První porážka Poruby před porubským publikem při play-out

28.02.2009, Lukáš Bajgar

Osmé kolo play-out přineslo souboj jistě padající Poruby s o něco málo lepšími vyhlídkami na záchranu hrajícím Mostem. Severočeši se dostali v první části do dvoubrankového vedení po zásazích Jana Bauera a Milana Böhma. Neprůstřelnost Závorky v utkání ukončil ve 27. minutě domácí Branislav Rehuš, jenže trefa mosteckého Vladislava Vrtka znamenala definitivu v utkání. HC VOKD Poruba podlehla severočeskému Mostu v poklidném zápase před vlastním publikem (prvně v bojích o záchranu) 1:3.

- 54.kolo so 28.2.17:00
HC Most
1:3(0:2, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Rehuš (Kolařík) - 11. Bauer Jan (Šinkovič, Budínský), 19. Böhm (Mach, Hlubuček), 51. Vrtek (Bauer Jakub, Poživil). Rozhodčí: Jeřábek A., Skoupý - Poruba, Vengřín. Vyloučení: 5:9. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Střely na branku: 33:27. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Iláš - Ovšák, Suchý, Holík, Tesařík, Skočovský, Vajda - Gelačák, Najdek, Zdeněk - Kolařík, Rehuš, Bartošek - Hrňa, Podešva, Potočný.
HC Most: Závorka - Charousek, Hlubuček, Poživil, Chmelíř, Pospíšil, Panuška, Šinkovič, Budínský, Bauer Jan, Bednařík, Vrtek, Zíma, Postl, Bauer Jakub, Salač, Mach, Böhm, Karel.

Víkendové utkání jistě sestupující Poruby s o záchranu bojujícím Mostem nepřineslo v úvodních vteřinách, ba i minutách příliš hokejové krásy. Porubský lapač soupeřových nadějí na účast v první lize neměl stejně jako protějšek příliš práce, ale akce z počátku třetí minuty za zmínku každopádně stojí – mostecký forvard Mach z ostrého úhlu propálil výstroj a tělo Iláše a putující touš se zastavil snad centimetry před brankovou čárou, no Böhm se možnosti dosunout černou gumu do brány natolik zalekl, že zůstalo skóre beze změny. Poté co ustáli hosté vlastní oslabení, při kterém se zapotil Závorka především při akci Podešvovy řady, okamžitě zahrozili a výsledkem byla branka Jana Bauera po Šinkovičově asistenci zpoza brány. Kuriózní situace nastala chvíli poté, časomíra běžela i přes fakt přerušení nadále, byla anulována a nově nastavený čas předcházel brance snad o půlminutu, vyloučení mosteckého borce, jež následovalo, se udalo tři vteřiny před gólem, ač v reálu minutu po… Na ledové ploše se ale nic nezměnilo a hrálo se v poklidném tempu, nic nenasvědčovalo tomu, že by Most pro tři body byl ochoten hrát jak se říká až do krve. Snad únik dua Vrtek – Zíma, kdy druhý jmenovaný pálil po křižném pasu vysoko nad, by za zmínku stál. I přesto se skóre znovu měnilo, domácí Hrňa svůj akci v branku nepřetavil a tak trestal ve výpadu Milan Böhm, čímž upravil na konečných 0:2 po dvaceti minutách hry.

Prostřední dějství se neslo ve znamení hry předcházející, zásadní změnou byla tři vyloučení v úvodních šesti minutách hry a tím i stejný počet početních výhod, která změnu stavu nepřinesla. V čase 26:59 dostal Branislav Rehuš na kruh pas Kolaříka a mířenou jedovkou stav korigoval. Most si vypracoval první šanci vesměs až po polovině zápasu průnikem Charouska před Iláše a jeho střelou z bezprostřední vzdálenosti, jež zamířila do gólmanovy výstroje. V ostatních momentech hry převládala buď vychýlená muška střelců, nebo častěji pozorná obrana jednoho či druhého týmu, která nepouštěla hráče soupeřova celku mezi kruhy a vytlačovala je do rohů. Srovnání na holi měl ve 35. minutě domácí Bartošek, jenže ideální přihrávku z hranice brankoviště za záda Závorky nedostal. Po dvou třetinách odcházeli hosté do šaten s jednobrankovým vedením 1:2.

Třetí třetina byla co se týče divácké atraktivnosti asi nejpovedenější, gólmani se sice nemuseli nikterak přepínat, ale rozhodně se nenudili. Domácí kapitán Najdek pronikl mezi dvěma věžemi a střelu zápěstím poslal těsně vedle tyči, na druhé straně zase Budínský předvedl svou techniku hole, ale přes beton Iláše se nedostal, tak jako Postl o chvíli později. Střeleckou pětiminutovku završil svým výpadem ostravský Podešva a zakončením nad mosteckou bránu. Záživná podívaná pokračovala i nadále: Postl se Zímou v tandemu na Iláše nevyzráli a v brejku se ocitl Najdek, byl faulován a následovalo trestné střílení. Bohužel pro domácí se zakončením do pravého betonu Závorky. Na druhém pólu kluziště naopak Vrtek ojedinělém souboji muže na muže nepochopitelně minul a stav i po osmi odehraných minutách poslední části zůstával beze změny. Tentýž hráč si chuť spravil v jedenapadesáté minutě, po závaru přesilovkové formace Mostu, kdy Iláš dvakrát vleže vytěsnil touš z brankové čáry, se po Bauerově přiťuknutí Vladislav Vrtek dočkal snadného gólu krátce po srovnání sil na ledě. HC VOKD Poruba i přes otevřenou střelnici ve dvojnásobné přesile a následujících minutách podlehla týmu HC Most rozdílem dvou branek 1:3.