Jihlava udolala Sarezu v dramatickém boji až na nájezdy

03.10.2007, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava hostila v osmém kole I. ligy na ledě kravařské Buly Arény jihlavskou Duklu. Jakožto vedoucí celek soutěže nevstoupila do zápasu nejlépe a od třinácté minuty prohrávala po brance Lukáše Krupky jednogólovým rozdílem. I přes četné šance na obou stranách padla další branka krátce po přehoupnutí hrací doby do své druhé poloviny, a opět se prosadil hráč týmu z Vysočiny, jmenovitě Jiří Kubát. Sareza ovšem nesložila zbraně a zásluhou dvou tref Daniela Boháče z 53. a 58. minuty dotáhla bitvu až do prodloužení a následných samostatných nájezdů. Až pátá série rozhodla o vítězi klání, zatímco Dalibor Sochorek své druhé sólo neproměnil, Vladimír Říha se nenechal zaleknout a stanovil konečný výsledek na 2:3.

- 8.kolo st 3.10.18:00
HC Dukla Jihlava
2:3sn(0:1, 0:1, 2:0 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 53. Boháč, 59. Boháč (Mocek D., Ovšák) - 13. Krupka (Bakus), 33. Kubát (Nekvasil), 65. rozhodující s.n. Říha. Rozhodčí: Mikula - Vengřín R., Poruba. Vyloučení: 8:13, navíc Najdek (SAR) 10 OT. Využití: 1:1. Diváci: 820. Střely na branku: 61:32. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovšák, Mocek D., Vajda, Holík, Tesařík, Vnenk, Palík, Suchý - Šebesta, Boháč, Bokroš - Hubáček, Najdek, Gelačák - Pavelek, Sochorek, Grygar - Dušek, Novák, Mocek I.
HC Dukla Jihlava: Řehoř – Míka, Duben, Ščerban, Kašpar, Kanov, Balčík – Krupka, Bakus, Rytnauer – Říha, Hradecký, Holuša – Ježek, Kubát, Nekvasil – Hanzal, Hrbatý

Středeční podvečer měl na programu první odvetné kolo nejen moravské části. Ostravská Sareza hostila Duklu Jihlava, kterou v prvním kole jednoznačně přestřílela 6:2 na jejím ledě. Domácím úvodní los ligy určil pět utkání ze sedmi na kluzištích soupeřů a vinou koncertu Lucie Bílé v domovském stánku Sarezy, musel tým sehrát i další zápas venku – v kravařské Buly Aréně. Již úvodní minuty zápasu jasně ukázaly, že toto utkání nezná předem vítěze a i první tým moravské části tabulky bude muset hodně bojovat. Až třetí minuta přinesla první tvrdou ránu – to vypálil jihlavský kapitán Bakus a netrvalo dlouho a svůj první vážnější zákrok si připsal jihlavský Řehoř po Boháčově průniku. Hosté dostali příležitost hry v dvojnásobné přesile na více než půl minuty, ale jediný odvážlivý střelec nesl jméno Holuša po ukázkové akci na jeden dotek. Jakmile se počet hráčů na ledě vyrovnal, ujel všem Jihlavským Boháč a jen pohotovost Řehoře zabránila první brance v zápase. V osmé minutě naopak čaroval domácí Štěpánek – přečíslení tří na dva v podání Dubna, Kašpara a Hrbatého zakončil nejdříve druhý jmenovaný střelou z první, k ní se dostal Hrbatý a o několik centimetrů přestřelil bránu. V těchto okamžicích bylo šancí jako šafránu, ostravský Bokroš tvrdě vystřelil od kruhu a kotouč se jen z cinknutím odrazil od levé Řehořovy tyče zpátky do hry. V čase 12:13 padla první branka utkání – Bakus zpoza ostravské kasy nalezl najetého Lukáše Krupku, jenž bekhendovým blafákem jen prozkoušel Štěpánkovu pozornost, ale na následnou dorážku byl již kasař krátký. Ač zbývalo do konce třetiny odehrát více jak sedm minut, rodily se šance snad jen během přesilové hry pěti proti třem Ostravy.

Prostřední dějství načal domácí David Mocek jedovkou vyslanou směr Řehořova brána, která sít nakonec nerozvlnila. Čtyřiadvacátá minuta utkání přinesla snad nejvíce akcí nahuštěných do šedesáti vteřin: Hanzal tvrdě od modré oprášil Štěpánkovi betony, Hrbatý ani na dva pokusy skulinu ve výstroji téhož gólmana nenalezl, z protiútoku se vyřítil Ovšák na druhý pól kluziště, ale stejně jako o několik vteřin později Holík vyrovnávací branku nevstřelil. Ve 26. minutě na modré stojící Mocek vyslal další dělovku na jihlavského muže v masce, Bokroš a vzápětí Boháč se svých šancí nechopili. Diváci si dokonce zakřičeli Gól!, jenže Pavelkem vypálený touš se po samostatném úniku na branku zmíněného forvarda dostal k Šebestovi, ale pod Řehořem – k nevoli fanoušků – kotouč za čáru nepropasíroval. Na počátku 33. minuty již vedla Dukla o dvě branky, Jiří Kubát měl již snadnou pozici po Nekvasilově vybojování puku po zaškobrtnutí defenzívy Ostravy překonat ostravského brankáře. A když se v samotném závěru neujala ani Gelačákova trefa při hře ve čtyřech na obou stranách, rozcházely se celky do kabin za stavu 0:2.

Do poslední dvacetiminutovky naskočili Jihlavané v počtu o jednoho více a hned chtěli ze své výhody vytěžit maximum, ale jak Rytnauerův, tak Dubnův pokus z prvé Štěpánek pohotově vyrazil. Na dlouhé minuty byly tyto šance také poslední a jedinou výjimku představoval Holušův výpad obranným pásmem svého ex-týmu, ale ztroskotal na Štěpánkovi. Místy drtivý tlak zaviněný také počtem vyloučených na hostující straně vedl k prvnímu zásahu domácích, Daniel Boháč překvapil Řehoře a rozradostnil tak zaplněnou Buly Arénu. A ostravský ostrostřelec zůstal i nadále při chuti a po jeho druhém gólu večera v dvojnásobné přesilové hře vyrovnal na 2:2.

Zatímco se šance třetí třetiny daly spočítat na prstech jedné ruky, nabídlo prodloužení jednu krásnou akci za druhou, domácí byli o něco pilnější, jenže postupně Holík, Šebesta, Hubáček, Bokrošův bekhend či střela Ivo Mocka do lapačky vyšla nakonec stejně jako jihlavské akce v podání Balčíka, Kašpara či Ščerbana naprázdno.

A tak přišly na řadu samostatné nájezdy, to již měl Řehoř za sebou 59 úspěšných zákroků, Štěpánek devětadvacet. V první sérii se prosadil jak domácí Sochorek, tak jihlavský Hanzal. Dalších osm střelců mělo trochu vychýlenou mušku, nebo se vyznamenali gólmani a rozhodnutí přišlo až v páté sérii. Vladimír Říha nekompromisně ostravskou tvrz v bráně propálil, Sochorek na druhý pokus Řehoře nikoliv. Sareza tak poprvé v letošním ročníku podlehla soupeři na „domácí“ půdě: 2:3 po nájezdech.

Jan Vavrečka (Sareza Ostrava): „Chtěli jsme urvat alespoň bod. Museli jsme stav zvrátit, takže někteří hráči byli často na ledě. Takové zápasy k hokeji patří. Byli jsme jasně lepší, Jihlava ze čtyř šancí dala dva góly a tím rozhodla zápas. My jsme neproměnili obrovské množství šancí. Hráčům nemám co vytknout. Všichni odevzdali maximum, jen nám to tam nepadalo.“

Karel Dvořák (Dukla Jihlava): „Měli jsme dnes na vítězství, kdyby mi to někdo před zápasem řekl tak bych mu nevěřil. Hráli jsme dobře zezadu, dobře jsme bránili, dali jsme dvě branky. Ve třetí třetině jsme domácí nechali, díky naši nedisciplinovanosti, vyrovnat. Musím týmu poděkovat za bojovnost. Jsme rádi za dva body.“