K výhře nad Spartou chyběla dorostu přesnější koncovka

10.12.2022, Gabriela Juříková

V šestém kole O pořadí v play off přivítali porubští dorostenci stejně mladé protivníky Sparty Praha. V malé hale porubského zimního areálu v pravé poledne rozehráli skvělou bitvu o body, kdy na každé Sparťanské vedení reagovali vyrovnáním. V druhém dějství zatlačil RT TORAX soupeře do defenzívy a dvaadvaceti střelami zkoušel získat vedení. V brankovišti dostal příležitost David Turoň a svými zákroky přispěl k tomu, že utkání dospělo do nájezdů. V těch byla šťastnější Sparta.

Extraliga dorostu – Východ - 6.kolo so 10.12.12:00
HC Sparta Praha
3:4sn(1:1, 1:1, 1:1 – 0:0 – 0:1)
Branky a nahrávky: 16. P. Sobol (Hansel, Skorochod), 31. Koida (Jevtěchov, Stasjuk), 49. Skorochod (Bodnar, Koida) – 13. Netušil (Marton, Žemlička), 29. Hrubý (Marton, Bjakov), 46. Marek (Bolocan), 65. rozh. náj. Marek. Rozhodčí: Kroček – Přecechtěl, Frais. Diváci: 100. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Střely na branku: 50:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3.
HC RT TORAX Poruba: Turoň – Jeřábek, Dragon, Pavlíček, F. Veselý, Bodnar, S. Stasiuk – Hansel, Zachariasz, Indrst – M. Hlaváč, P. Sobol, T. Vehovský – Koida, Jevtěchov, Skorochod
HC Sparta Praha: Vedral – Malínek, Marton, Byakov, Cichoň, Hašek, Mack, Janský – Marek, Novotný, Žemlička, Netušil, Jakab, Hlinka, Poláček, Trachta, Hrubý, Bolocan.

První střely vyslala Sparta, ale domácí hned kontrovali. Ve čtvrté minutě získal RT TORAX přesilovku, a přestože měl velký tlak do brány, Haškův trest nezkrátil. Pak se hrálo dlouho bez přerušení nahoru dolů s mnoha šancemi u obou bran. Odrazy puku nedovolovaly ani jednomu týmu hrát přímočaře na bránu, takže diváci byli svědky zvratových chvil a až ofsajd Sparty dlouhou pasáž přerušil. V jedenácté minutě dostala přesilovku i Sparta, v níž měl několik šancí Netušil. Před Turoněm navíc clonil Jakab, ale puk přes porubského gólmana neprošel. Již v plném počtu nastřelil obránce Bjakov tyč a po následné potyčce za Turoňovou branou poslal rozhodčí Porubu opět do čtyř. Tuto početní výhodu Sparta využila! Střelou z levého křídla otevřel skóre František Netušil. Domácí pokračovali ve své aktivní hře. Skorochod projel do pásma a poslal nahrávku Jevtěchovovi na osu hřiště. Trochu se tam zamotal, ale přesto s pukem na hokejce se prodíral obranou, čímž si vynutil sparťanské vyloučení. Malé zaváhání na modré domácí mrzet nemuselo. V momentě, kdy Trachta vstupoval zpět na led, Petr Sobol vyrovnal. Vše vzniklo udržením kotouče v pásmu a houževnatým tlačením se do brány. V závěru třetiny měli šanci hosté, ale prudká nahrávka proletěla pod sparťanskou hokejkou.

Začátek druhé třetiny dohrával RT TORAX v oslabení. Bjakov zakončil únik střelou do betonů. V plném počtu byla Poruba hodně silná na kotouči a de facto soupeře nepustila ze třetiny. V brankovišti Vedrala bylo rušno, jenže odrazy kotouče neskončily za brankovou čarou a střely byly mířeny mimo terč. V přesilovce museli porubští dorostenci několikrát zakládat útočnou akci. Zkusili to i dlouhou nahrávkou na útočnou modrou, což vyšlo, ovšem Koidova střela byla zblokována do ochranné sítě. Poté pálil Pavlíček zprvní po nahrávce kapitána Petra Sobola. Dlouhá pasáž porubského tlaku neskočila brankou, ale zatavila Spartu tak, že vyhodila přes všechny čáry a pětice tak musela zůstat na ledě. Ovšem stačil jeden únik před probuskou bránu a Sparta opět vedla. V deváté minutě druhé třetiny vznikl před Turoněm zmatek a odražený volný puk dopravil do odkryté klece David Hrubý. Vyrovnat mohl Ondřej Jeřábek, když vystihl nahrávku Malínka skrz pásmo a samostatnou akci zakončil střelou, která byla Vedralem vyražena do ochranné sítě. Za polovinou třetiny byl stav opět srovnán – 2:2. Puk se tak dlouho odrážel od hokejek, až skončil na holi najíždějícího Rodiona Koidy a puk poslal mezi betony. Šest minut před koncem třetiny získala Poruba početní výhodu, v které trefil Koida boční síť a střely Zachariásze a Bodnara byly zblokovány.

Po druhé přestávce měla Poruba přesilovku, kterou získala ještě ve druhém dějství. Vytvořený tlak si RT TORAX ponechal i v plném počtu hráčů. Vedral měl plné betony práce. Domácí byli pro Spartu hodně nepříjemný soupeř, protože jak si vysvětlit, že se nedokázala několikrát dostat před Turoně dovoleným způsobem. Hosté se sami dostávali pod tlak, když opakovali zakázaná uvolnění. Poté se hrálo čtyři na čtyři. Únik Petra Sobola skončil na brankářských betonech. Když rozehrávala Poruba ze své třetiny, využil zaváhání Bolocan a nahrál před bránu, kde Alex Marek už posouval puk do odkryté poloviny brány. Slibně vypadala samostatná akce Oleksije Jevtěchova, jenž se rozjel z vlastní třetiny a jízdu zakončil střelou nad bránu. Podobně se vedlo Netušilovi. Turoň držel jednobrankové manko po střele Hrubého i pokusu Bolocana. Což dalo možnost spoluhráčům vyrovnat. Další porubský tlak doplněn zmatkem v brankovišti utul Daniil Skorochod – 3:3. Ve zbývajících jedenácti minutách přežil RT TORAX bez úhony oslabení, když Spartě vůbec nedovolil usadit se ve třetině, poté si vytvořil další výrazný tlak, ale ani Jevtěchovova formace nestrhla vedení na porubskou stranu a Turoň zasahoval výborně proti Poláčkovi a Hlinkovi. Když zbývaly tři minuty do konce základní hrací doby, vyhrála Sparta vhazování před svým gólmanem a Richard Žemlička zakončil svůj únik střelou do horní tyče. Puk skončil v ochranné síti. Turoň si hodně dobře postavil tyče, protože i Nestrašil na nich ztroskotal.

V prodloužení mohli v jeho začátku ukončit Jeřábek se Zachariaszem a Hanselem. Rychlý protiútok skončil trestem pro domácí. Sparta se ale ve třetině nedokázala usadit, i tak vyslala na Turoně pár střel. Po návratu provinilce se hrálo do přerušení ve čtyřech a to měla šance Poruba. Koidova střela skončila na boční síti a Jevtěchovovi zablokovala obrana hůl. O vítězi utkání rozhodovaly nájezdy. Diváci viděli sedm sérii a ten rozhodující nájezd si připsal Alex Marek.