Střelecké trápení a skvělý Sáblík rozhodli o nulovém bodovém zisku Poruby

26.11.2008, Jiří Rybář, Adam Bagar

Ve 27. kole první hokejové ligy nastoupila zlepšující se Poruba na ledě Mostu. Úvod utkání patřil domácím, kteří svými brankami vedli po deseti minutách hry již 2:0. Inkasované branky VOKD nezaskočily, naopak hosté byli v dalším průběhu aktivnější, ale první část přesto skončila dvoubrankovým vedením domácích. Druhá třetina přinesla opět nápor Ostravanů, kteří však dokázali skórovat pouze jednou, a to z hole Ondreje Mikuly. Poslední dvacetiminutovka přinášela neustále zvyšující se tlak Poruby, která ztroskotávala opět na vlastní střelecké nemohoucnosti a výborném strážci domácí svatyně, Lukáši Sáblíkovi. Nakonec přidali třetí branku z ojedinělé akce domácí hokejisté. Hosté se přesto nevzdávali a o několik momentů později snížili brankou Libora Gelačáka. Jenže o minutu později využili Mostečtí otevřených okének v porubské obraně a vedli opět o dvě branky. V úplném závěru ještě pečetili domácí svou výhru trefou do odkryté branky soupeře, a tak Most porazil VOKD Porubu 5:2. Vzhledem k průběhu utkání je výsledek pro hosty velmi krutý, minimálně bod by si totiž z tohoto zápasu za svou aktivitu zasloužili. Poruba tak zůstává nadále na patnácté příčce tabulky.

- 27.kolo st 26.11.17:30
HC Most
5:2(2:0, 0:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 7. Budínský (Stříteský, Šinkovič), 10. Černý (Šinkovič), 52. Böhm (Vrtek), 56. Machulda (Poživil), 60. Havlůj (Vrtek) - 25. Mikula (Vnenk, Suchý), 55. Gelačák (Strapáč, Tesařík). Rozhodčí: Smitka - Špringl, Arazimová. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 224. Střely na branku: 22:47. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 5:2.
HC Most: Sáblík - Poživil, Stříteský, Charousek, Hlubuček, Grof, Černý, Lomička, Schmid - Havlůj, Machulda, Urban - Šinkovič, Budínský, Bauer - Nekvinda, Vrtek, Nedrda - Mach, Böhm.
HC RT TORAX Poruba 2011: Iláš - Ovšák, Vajda, Suchý, Vnenk, Palík, Tesařík, Hartmann, Buček - Pavelek, Najdek, Zdeněk - Gelačák, Strapáč, Mikula - Červenka, Ivan, Holuša - Jelšík, Rehuš, Kolařík.

Most měl jednoznačně lepší nástup do zápasu. Po vyrovnaných úvodních momentech se v 7. minutě dostal po Stříteského střele od modré k puku Vít Budínský a podél ležícího Iláše poslal domácí do vedení - 1:0. V 10. minutě při vyloučení hostujícího Palíka pálil od modré Kamil Černý, který mezi Ilášovy betony zvýšil na 2:0. Hosté byli do této chvíle velmi pasivní, ale po druhém gólu to byli překvapivě oni, kteří začali mít více ze hry. Ve zbytku první třetiny vystupňovali svůj tlak na Sáblíkovu branku, ale gólový efekt jim to nepřineslo.

I druhou část hry zahájila Poruba lépe a při vyloučení Poživila našel ve 25. minutě Vnenk na útočné modré ideálně najetého Ondreje Mikulu, který své sólo zakončil střelou nad Sáblíkovu lapačku - 2:1. V dalším průběhu jsme viděli několik šancí na obou stranách, které však ke gólu nevedly. Hosté byli nadále aktivnější, především útočník Marek Ivan se snažil hodně zaměstnávat Sáblíka v domácí brance. Ve 39. minutě dostal Most šanci hrát přesně minutu dlouhou přesilovku 5 na 3, když ke dříve vyloučenému Vajdovi usedl na trestnou lavici ještě Pavelek za krosček. Jediným efektem pro domácí ale byla v poslední minutě Charouskem nastřelená tyč Ilášovy branky. Za svou aktivitu si hosté snížení ve druhé třetině zasloužili.

Do poslední třetiny nastoupila Poruba na led s cílem pokusit se vyrovnat a její aktivita byla opět hodně vidět. Ve 47. minutě Gelačák skvěle uvolnil Strapáče, ten ale ztroskotal na dnes vynikajícím Sáblíkovi. Poruba zatlačila Most před Sáblíka, ale ani pokusy Najdka či Ivana k vytouženému vyrovnání nevedly. Přišla 52. minuta a v ní buly před Ilášem, které Vrtek vyhrál, nahodil puk do brankoviště, kde se nejlépe zorientoval junior Milan Böhm a poslal domácí opět do dvougólového vedení 3:1. Hosté ale nesložili zbraně, stále byli aktivní před Sáblíkem, ale překonat se jim ho stále nedařilo. Jejich ofenzivu v těchto chvílích táhnul převážně Marek Ivan. Poruba se dočkala až v 55. minutě, kdy Strapáč krásně zpoza branky našel mezi kruhy dobře postaveného Libora Gelačáka, který vsítil kontaktní gól na 3:2. Jenže porubská radost netrvala dlouho. Hned v 56. minutě zatáhl Poživil akci po pravé straně až před Iláše, ten jeho střelu v pádu vyrazil a dojíždějící Vladimír Machulda pohodlně vedle ležícího Iláše do prázdné branky opět dodal Mostu sebevědomí - 4:2. Ani teď Poruba nesložila zbraně, zamkla Most před jejich branku a Sáblík byl v ohni střel. Zhruba minutu před koncem odvolali hosté Iláše z branky, nejdříve Bauer z půlky hřiště prázdnou branku minul, ale 21 sekund před koncem uzavřel Aleš Havlůj, po akci Vrtka, střelou do prázdné porubské branky účet dnešního utkání na 5:2. Most si tak po hodně dlouhé době připsal vítězství za 3 body, Poruba naopak potvrdila svojí nemohoucnost na hřištích soupeřů. Z Mostu si odváží osmou porážku z cizích kluzišť v řadě.

Petr Fabián (HC VOKD Poruba): "Dnešní zápas jsme si prohráli vlastními individuálními chybami, kdyby k nim nedošlo, mohli jsme si dnes odvézt 3 body. Domácí měli v brance vynikajícího Sáblíka, nevím, jestli z něj kluci měli strach nebo co se dělo, že dokázali zahodit tolik vyložených šancí. Bohužel nejsme schopni šance proměňovat. Za stavu 3:2 jsme po hrubce dostali gól prakticky do prázdné brány, v době, kdy jsme se nadechovali k vyrovnání, to by zlomilo vaz každému."