Polská dvacítka si po utkání s Vítkovicemi spravila chuť, porubské juniory přestřílela

06.11.2015, Kateřina Juříková

Ve čtvrtek 5. 11. sehrála Polská reprezentace U20 utkání proti Vítkovicím. Dvacítka ovšem neuspěla a tak si chtěla spravit náladu v utkání proti porubským juniorům. Do zápasu vlétli reprezentanti Polska jako tajfun a junioři, vedeni v tomto zápase jako hosté, se tak, tak vyrovnali bruslařskému umu svého soupeře. V první třetině ovšem oba gólmani, Mateusz Studzinski a Richard Šrámek, podlehli střelám pouze jednou. Další část utkání byla také výživná. Tentokrát na obou stranách padly góly dva, takže do poslední třetiny se vstupovalo za stavu 3:3. Hostům již docházeli síly, ale reprezentační dvacítka stále ještě podávala vysoký výkon. Díky častým únikům a využitým šancím zvítězilo nakonec Polsko nad porubskými juniory 8:3.

Další záživné utkání se sehraje dne 7. 11., kdy čeká na mladší dorostence Poruby reprezentace z Francie, U16.

Přípravné zápasy juniorů - přát. pá 6.11.17:00
Polsko "20"
8:3(1:1, 2:2, 5:0)
Branky a nahrávky: 7. Sikora (Lorek), 23. Wróbel (Sikora), 25. Krzemien, 47. Jeziorski (Krzemien, Jaworski), 47. Jeziorski (Jaworski), 48. Jaworski (Jaskiewicz), 53. Wróbel (Sikora), 57. Lorek (Wróbel, Sikora) – 13. Hranoš (Gola, Blahuta), 29. Gelnar (Žvátora), 39. Stupka. Rozhodčí: Jeřábek – Moravec, Kořistka. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 8:3.
Polsko "20": Studzinski (40. Nowak M.) – Nowak A., Skokan, Horzelski, Wsól, Sap, Wróbel, Jarosz, Filip, Lorek, Krzemien, Chorazyczewski, Jaworski, Goscinski, Michalowski, Sikora, Jeziorski, Bryk, Naparlo, Jaskiewicz, Falkenhagen
HC RT TORAX Poruba: Šrámek (32. Sroka) – Gola, Štěpán, Šustala, Ščurek, Široký, Kropka, Olšr, Pěnčík, Mládek, Hranoš, Csabala, Boháč, Kurnik, Szajter, Blahuta, Stupka, Gelnar, Puškár, Žvátora

První třetina tohoto zajímavého utkání byla v duchu oťukávání svého soupeře. Jak Polská reprezentace, tak i porubští junioři se snažili zprvu zjistit, jak na tom jsou výkonnostně a technicky soupeřovi hráči. Polská dvacítka to vzala hopem a nasadila ihned vysoké otáčky a na ledě spíše vypadali jako červené žíznivé čáry. Junioři, posílení i o hráče z mužů, jim sice stačili a dokázali svého soupeře dobruslit, ale v zaskočení z tak rychlé hry občas udělali i nějakou chybu. Soupeř naštěstí tyto chyby nedokázal potrestat.

V sedmé minutě se reprezentantům z Polska podařilo překonat Richarda Šrámka. Prvním šťastným střelcem se stal Kamil Sikora. Junioři se také pokoušeli překonat polského gólmana Mateusze Studzinského. Podařilo se to o šest minut později. Michael Hranoš se nejprve pokusil o gól při střele od modré, což se mu ale nepodařilo. Poté se přesunul před Studzinského a po nahrávce Patrika Goly dostal kotouč do brány. První třetinu udrželi oba týmy stavem 1:1.

Soupeři se již znali lépe a druhá třetina přinesla mnoho zvratů. Jedním z nich bylo to, že se polská dvacítka dostala do vedení. Nejprve Šrámka překonal Kamil Wróbel a krátce po něm Lukasz Krzemien. Junioři se nevzdávali a snažili se, co to šlo, aby se dostali před polskou klec. Jakmile se jim to ale povedlo, nedokázali zdolat šikovného gólmana. Studzinski byl na ně vždy připraven.

První snížení stavu přišlo v 9. minutě druhé třetiny. Jakub Gelnar se již několikrát předtím pokoušel najíždět na polskou klec, jenomže jej reprezentanti pokaždé o puk obrali, nebo mu vjezd nepovolili jinými způsoby. Gelnar se nehodlal vzdát a při dalším takovémto ataku, kdy se spoluhráči vytvořil dokonalou souhru, dotáhl akci do gólového konce.

Před vstřelením vyrovnávací branky se před polskou bránou neudržel Tomasz Skokan a po odpískání bránil svého brankáře napadením Dominika Csabaly. Oba se do sebe pustili tak, že poté skončili na ledě, kde jako řecko-římští zápasníci bojovali o čest. Csabala skončil na zádech a Skokan jej nechtěl pustit, takže museli zasahovat sudí. Oba si odpykali tresty za hrubost, plus Skokan ještě za napadení.

Pár minut před koncem třetiny stav dorovnal po rychlé střele od kruhů Matouš Stupka, jehož střela skončila pod břevnem a Studzinski zůstal jako přimražený a nevěřící Tomáš. Gól to byl parádní, ale bohužel pro Porubské poslední. Ve třetí třetině již Polská dvacítka nedovolila juniorům skórovat, zato ale přispěla několika góly do klece Dominika Sroky, který již v půli druhé části Šrámka vystřídal.

Taktéž Polsko vystřídalo brankáře. Do klece se na poslední část postavil Mateusz Nowak, který sice byl menší než jeho kolega, zato ale tak obratný, že střelci Poruby neměli šanci. Poslední třetina, jak již bylo zmíněno výše, patřila pouze našemu severovýchodnímu sousedovi. Polská dvacítka si otevřela doslova střelnici a Sroku nešetřila. Dva góly, které od sebe dělilo pouze 22 vteřin, vstřelil Bartolomiej Jeziorski a o minutu později přidal další Jakub Jaworski. Kamila Wróbela nedokázal zastavit Michal Žvátora, takže kotouč skončil nad pravým ramenem porubského gólmana. Poslední kapkou gólové smrště byla střela Jaroslawa Lorka, který tak utvrdil výhru polské dvacítky. Porubští junioři v závěru utkání zbytek svých sil použili na atakování Nowakovi klece, ale neuspěli.