Junioři se v utkání s Uničovem trápili, první nájezdy sezóny ale zvládli

29.11.2015, Gabriela Juříková

V první adventní neděli přivítali junioři HC RT TORAX Poruba stejně staré hráče z HC Uničov. Od prvních minut bylo jasné, kdo má větší hokejové kvality, ale přesto se na první branku čekalo až do patnácté minuty, kdy skóroval Jan Korec. Pak přiváděl porubské střelce k zoufalství skvěle chytající uničovský brankář Tomáš Motálek a poskytl svým spoluhráčům čas na vyrovnání. To přišlo ve třetí třetině při dvojité přesilovce z hole Romana Sázela. Soupeři si nedarovali ani centimetr ledu zadarmo a tak o vítězi, resp. o majiteli volného bodu, rozhodly až nájezdy. Čtyři série nedal ani jeden aktér branku a až v páté se trefil Michael Hranoš na jehož úspěšný pokus neodpověděl plusově Petr Hromada a tak si výhru připsala Poruba.

Liga juniorů - 15.kolo ne 29.11.13:30
HC Uničov
2:1sn(1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Korec (Pěnčík, Smrčka), rozh. naj. Hranoš – 47. Sázel (Brandýs). Rozhodčí: Klapetek – Adamec, Barteček. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 98. Střely na branku: 50:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1.
HC RT TORAX Poruba: Zavadil – Široký, Ščurek, Štěpán, Kropka, Bijota, Hranoš – Pěnčík, Smrčka, Korec – Gola P., Mládek, Bialoň – Bartoň, Nardelli, Csabala
HC Uničov: Motálek – Kolařík, Gatěk, Brandýs, Hromádka D. – Minařík, Evják, Vrána, Sázel, Adolf, Dušek, Dohnal, Hromádka P.

První vážnější gólovou akci vyprodukoval Uničov. Zavadil zastavil střelu Petra Hromádky, jenže k odraženému puku se dostal Sázelovi a jen o kousek netrefil odkrytý pravý roh brány. Odehráno bylo osm minut první třetiny. Hostujícího gólmana prověřil až v polovině úvodní dvacetiminutovky Mládek a posléze Gola, ale brankář Motálek byl pohotový a puky pochytal. V přesilovce byl před gólmanem sám Csabala, ale kotouč neprotlačil přes výstroj a ani Nardellimu se nepodařilo vyražený puk dostat do brány.

Domácí získávali více prostoru, ale střely směrovali jen do gólmana. Až druhá přesilovka byla gólová. Do ukončení trestu zbývalo 26 vteřin, když se Porubští dostali opět do pásma a Smrčka s Pěnčíkem připravili skvělou pozici pro Jana Korce, který zakončoval po křižné přihrávce do odkryté poloviny brány. Uničovští pak měli velké štěstí při bekhendové střele Mládka. Netrefil prázdný brankový prostor. Hosté se vymanili z tlaku a otočili hru, ale byli zatlačeni za porubskou bránu, kde se hodně těžko střílí góly. Z rychlého protiútoku se pak zaskvěl brankář Motálek když betonem odrazil jedovatou střelu Bialoně.

I Uničov dostal možnost hrát přesilovku, kterou jim RT TORAX ještě vylepšil, když v útočné třetině zahrál vysokou holí Gola a poslal tým na 1:26 minut do tří. Ale hostům se herně nevedlo ani v této disciplíně. Smrčka vyhodil přes všechny čáry a pak útočný deštník sklapl po první siréně. Dvojnásobnou přesilovku, resp. 24 vteřin si přenesli hosté do druhého dějství, pak měli ještě půl minutovou klasickou početní výhodu, jenže ani tu nevyužili k vyrovnání.

Již při plném počtu hráčů se ke střele dostal Vrána, ale puk si Zavadil lehce našel. Domácí v útočném snažení nepolevovali a celkem dlouho se drželi v útočné třetině a zvyšovali brankáři čísla zásahů. Jen maličkosti chyběli k dalšímu gólu. I Zavadil musel být na pozoru. Puk před brankovou čárou udržel, ale sám byl Minaříkem zatlačen mezi tři tyče. Nakonec se před ním utvořila valná hromada, kterou rozpustila až píšťalka rozhodčího. Po neproměněných porubských šancích cítil Uničov možnost být rovnocenným soupeřem, ale gólově to nepotvrdil.

Stejně tak i RT TORAX nedokázal dopravit černou gumu za gólmanova záda a to ani v přesilovce. A že šancí měli! Puk prostě skákal jinam, než si hráči přáli. A odskakoval nadále z hokejky na hokejku. Hráči se o puk obírali a hra dostala rychlejší spád. Velkou šanci promarnil v úniku obránce Kropka. Byl sice tísněn, přesto zakončil. Ale jen do boční sítě. Po druhé přestávce se pokračovalo ve stejné hře. Uničov byl nepříjemný, ale také dobře bránil. Gólman měl ovšem ulehčenou práci, protože porubští hráči se trefovali do středu brány, kde většinou sám stál, takže si puky lehce nacházel.

Další přesilovku 5/3, tedy celých 54 vteřin, získal Uničov, když v klasické přesilovce domácí tým špatně střídal a šel tak do tří. 27 vteřiny před vypršením prvního trestu tuto početní výhodu využil k vyrovnání Roman Sázel po nahrávce Brandýse. Zavadil pak v pokračujícím oslabení zastavil puk na poslední chvíli vystrčenou lapačkou, když od modré střílel Kolařík.

Hosté dostali křídla a rázem se hrálo hodně i okolo porubské brány. Po šancích Goly nebo Korce se do obrovské šance dostal opět Sázel, ale stav utkání zůstal nedotčen. A to ani při porubské přesilovce, byť se domácí hráči do střel pořádně opírali. Stejné to bylo i v posledních minutách třetí třetiny, kde se Uničov dostal opět do oslabení, které ovšem odehrál parádně. Oba týmy si při tom vybraly oddechové časy. Utkání po nerozhodném stavu dospělo k nájezdům, v kterých poté, co v páté sérii neodpověděl na úspěšné proměnění Michaela Hranoše Petr Hromádka, získal druhý bod RT TORAX.

Miroslav Bahník (RT TORAX Poruba): Aktivita ve hře se našim hráčům určitě nedala odepřít. Hodně stříleli, ale neprosadili se gólově, což byl problém celého zápasu. Uničov sekundoval a vyjížděl k nebezpečným útokům, a když vedete 1:0, tak určitě není po zápase. Zápas byl vyrovnaný a co se týká nájezdů, tak ty jsou už o štěstí. My byly o krůček šťastnější, takže bereme dva body.

Martin Palinek (HC Uničov): S mladším dorostem jsme zde hráli 9:2, tak jsme se trochu obávali i toho utkání, protože máme menší marodku. Poruba byla herně lepší na puku, měla víc šancí, které jsme ustáli, kdy výborně zachytal gólman Motálek a stav 1:0 pro soupeře jsme vydrželi. Kdyby Poruba po první třetině vyhrávala větším rozdílem, asi bychom to horko těžko srovnávali. A nájezdy jsou už jen loterie. Ale musím říct, že spravedlivě vyhrál ten lepší.