodnar, S. Stasiuk, Jeřábek, Michalík, Dragon – Hansel, P. Sobol, Žídek – Koida, Jevtěchov, Skorochod – M. Hlaváč, Zachariasz, T. Vehovský – Indrst
Mountfield HK, a.s.: Meišner – Pánek, Forejtek, Samek, Mráz, Černý, Burda – Voděracký, Jón, Aschenbrenner, Hendrych, Novotný, Vítek, Pavlík, Král, Klíma, Páleník.

Sotva se puk dotkl ledu, bylo zřejmé, že dorostenci RT TORAX odmítali konec sezóny. Mountfield jim ale nehodlal nic ulehčit. Oba týmy tedy hrály otevřený hokej nahoru dolů s výborně zabezpečenou obranou. Gólů se RT TORAX ARENA dočkala v druhé polovině třetiny. Střeleckou listinu otevřel Adam Novotný střelou z mezikruží, když mu z levého rohu nahrál po vyhraném souboji Jiří Klíma. Po třech minutách dorostenci RT TORAX odpověděli proměněním samostatného úniku. Tomáš Hansel sebral ve středním pásmu Sobolem přistrčený puk a podél mantinelu trestných lavic se dostal do útočné třetiny. Levým kruhem si sjel k bráně a nechal gólmana kleknout při naznačení střely. Puk ale podržel a zasunul jej kolem levé Meišnerovy tyče.

V druhé periodě začali dva hlavní rozhodčí sahat po trestech. První početní výhodu si zahrála Poruba, když podrážel brankář Meišner. Vedoucí gól nepadnul, a to ani v přesilovce Mountfieldu v druhé polovině třetiny. Už se zdálo, že se třetina dohraje bez gólu, když domácí dorostenci vytvořili další nepříjemný tlak na soupeře průnikem kolem střídaček. Mathyas Hlaváč v souhře s Olafem Zachariaszem vystřelil z levého kruhu a i gólman se divil, že kotouč dopadl za brankovou čáru. Někde se prostě našla skulina, kudy puk prošel.

Třetí třetinu nezačali Porubané šťastně. Brzy šli do čtyř a dokonce na 26 vteřin do tří. Ovšem poziční hrou dostávali svěřenci trenéra Moravce soupeře do zoufalství. Střely Novotného, Hendrycha či Klímy končily blokované nebo tečované mimo bránu. Oslabení tři na pět RT TORAX zvládl. Vyrovnání si zařídili Hradečtí až v klasické přesilovce, kdy Adam Novotný pálil od porubské střídačky do vzdálenějšího horního rohu a nemýlil se – 2:2. Třetí třetina byla bohatá na útočné akce a osobní souboje nejen u mantinelu. Obírání protihráče o kotouč bylo taktéž mnohokrát viděno, a jedno takové se povedlo v obranném pásmu Koidovi, jenž následně našel na útočné modré číhajícího Oleksije Jevtěchova a přesnou nahrávkou jej poslal do samostatného úniku. Oba hostující obránci ztráceli krok dva a tak měl porubský nejproduktivnější hráč prostor k zakončení na vyrážečku. Puk se zastavil až v brankové síti. V čase 48:51 byl stav 3:2.
Pět minut před koncem základní hrací doby bylo hodně dramatických. Lvi měli velký tlak do brány, avšak vyklekávání domácích hráčů a lehání do střel, to vše zabránilo Klímovi, Královi či Burdovi sebrat domácím jednobrankové vedení. Velkou šanci navýšit vedení, a tím si tak nějak pojistit výhru, měl Hlaváč střílející od modré a před gólmanem tečující Petr Sobol. Meišner puk lehce vytlačil mimo tyče. Další Klímův pokus byl zastaven u levé tyče Janem Láryšem. Do konce třetího dějství scházelo odehrát minutu a půl, když Hradec Králové získal přesilovku. Logicky sáhl po hře bez gólmana, oddechový čas si vybral již v druhé třetině, a po několika nahrávkách kolem brány či podél modré čáry, v čase 59:05 vystřelil z pravého kruhu Lukáš Král a puk se svezl Láryšovi, přilepeného na levé tyči, po betonu a možná i po hokejce nahoru. Zaplul pod horní tyč a bylo to 3:3.

Následovalo desetiminutové prodloužení. V něm šli domácí v druhé minutě do oslabení po rozhodnutí rozhodčího, že Sobol zahrál buly v rozporu s pravidly. Domácí se ubránili, ale brzy se údajně opět provinili. Hru drželi porubští dorostenci na mantinelech a za brankou, aby soupeři zabránili přímé střelbě na bránu. Přesto se Klímovi podařilo za brankou zbavit se obránce a zmást Láryše, když byl na levé straně brány a nahrál doprava na Adama Novotného. Ten svým třetím gólem, tentokrát v podstatě do prázdné brány, protože Láryš nepostřehl, že se puk přesunul na jeho pravou stranu, nejen že ukončil utkání, ale Porubě také sezónu.

Velký smutek zavládl na domácí straně. Dorostenci RT TORAX odehráli skvělé utkání a minimálně úterní utkání si rozhodně zasloužili. Ovšem některé věci prostě nejdou ovlivnit. I tak byla tato sezóna historicky nejlepší a hráči měli velký progres.