Konfrontace s polskou reprezentací vyzněla jednoznačně ve prospěch porubských juniorů

30.09.2015, Gabriela Juříková

Dlouhodobý turnaj SILESIA BISSET CUP nabídl porubským hokejovým fanouškům ve středečním večeru konfrontaci porubských juniorů s reprezentační dvacítkou Polska. Severní soused na porubský led vyjel s poměrně mladým týmem, věkově staršími dorostenci, ale vzdorovali starším soupeřům v celku zdatně. Zavadilovo čisté konto ohrožovali střídmě, ale nebezpečně. O vítězi turnajového utkání rozhodly početní výhody, kterých domácí RT TORAX Poruba využil hned pět a celkově soupeři poslal do brány devět puků. Na výhře se hattrickem podílel Radek Bartoň, dvě branky vsítil Adam Kropka a gólman Jan Zavadil si připsal čisté konto.

Liga juniorů - Turnaj st 30.9.17:45
Polsko "20"
9:0(3:0, 3:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 2. Smrčka (Kropka), 3. Gola P., (Mládek, Gola R.), 9. Kurnik (Csabala), 25. Bartoň (Halška), 39. Bartoň (Kurnik), 40. Bialoň (Mládek), 46. Bartoň (Halška, Pěnčík), 49. Mládek (Gola R., Bialoň), 58. Halška. Rozhodčí: Janda R. – Moravec, Janda T.. Vyloučení: 3:9. Využití: 5:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 75. Průběh utkání: 9:0.
HC RT TORAX Poruba: Zavadil – Štěpán, Halška, Široký, Kropka, Olšr, Boháč, Hranoš – Gola P., Gola R., Bialoň, Šustala, Ščurek, Bartoň, Pěnčík, Mládek, Smrčka, Csabala, Kurnik
Polsko "20": Zanalski – Makowski, Urbaňski, Zyemont, Jarosz, Krezolek, Bizacki, Nowak, Jožwik, Taš, Podlipni, Gogoc, Jdasiak, Jožwiak, Pajesika, Rybak Maciej, Musialik, Kolodziej, Worwa, Rybak Michal, Šmieszek

Polsko přijelo s podstatně mladším týmem, než se předpokládalo a tak se do hry porubští junioři nemohli opřít tak, jak by si přáli. Přesto byl k vidění rychlý a na střety u mantinelů bohatý hokej. Polský útočník Patryk Jožwik se ocitl před Zavadilem, který puk vytěsnil do rohu. Úvodní gól v čase 1:40 nakonec vstřelil porubský tým, jmenovitě Marek Smrčka po nahrávce obránce Kropky. O necelou minutu později se do odkryté poloviny polské brány trefil Patrik Gola s přispěním svých kolegů z útoku, Mládka a bratra Robina. Po dlouhém pobytu domácí skvadry před polskou brankou si na kotouč sáhl i porubský gólman Zavadil, když čelil střele Marcina Jožwiaka. Ten střílel doprostřed brány, takže puk skončil v náručí gólmana.

První početní výhoda v utkání připadla domácímu týmy a ten ji celkem rychle proměnil v branku. Na 3:0 zvyšoval v čase 8:25 Antonín Kurnik. Jak to umí s hokejkou, předvedl porubský maskovaný muž Zavadil, když tutovou šanci vypíchl těsně před střelbou Dominika Jarosze, který se ocitl sám před brankovištěm. V závěru třetiny se dostali hosté k další nebezpečné střele. Rafak Podlipni vzal puk ve středním pásmu a od levého mantinelu střílel pod horní tyč. Zavadil včas nastavil lapačku. Po přestávce se domácí usadili v útočné třetině, ale nebezpečnější byla rána polského útočníky Podlipného, kterou porubský obránce zblokoval Kropka do ochranné sítě.

Čtvrtý porubský gól padl také v početní výhodě. Akce na jeden dotyk zakončil Radek Bartoň střelou těsně nad ledem. Gólman Zawalski měl zakrytý výhled a kotouč zahlédl na poslední chvíli. Útočné úmysly měl obránce Štěpán, který pak chyběl v zadních řadách a tak se Zyemont s Šmieszkem a Krezolkem jednoduše prosmýkli obranou a zkusili neposedný puk dostat za brankovou čáru. Kapitán domácího týmu se však dokázal rychle vrátit na svou hokejovou pozici a odebrat soupeři kotouč. Zavadil nadále držel čisté konto. Pak Zavadil zneškodnil nebezpečné Jaroszovo nahození od zadního mantinelu.

No a zafungovalo známé rčení: “Nedáš, dostaneš.“ Lehké nahození od modré čáry v podání Radka Bartoně gólmanu Zawalskému prošlo pod betony a minutu a půl před druhou přestávkou vedl RT TORAX Poruba 5:0. Nakonec se před sirénou skóre měnilo ještě jednou, když v další přesilovce a po vyhraném buly střílel kapitán Matěj Štěpán a před brankou tečoval Jakob Bialoň. Začátek třetí třetiny se Polské reprezentaci nezdařil. Dvakrát za sebou se nechali vyloučit, z toho pět vteřin hráli ve třech. Druhé oslabení už nedokázali tak ubránit jako první porubskou přesilu. Gólmanovi clonil domácí hráč a Radek Bartoň z hranice kruhů poslal kotouč do horního rohu brány a dovršil tak hattrick. RT TORAX vedl již 7:0. V začínající deváté minutě se okolo hostující brány porubští hráči točili jako na pouťovém kolotoči až Jonáš Mládek při projíždění brankovištěm poslal kotouč zadovkou nad ramena klečícího brankáře. Dobře vyřešil akci dva na jednoho polský obránce Makowski a zabránil svým zásahem holí do puku možnému gólu.

V podstatě se hrálo již na jednu bránu. Polská obrana se snažila, seč mohla. Gólman pochytal spousty střel a dorážek a obránci taky zblokovali, co se dalo, ale v oslabení už síly scházely, takže devátá branka Poruby se dala očekávat. V přesilovce od modré čáry mířil na cíl Adam Kropka. V závěru třetiny domácí trochu polevili z koncentrace a dovolili hostům zaútočit na čisté konto gólmana Zavadila, ale čestnou střelu se polskému útoku nepodařilo vstřelit. Utkání skončilo ve prospěch Poruby 9:0. Další utkání čeká svěřence trenérů Bahníka a Trojana v neděli v Opavě, kde je pro utkání vyhrazen čas od 15 hodin.

Petr Trojan (HC RT TORAX Poruba): Dnešní zápas byl prima zpestřením našeho týdne a vlastně vjezdu do celé sezony. Kluky jsme připravovali na to, že budeme hrát proti velké neznámé, ale věděli jsme, že budeme hrát proti mladším klukům, takže jsme apelovali na to, aby ke hře zodpovědně přistoupili. Samozřejmě ne v tom smyslu, že se na utkání vykašlou a odehrají to jen na půl plynu, ale s ohledem na věk a umění soupeře.

Jaroslaw Morawiecki (Polsko „18“): Soupeř dnes vynikal. Bylo vidět, že je v převaze, jelikož to je tým starších hráčů. V týmu máme jednoho hráče ročníku “97, který je v našem mužstvu nejstarší a v Porubském mančafru byl jeden hráč ročníku “97 hráčem nejmladším. Byly tedy vidět věkové rozdíly mezi oběma týmy. Navíc Poruba je dobrá technicky, my fyzicky.