Podceňovaní junioři podlehli jen těsně extraligovému Slezanu

10.08.2010, Adam Bagar

S pouhými čtyřmi beky a devíti útočníky, mezi kterými nechyběl pro nedostatek hráčů ani Andre Niec, vzdorovali porubští junioři extraligovému soupeři. A nutno říci, že velmi sympaticky. Po vyrovnané první třetině sice vedli dvoubrankovým náskokem hosté, ale ve druhé třetině se karta obrátila a domácí brankami Jakuba Domince, Jana Barčáka a Lukáše Kofroně odcházeli do kabin za stavu 3:3. Hned na začátku poslední dvacetiminutovky se dostali do vedení opět Opavští, kteří si již hubený náskok dokázali pohlídat až do konce utkání. RT TORAX Poruba tak podlehl Slezanu Opava 3:4.

Přípravné zápasy juniorů - přát. út 10.8.16:15
Hokejový klub Opava
3:4(0:2, 3:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Dominec (Poláček), 23. Barčák (Niec), 40. Kofroň (Otawa) - 16. Džemla (Dohnal, Koschatzký), 20. Šimkovič (Trčka), 29. Trčka, 41. Trčka (Otipka). Rozhodčí: Šmejkal - Šeděnka, Kopřiva. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 60. Střely na branku: 24:32. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Hanuska - Odsedek, Dusík, Jasiok, Svoboda - Mládenka, Poláček, Barčák, Zuber, Kofroň, Dominec, Kurovský, Otawa, Niec.
Hokejový klub Opava: Planovský (od 30. Novák) - Žídek, Dohnal, Rypar, Spusta, Mosler, Lichý - Baďura, Koschatzký, Džemla, Otipka, Trčka, Mikuda, Šimkovič, Jelen, Havlíček, Svoboda.

Ještě v uplynulé sezóně se borci s porubským a opavským znakem na prsou proháněli po ledě v rámci stejné soutěže. Letos je tomu jinak, zatímco Slezan si nadále může užívat nejvyšší juniorské soutěže, RT TORAX hraje nižší soutěž. Hosté tak šli do utkání v roli velkého favorita. Jenže od úvodních minut nebyl mezi oběma týmy znát prakticky žáden rozdíl. Slezan se v úvodu střetnutí ofenzivně projevil snad pouze v přesilové hře. Naopak na druhé straně sympaticky hrající domácí spálili několik velkých šancí v řadě. Konkrétně Filip Kurovský nebude lehce usínat, jeho jmenovec v opavské kleci mu ještě dlouhou dobu zůstane v paměti. Na druhé straně mohl otevřít skóre Džemla, ten už se viděl, jak zasouvá puk k levé tyči, jenže v tom momentu se přiřítil Hanuskův beton a zlikvidoval téměř stoprocentní šanci.

V 15. minutě vznikla před opavskou klecí nepřehledná situace, ve které dokonce trio Mládenka, Kurovský, Poláček dotlačilo kus černé pryže za brankovou čáru, ale sudí Šmejkal gólovou situaci neviděl a tudíž logicky rozpažil. To domácí muselo pěkně mrzet, protože o pouhou minutu později využil po Dohnalově střele zvláštního odrazu kotouče od mantinelu Patrik Džemla, jenž se do odkrytého místa v domácí svatyni nemýlil. Další rána přišla pro Porubu ještě v samotném závěru první tercie. Svoboda chyboval a prakticky namazal přímo na hůl „exporubáka“ Štefana Šimkoviče, který již neměl problém poslat puk přesně k tyči.

Vstup do druhé třetiny domácím hokejistům vyšel náramně. Už na začátku 23. minuty vyslal Poláček skákavou přihrávkou do úniku Jakuba Domince, který po házenkářském zpracování se svou šancí naložil jako zkušený mazák. Slezan se ještě ani nestačil z úvodního kousku ve své síti vzpamatovat a Planovský musel lovit kotouč zpoza svých zad podruhé. Z mezikruží se šikovnou střelou prezentoval Jan Barčák. Ostravané byli rázem na koni a svou aktivní hrou vybojovali i dvouminutovou dvojnásobnou početní výhodu. Přesilovky jsou dlouhodobým problémem porubských juniorů, a to se do puntíku potvrdilo i v utkání s Opavou. Místo třetí branky přišla v momentě, kdy už oba hráči v červených dresech naskakovali na ledovou plochu, chyba Odsedka, které nekompromisně využil Marek Trčka.

Porubskou třináctku bojovníků jakoby tento moment zaskočil a větší aktivitou rázem oplývali extraligoví hosté, kteří zahrávali dokonce více než minutovou přesilovku pět na tři. V té již zvedal ruce nad hlavu aktivní Džemla, kotouč sice poskakoval na brankové čáře, ale za ní se i s notnou dávkou štěstí nedostal. Když pak Dohnal dokonce trefil břevno Hanuskovy kasy, trestali v závěru druhé tercie domácí. Střelu Ottawy vyrazil Novák pouze do míst, kde se pohyboval Lukáš Kofroň, pro nějž to byla naprostá lahůdka dopravit touš do zcela prázdné branky.

Zatímco do druhé tercie vstoupili domácí hokejisté výborně, vstup do třetí periody se jim nevydařil. Po pouhých šestačtyřiceti vteřinách hry vyslal z poměrně těžkého úhlu přesnou a nepříliš těžkou střelu pod horní tyč Marek Trčka a překvapený Hanuska lovil kotouč ze své branky. V úvodních dvou částech byla k vidění zajímavá podívaná, která hřála přítomné diváky, jenž našli odvahu a vstoupili do mrazivého prostředí druhé haly. V závěrečné dvacetiminutovce už byla spíše k vidění hokejová nuda.

Porubští měli sice k dispozici několik přesilových her, ale místo vytvoření tlaku hrozila častěji Opava nepříjemnými brejky. V jednom z nich ztroskotal Baďura opět jen na Hanuskovém betonu. Přísnější měřítko snesla také individuální akce Šimkoviče. Opavská patnáctka si v oslabení obkroužila klec a poslala puk směrem na dezorientovaného Hanusku, jenž si jen se štěstím neposlal puk do vlastní svatyně. V úplném závěru již drželi hosté puk na svých holích a dokráčeli tak k překvapivě vydřenému vítězství. Poruba se i přes porážku za svůj výkon zdaleka nemusí stydět, byla po většinu zápasu extraligovému soupeři vyrovnaným sokem.