Junioři nestačili v prodloužení na Vítkovice

09.09.2006, Vladimír Vronka

Sareza Ostrava sehrála vyrovnané utkání se svým městským rivalem z Vítkovic. Šťastnějším týmem nakonec byly Vítkovice, které dokázaly v prodloužení, gólem Tomáše Bursíka, strhnout vítězství na svou stranu. Ostravská Sareza získává svůj první bod do tabulky juniorské extraligy.

- 2.kolo so 9.9.13:00
HC Vítkovice Ridera
2:3p(1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 14. Dudáš (Tejkl, Dušek), 37. Tejkl (Dudáš, Smeták) - 1. Mocek, 42. Sedmidubský (Šedivý), 61. Bursík (Voráček). Rozhodčí: Smeták - Jureček, Vengřín R.. Vyloučení: 10:11. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0 . Střely na branku: 25:33.
HC Sareza Ostrava: Gleich - Dudáš, Šofer, Tejkl, Tomis, Rambousek, Vajda - Mikulík, Svačina, Kasalík, Belanec, Dušek, Smeták, Kopáč, Jelšík.
HC Vítkovice Ridera: Iláš - Falter, Ledvoň, Hrubý, Palík, Hartmann, Mylnář, Měkýš, Voráček - Káňa, Olšar, Noga, Velecký, Mocek, Sedmidubský, Valchař, Šedivý, Klimša, Strapáč, Bursík, Mikula.

První útok patřil Sareze, ale Vajdova rána vypadnuvší z Ilášovy lapačky, neskončila v bráně ani po dorážce Svačiny. Puku se zmocnil Ivo Mocek, přebruslil celé kluziště a způsobil pavoukovi v bráně bolehlav. V 5. minutě se dostal do skvělé šance vítkovický Noga, ale obětavý pád Lyčky mu radost z jistého gólu překazil. Oba týmy měly v úvodu možnost přesilové hry, ale ani jednomu týmu se nepodařilo překonat bránící čtveřici v čele s gólmanem. K zakončení se v osmé minutě dostal Valchař, jehož ránu dokázal Gleich vyrazit zpět před vítkovického útočníka, ale ani dorážka v síti neskončila. Mezi devátou a třináctou minutou byla hra kouskovaná častými vyloučeními. Z toho posledního udeřilo. Na trestné lavici seděl vítkovický Klimša, když Petr Tejkl vypálil a Martin Dudáš svou dorážkou překonal brankáře Vítkovic. Poté se do šancí dostali ostravští Svačina, Tejkl či Šofer, ale ani jeden z hráčů nedokázal svou šanci zakončit, a když v závěru nepřekonal Gleicha Šedivý, skončila první třetina 1:1.

Do druhé části vstoupili lépe hosté. Strapáč si najel před Gleicha, ale ten jej v pádu vychytal.Strapáč musel přes ostravského gólmana přeskočit, ale jeho skok byl označen za faul ostravského gólmana. Do dvacáté deváté minuty se žáden tým nedokázal dostat do vážnější střelecké pozice. Poté v šanci vítkovičtí faulovali ostravského gólmana, což přineslo sérii vyloučených. Po návratu všech hráčů na led si ostravský Svačina vyjel na výlet, k cíli mu chyběl kousek, jenže průvodčí Iláš jej vyhodil z vlaku dříve. Pak již udeřilo. Petr Tejkl vyjel od hrazení, střílenou přihrávku si Iláš srazil mezi betony do brány, což byl jediný gól ve druhé časti, do kabin šli hráči za stavu 2:1 pro domácí Sarezu.

Do třetí části vlétli lépe hosté a již v probíhající druhé minutě dokázal překonal Gleicha Tomáš Sedmidubský. Poté na ledě hráči Vítkovic doslova létali, ale své šance nedokázali využit. Sareza postupně hru vyrovnala. Svačina najížděl s Tejklem, jenž se k zakončení nedostal, neboť byl faulován. Následovala řada vyloučení, která hru rozkouskovala. Další vážnější akcí byla střela Měkýše, který dostal přihrávku zpoza brany, ale tváří v tvář Gleichovi neuspěl. Na střelu Veleckého o minutu později vyzrála lapačka ostravského gólmana. Na druhé straně dělala největší problém Vítkovicím první formace Dušek, Tejkl, Svačina, ale ani spolupráce této trojice ke gólu nevedla. Vítkovičtí dokázali vsítit třetí branku, která nemohla byt uznána neboť ostravský gólman nemohl, kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti, chytat. Sareza si vzala na závěr oddechový čas, ale ani rady trenéra ke třetímu gólu nevedly. Po šedesáti minutách byl stav nerozhodný 2:2, což v juniorské soutěži nově znamená prodloužení.

V něm dokázaly Vítkovice rychle strhnout vítězství na svou stranu. Ve 39 sekundě prodloužení ujel Tomáš Bursík a skvělou kličkou nedal gólmanovi šanci. Vítkovice si tak připisují dvoubodové vítězství, Sareze zůstává bod.

Po zápase hodnotil utkání trenér Sarezy Josef Halouzka. "Jsme spokojeni, protože zápas měl ,na extraligu juniorů, velmi kvalitní úroveň . Bylo to derby, kluci chtěli hrát hokej bez zákeřností, což je dobře. Hrál se útočný hokej, i přesto padlo málo branek. Šancí na obou stranách bylo dost." Na soupiskách týmu je mnoho mladých hráčů, jako trenér, který trénuje řadu let mládež, může srovnávat. "Já již extraligu trénuji několik let a pořád se mi zdá, že kvalita jde pořád dolů, protože starší hráči odcházejí do mužských týmů či do zámoří. V týmech hraje mnoho mladých hráčů, což posouvá kvalitu níže. Před deseti lety hráli extraligu hráči jako Martin Havlát, kterého jsem trénoval v Třinci. Na druhou stránku se dostane řada mladých hráčů do zápasu, což není ke škodě."