Po úvodním zaškobrtnutí junioři vše odčinili v druhé třetině, Zubři nestačili držet krok a odjeli bez bodů

07.12.2014, Gabriela Juříková

Druhá adventní neděle byla pro porubské juniory dalším zápasovým dnem v bojích o extraligu. V dopoledních hodinách hostili Přerovské Zubry a od prvních minut bylo jasné, že se střetly dva stejné hokejové styly. Z nátlakového útočného hokeje vytěžili první branku hosté, jenže vedení jim vydrželo pouhé čtyři minuty. Od druhé třetiny začali postupně vládnout ledu Porubští a třemi trefami se dostali do pohody, na čemž měl zásluhu i svým premiérovým gólem v této sezóně Matěj Štěpán. Hosté se snažili využít domácího uspokojení se s výsledkem, jenže v koncovce se jim nedařilo ani v přesilovkách. RT TORAX v třetím dějství přidal pátý kousek do Zubří klece a hosté už jen v oslabení korigovali na konečných 5:2.

Liga juniorů - 26.kolo ne 7.12.10:15
HC ZUBR Přerov
5:2(1:1, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Schwarz (Rataj, Pobuta), 25. Kropka (R. Gola, Smrčka), 26. Štěpán (P. Gola), 31. Bartoň, Smrčka), 45. Fibrich (R. Gola, Rataj) – 4. Zavřel (Duda), 47. Dostálek (Ministr). Rozhodčí: Šutara – Barteček, R. Vengřín. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 87. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Šrámek – Pobuta, Baca, Štěpán, Ryška, Soukal, Kropka – P. Gola, R. Gola, Schwarz, Brnčál, Fibrich, Rataj, Bartoň, Mládek, Smrčka, Holaň
HC ZUBR Přerov: Sekula – Mašíček, Šťastný, Kundrátek, Duda – Ministr, Helešic, Dostálek, Kubal, Müller, Zavřel, Smolka, Siegel

V začátku čtvrté minuty po svižném hokeji nahoru dolů zařídil úvodní branku utkání přerovský Patrik Zavřel. Šrámek si hlídal první tyč, ale kotouč propadl výstrojí a od druhé tyče se odrazil za brankovou čáru. Poruba se stále snažila útočit a k vyrovnání měla několikrát hodně blízko. Mezi kruhy získal přihrávku Mládek, ale Sekula stál na správném místě. Pak se do šance natlačil Smrčka, ale jeho pokus zblokoval obránce.

Nakonec se domácím povedlo vyrovnat v osmé minutě, když přerovská obrana zapomněla dostatečně hlídat před brankou Jakuba Schwarze, který dorazil do odkryté brány střelu Rataje. Přerov se v polovině třetiny dostal do tlaku a Šrámek čelil střelám Smolky a Siegla. Velké gólovky měli Zubři v následné přesilovce, ale co nepokryl domácí gólman, stihli zlikvidovat obránci. Proto do odkryté klece neskóroval Ministr a v závěru přesilovky ani Helešic.

Poslední minuty první třetiny patřili RT TORAXu, ale z tlaku gól do šatny nevzešel. Patrik Gola přestřelil a Bartoň byl při střele blokován. Přerovu pak patřil začátek druhého dějství. Šrámek likvidoval pokus Dostálka a následně i samostatný únik Zavřela dokázal ustát. Porubský gólman byl od páté minuty druhé třetiny klidnější, když vedoucí branku vsítil Adam Kropka. Sekulovi kotouč prošel mezi lapačkou a betonem. Do dvoubrankového vedení RT TORAX posunul střelou od modré čáry Matěj Štěpán a domácí tým se dostal do pohody.

Jenže moc otevřel zadní vrátka a Zubři párkrát zahrozili snížením. Na Šrámkovi si vylámal zuby Smolka a poté i Siegel. Po čtvrtém gólu v zubří kleci, který vsítil z hranice brankoviště po nahrávce Bartoně Robin Gola, si hostující trenér vybral oddechový čas. Jenže ten zřejmě moc na zklidnění hráčů nezabral, protože se brzy dvakrát vyfaulovali a Porubě se naskytla minutová přesilovka pěti proti třem. Trojice Müller, Šťastný a Kundrátek zdatně bránili úvodní tlak a dvakrát poslali domácí do středního pásma. A ani klasickou přesilovku Poruba nepřetavila v branku.

Ke slovu se dostali posléze hosté. Ve skvělé pozici se ocitl Helešic, ale dal jen vyniknout Šrámkově lapačce. Po dalším útočném ataku na porubskou bránu se před Šrámkem vytvořila valná hromada, z které Jakub Baca vyšel s rozřezaným předloktím a do třetí třetiny jej v obraně zastoupil Robin Gola. V poslední minutě druhé třetiny právě tento hráč zatáhl za záchrannou brzdu a podrazil Šťastného. Hlavní sudí nařídil trestné střílení, při kterém dotyčný hráč bránu přestřelil a promarnil šanci na snížení a možná by se pak utkání vyvíjelo jinak. Odpočítávala se 45. minuta, když přerovského gólmana Sekulu překonal Josef Fibrich.

Poruba pokračovala v dobývání přerovské brány. Smrčkovu střelu k první tyči hostující brankář vytěsnil na zadní mantinel a v následném oslabení Ondřej Sekula vychytal střelu Kropky a další pokus Smrčky. Domácí pak propadli, a přestože se Kropka snažil znemožnit Vlastimilu Dostálkovi střelbu, přesto se mu podařilo skóre snížit na 5:2. Hosté se pak museli uchýlit k defenzivní hře a gólman vychytal všechny porubské střelce. V šestnácté minutě třetí třetiny se naskytla Zubrům přesilovka, když Soukal vyhodil puk do hlediště. Šrámek s menšími problémy chytil kotouč vystřelený Šťastným. Pak se domácí osvobodili a značnou část oslabení odehráli okolo Sekulovy brány.

Gól v oslabení mohl slavit Brnčál, jenže mu scházel krok ke Kropkově nahrávce a posléze nebyl úspěšný ani Rataj. Přerovští se snažili ve dvanácti hráčích udržet domácí hráče daleko od brány a nepřipustit další změnu stavu, což se jim podařilo a Poruba vyhrála i čtvrtý duel ve skupině o postup do extraligy. Další utkání je na programu v pátek 12. prosince a porubští mladíci budou od 18:30 hodin hosty Mountfieldu Hradec Králové.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Zápas nebyl vůbec jednoduchý. Přestože Přerov přijel ve dvanácti lidech, výborně bruslil a přece jen měl ve svém středu hráče, kteří nastupují za A-tým. Nám vyšla druhá třetina, kdy jsme odskočili o tři branky a soupeř nám i ulehčil pozici, když nám nabídl přesilovky. My jsme je sice nevyužili, jenže Zubři v oslabení rychle ztráceli síly, takže jsme zápas v klidu dotáhli do vítězného konce.

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): S výkonem jsem spokojený. Jen nám nevyšla desetiminutovka v prostřední části utkání. Postupem času nám ubývaly síly. Ve finálové skupině, což je čtvrtý zápas, hrajeme na dvanáct hráčů a dneska nám ty síly v klíčové fázi chyběly. Měli jsme brejkové situace, které jsme mohli proměnit, a nepodařilo se nám snížit z trestného střílení, ale když to vezmu v globálu, tak Poruba vyhrála zaslouženě a gratuluji.