Junioři udolali Kladno

08.12.2005, Vladimír Vronka, Jan Škarpa

Sareza Ostrava přivítala na svém ledě Kladno, které vedlo českou část extraligy juniorů. S Kladnem přijel také brankář Jakub Lev, který si letos zachytal v pěti zápasech mužské extraligy, ani jeho skvělý výkon Kladnu k zisku bodů nestačil. Sareza měla po celý zápas navrch, ale opět se trápila v koncovce. Střelecky se prosadili jen Petr Janečka a Michal Velecký. Kladenští střelci si vylámali zuby na výborném Jakubu Štěpánkovi, kterému pomohlo v první třetině břevno. Ostravský gólman si připsal druhou nulu v soutěži. Sareza zaslouženě zvítězila 2:0.

- 29.kolo čt 8.12.18:00
Rytíři Kladno
2:0(2:0, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Janečka, 15. Velecký (Sikora, Belanec). Rozhodčí: Venglář - Pala, Lipina. Vyloučení: 7:12. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Střely na branku: 24:45.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Bolek, Bezouška, Dudáš, Mocek, Bílý, Vajda - Velecký, Dostál, Janečka, Hanke, Dušek, Minařík, Sikora, Belanec, Jelšík, Mikeš, Bacul.
Rytíři Kladno: Lev – Sedláček, Čermák, Mizera, Babický, Kříž, Vedral, Camfourek, Růžička – Kos, Valský, Dlouhý, Voráček, Andres, Ibl, Lhotský, Stieler, Hlušička.
Do utkání vlétli hosté jako uragán, ve velké šanci byl již v první minutě Andres, který sám před Štěpánkem ke štěstí pro domácí minul. Chvíli na to se mohl do šance dostat Hlusička, který ale pěknou příhru Valského nedokázal pořádně zpracovat. Ve třetí minutě dali o sobě poprvé řádně vědět domácí, tváří v tvář Lvovi se však Mikeš neprosadil. Po této šanci o sobě dal vědět také sudí, ale ani Ostrava, ani Kladno své početní výhody nevyužili. V 7. minutě se v útočném pásmu odhodlal k individuální akci Sikora, prokličkoval se až k Lvovi, leč byl stejně neúspěšný jako Janečka chvíli po něm Janečka v samostatném nájezdu. V deváté minutě byl opět sám před Lvem Janečka, jeho gólová chvíle však ještě nepřišla. O minutu později střílel po příhře Duška Mikeš, ale neprosadil se jako na druhé straně Dlouhý. Přesně v čase 10:08 se ostravskou lavičkou zvedla vlna nadšení, neboť právě přišla Janečkova chvíle. Petr Janečka donutil chybovat kladenského obránce, obral jej o puk, a poučen z předchozích nezdarů tentokrát rozvlnil síť ve Lvově bráně - 1:0. Ve dvanácté minutě se při přesilové hře Kladna snažili vyrovnat Voráček a Stieler, Štěpánek byl ale pozorný. V patnácté minutě najíždělo duo Velecký – Sikora na jediného brankáře, Velecký tento únik řešil střelou. Napodruhé již byl Michal Velecký úspěšný, na konci 15 minuty propálil kladenského brankáře a zvýšil tak na 2:0. Hosté se po druhém gólu nesložili zbraně, největší šanci na skórování měl Andres, jeho střela však skončila ke štěstí pro domácí na břevně Štěpánkovy brány a tak Sareza odcházela do kabin s dvoubrankovým vedením.

Do druhé části vstoupily oba celky opatrně a tak se do první šance dostal až ve 22. minutě kladenský Hlusička. Na druhé straně se usadili domácí v útočném pásmu, ale ke střele se prakticky nedostali. Zákrok večera předvedl na konci 23. minuty Štěpánek, když zlikvidoval střelu Stielera po příhře Růžičky. Ve 25. minutě při početní výhodě střílel zblízka Mikeš, po něm od modré Mocek, ani jeden z nich se však gólově neprosadil. Na konci přesilové hry byl ve velké šanci Belanec, jeho střela se však zastavila na brankové čáře, doklepnout puk za záda Lva se nikomu z jeho spoluhráčů nepodařilo. Ve 28. minutě opět střílel Belanec, s jeho střelou si však tentokrát Lev poradil. Sareza byla v této části hry mnohem lepší a hosté mohli děkovat jen Lvovi, že Ostrava svůj náskok nezvýšila. Potvrdit tlak se snažili Mocek s Veleckým, skóre však nezvýšili. Ve 32. minutě dostal čtyřminutový trest Čermák, Sareze však přesilovka příliš nevycházela, Lva ohrozil prakticky jen Dudáš. V závěru 2. třetiny se Kladno opět vyrovnalo domácí Sareze, po chybě obrany pálil Valský, chvíli nato Štěpánka nepřekvapil Babický střelou od modré čáry. Když se neprosadil ani Růžička, převzali aktivitu v závěru opět domácí, Minařík střílel od modré, třetinu zakončil Sikora šikovnou střelou zpoza obránce.

Do závěrečné části měli tentokrát lepší vstup domácí, neprosadili se ale ani Sikora, ani Belanec. Chvíli nato se opět vyznamenal Štěpánek po střele Lhotského. Ve 44. minutě zkoušel štěstí Bezouška, s jeho střelou si Lev poradil. V čase 45.04 se již hosté radovali z gólu, leč předčasně, neb si puk cestu za brankovou čáru nenašel. Kladenští zvyšovali svou aktivitu, Štěpánek však byl při střele Hlusičky pozorný. Dalším, kdo si na ostravském brankáři vylámal zuby byl Lhotský. Vystrašit Štěpánka se řádně podařilo ostravskému Bílému, který si málem srazil Hlusičkovu přihrávku před bránu do vlastní sítě. V 53. minutě přihrával Stieler Hlusičkovi, jeho střela se mezi tyče nevešla. Na druhé straně se snažil zvýšit skóre Sikora, jeho střela skončila pouze v lapačce Lva. Závěr utkání Kladno psychicky nezvládlo a tak se v jedné chvíli sešlo na trestné lavici hned trio hostujících hráčů. Sareze se však v přesilové hře zvýšit skóre nevedlo a tak Ostrava alespoň nastřádala cenné vteřinky před závěrem utkání. Po návratu posledního vyloučeného se již na skóre nic nezměnilo, Sareza porazila svého soupeře 2:0, oplatila mu porážku z předchozího střetnutí a tak se mohli domácí hráči po závěrečném hvizdu vrhnout do tradičního vítězného rituálu.