Juniorka si poradila také s Vítkovicemi

14.12.2006, Lukáš Bajgar

Junioři Sarezy Ostrava hostili v městském derby Vítkovice Steel a na svého soka si vyšlápli již ve 3. minutě Jiřím Šoferem, jenž mazácky překonal ležícího Vošvrdu v hostující bráně. O druhou změnu ve skóre se postaral sedm vteřin před ukončením dvouminutové přesilové hry pěti proti třem Ondřej Sluštík tečí Palíkovy rány od modré. Na rozdíl tří branek navýšil Lukáš Jelšík na počátku prostřední třetiny. Iláše prvně překonali hosté až po polovině mače zásluhou Petra Strapáče, ale něco málo přes tři minuty poté Vladimír Mikula vsítil čtvrtou trefu Ostravy. V poslední části korigoval stav vítkovický Michal Velecký, jenže v závěru utkání přidal pátou trefu Ostravy Ivo Mocek a Sareza porazila Vítkovice zaslouženě 5:2.

- 29.kolo čt 14.12.18:00
HC Vítkovice Ridera
5:2(2:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 3. Šofer (Belanec), 16. Sluštík (Palík, Smeták), 24. Jelšík (Tejkl, Dušek), 34. Mikula (Palík, Smeták), 60. Mocek (Tejkl, Smeták) – 31. Strapáč (Bursík), 58. Velecký (Valchař). Rozhodčí: Smeták - Pála, Jurečka. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 150. Střely na branku: 29:27. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2.
HC Sareza Ostrava: Iláš – Tinka, Tomis, Palík, Měkýš, Šiška, Vajda – Šofer, Belanec, Tejkl – Dušek, Mikula, Smeták – Jelšík, Sluštík, Mocek
HC Vítkovice Ridera: Vošvrda – Falter, Hrubý, Sedlák, Hartmann, Mlynář, Voráček – Káňa, Ošar, Velecký, Kára, Maliník, Valchař, Hamrák, Palát, Klimša, Strapáč, Szturc, Bursík

Po středeční prohře dorostu Sarezy s městským rivalem z Vitkovic 3:5 se ve čtvrtek utkaly opět tyto týmy, tentokráte v kategorii juniorské. Po necelé půlminutě domácí Tejkl nahodil na modré puk na vítkovického Vošvrdu, šikovnou teč vymyslel Jelšík, jenže kotouč letěl mimo tři tyče. Na druhé straně se k prvnímu zákroku dostal Iláš ve 3. minutě, to se na něj natlačil Bursík. V čase 2:29 poprvé halou zaznělo burácivé „Gól!“ – gólman hostí nepřesně rozehrál přímo na hůl Belance a ten ideálně nahrál Jiřímu Šoferovi, jenž mazácky skóroval. O jednobrankové vedení mohla Ostrava přijít paradoxně ve vlastní přesilové hře, když jí unikl Maliník, selhal však v koncovce. V 8. minutě stál mezi kruhy vítkovický Klimša a prudce a zároveň mimo vypálil bekhendem, z nepřesné střely se zrodil rychlý protiútok Šofera zakončený rovněž nepřesnou ránou. Tři minuty nato hostující Palát nenechal ostravskou obranu v klidu a vrásky na její čele zažehnal až Iláš svým pohotovým zákrokem. Na konci 14. minuty dostal domácí tým možnost dvouminutové přesilové hry pěti proti třem a až sedm vteřin před jejím závěrem Ondřej Sluštík tečoval Palíkovu dělovku od modré za Vošvrdova záda – 2:0. Dvě minuty před první sirénou mohlo být s hosty zle, kdyby si proti Tejklově úniku v oslabení nevyšlápl Vošvrda excelentním zákrokem lapačkou. A když v poslední minutě nevydoloval zpod výstroje ostravského brankáře kotouč Klimša a neuspěl ani dotírající Káňa s Hrubým, vedla Sareza rozdílem dvou branek.

Hosté nastupovali do prostřední části oslabení o jednoho hráče a z převahy domácích bílých zaváněl gólový okamžik, kdy zpoza brány nalezl Dušek před Vošvrdou strážícího Tejkla a jeho střelu modrý brankář vychytal. Na druhé straně se zase blýskl domácí muž v masce zákrokem betony, který následoval po Szturcově technické ráně z oblasti postranního kruhu. Ve 24. minutě se utrhlo vítkovické duo Bursík – Valchař, ale namísto kombinace zvolilo ránu z první a tu si domácí kasař pohlídal. Stav utkání se opět měnil na straně Sarezy: Lukáš Jelšík napřáhl v polovině útočného pásma, vítkovický strážce brány se lapačkou kotouče sice dotkl, ale ten onu výstroj přepadl – 3:0. Ve 25. minutě gradovala převaha domácích a proti Smetákovi stál jen gólman v protipohybu, ale i tak se mu povedlo střelu do poloodkryté kasy vytěsnit. Vítkovičtí borci nabrali druhý dech a Klimšova neproměněná tutovka z šestadvacáté minuty byla toho jen důkazem, či Bursíkův pokus přes změť těl zakončivší ve výstroji protihráče. V čase 30:33 se hosté dočkali, jmenovitě Petr Strapáč, jenž stál tváří v tvář Ilášovi a střelou nad vyrážečku snížil na průběžných 3:1. Ovšem Vladimír Mikula byl rázně proti jakékoliv dramatizaci a po výstavní akci na jeden dotek vnesl opět o něco více klidu na stranu Sarezy. O druhý zásah hostí se pokoušel „torpédo“ Maliník, projel celým kluzištěm, vychutnal si nejednoho soka, ale v koncovce tak jistý nebyl.

Třetí třetinu načal souboj „Nul na place,“ jak zaznělo v hale burácivým hlasem, když se na časomíře namísto jmen soupeřů objevila tato cifra. Tento fakt hráči čtvrtečního duelu okamžitě popřeli předvedenou hrou s nasazením, především pak vítkovický Káňa lišáckým objetím brány s nečekaným zakončením a o dvě minuty nanovo, když si vyšlápl proti obraně Sarezy po Valchařově ideálním pasu. Vítkovice měly v úvodu řádně navrch, ale zuby si lámaly na skálopevné defenzívě bílých či v případě Bursíkovy střely na brankáři. Do hry se mohli domácí opět dostat v 51. minutě, kdy se vymanili z presu a Tejkl si to rázoval středním a útočným pásmem, jen se nechal v konečném důsledku vytlačit ze střelecké pozice Vošvrdou a na branku již nemohl pomýšlet. A v téže minutě se na vítkovickou jedničku vyřítili Sluštík se Smetákem, ale druhý jmenovaný rovněž poslal kotouč jen do gólmanovy výstroje. Hektická minuta pokračovala na druhém pólu hřiště, Szturcův touš skončil na hokejce Iláše a Faltrovu dělovku od modré Kára včas neusměrnil. A opět musel zasahovat Vošvrda při kontru Smetáka, stejně jako ostravský kasař při Káňově úprku zakončeném střelou. Na rozdíl dvou branek upravil v 58. minutě kapitán hostí Michal Velecký přesně mířeným projektilem do růžku domácí kasy. Sareza ovšem již drama nepřipustila a zaslouženě získala tři body a k tomu všemu v čase 59:37 Ivo Mocek vsítil branku do zcela volné brány, když těsně předtím Vošvrda nejdříve vykryl Tejklův pokus, v leže jeho následnou dorážkou a na střelce pátého zásahu byl již krátký a po právu se mohl na své spoluhráče vztekat.