Sareza udolala mladý výběr Francie

31.07.2007, Jan Škarpa

Sareza Ostrava si připsala první vítězství v této sezóně, když výběr složený převážně z mladíků bojujících o základní sestavu přetlačil celek Fracie do 23 let. Francouzi se ujali vedení v úvodu druhé třetiny, druhý gól hostů přidal ve 25. minutě Papa. Ostrava ale nesložila zbraně a ještě ve druhé třetině se přiblížila na rozdíl jednoho gólu šťastnou trefou Duška. Ve třetí části využila Sareza 2 přesilové hry a tak Novák s Mockem stanovili konečné skóre 3:2.

- přát. út 31.7.17:00
Francie
3:2(0:0, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 37. Dušek (Řípa), 49. Novák (Grygar), 59. Mocek I. (Palík) - 21. Hecquefeuille (Papa), 25. Papa (Dieude-Fauvel). Rozhodčí: Mikula - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 8:10, navíc Manavian 5 + OK. Využití: 2:0. Diváci: 250. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
HC Sareza Ostrava: Iláš (od 41. Gleich) - Holík, Tesařík, Dudáš, Vajda, Flašar, Kubala, Palík, Měkýš - Valušiak, Janečka, Glas - Červenka, Novák, Grygar - Dušek, Řípa, Kraft - Červený, Buček, Mocek I.
Francie: Foliot - Cruchandeau, Dieude-Fauvel, Manavian, Millerioux, Morant, Roussel, Torfou, Trabichet - Arnaud, Audibert, Da Costa, Fleury, Hecquefeuille, Lebey, Masson, Papa, Pepy, Perez, Tardif, Treille

Sareza vstoupila do utkání početní výhodou, přesilovku ale využít nedokázala. Zprvu se týmy postupně oťukávaly, moc šancí tedy nebylo. Jedním z mála brankových ohrožení byla střela Audiberta a následný závar, při kterém Arnaud a Fleury již zvedali ruce nad hlavy. Ostrava se osmělila v 7. minutě, střelecký pokus Holíka ale změnu stavu neznamenal. Chvíli nato dostali hosté příležitost přesilové hry, s tou však naložili stejně jako Sareza. V 11. minutě se pokoušel překvapit Foliota v bráně Francie Vajda, avšak ani jemu nebylo souzeno otevřít skóre. Druhá polovina první třetiny byla ve znamení nevyužitých přesilových her, přesto si dokázaly oba týmy vytvořit nějaké šance. Na straně Francie se jednalo zejména o snahu Massona, kterou zlikvidoval Iláš, v dresu Sarezy byl nejblíže změně skóre Novák, jeho průnik byl však bez efektu.

Hned po 15 sekundách prostřední třetiny padl první gól zápasu. Ke smůle pro domácí si Kévin Hecquefeuille položil Iláše a bez větších problémů otevřel skóre. Na druhou branku se nečekalo příliš dlouho – po necelých 4 minutách Iláš opět lovil puk ze své sítě. Po příhře Dieude-Fauvela prostřelil vše, co mu stálo v cestě Cyril Papa. O chvíli později měla Sareza šanci snížit ve dvou po sobě jdoucích přesilových hrách, místo snížení však mohl Tardif zvýšit skóre. Ve 30. minutě střílel na Foliota Flašar, jeho tečovaný pokus za zády francouzského brankáře neskončil. Při následné přesilové hře Francie se usadili hosté před Ilášem, v závěru přesilovky však pohrozilo také duo Valušiak – Glas. Ostrava začala pomalu zvyšovat obrátky, Novák ani Kubala ale nesnížili. Ve 37. minutě se už ale domácí mohli radovat. Šťastný gól zaznamenal Jakub Dušek, který tečoval nahození Řípy přímo do obránce Dieude-Fauvela, od kterého putoval puk do brány.

Do závěrečné třetiny vstoupili domácí s cílem vývoj utkání otočit a také s novým mužem v brankovišti – Iláše vystřídal Gleich. Pokusy Vajdy a Červenky velké nebezpečí pro francouzskou bránu neznamenaly, to střela Holíka Foliotovi propadla a skončila jen těsně mimo bránu. Na konci 48. minuty byl vyloučen Da Costa a jeho hákování dokázala Sareza po 12 sekundách využít. Grygarovu bekhendovou střelu tečoval před brankářem Francie Michal Novák, který tak rozveselil domácí fanoušky. Sarezu vyrovnání povzbudilo, avšak k vedoucímu gólu bylo daleko. Tesařík trefil pouze připraveného brankáře a Glas přestřelil. V 55. minutě zakončoval po pěkné kombinaci první pětky Valušiak, jeho pokus se však mezi tyče nevešel. Od 56. minuty hrála Sareza pětiminutovou přesilovou hru, v jejímž úvodu několikrát zkoušel štěstí od modré Dudáš. V čase 58:43 Ostrava využila další přesilovku – přihrávku Měkýše doklepl za záda Foliota Ivo Mocek a stanovil tak konečné skóre na 3:2. V závěru utkání se Francie odhodlala ke hře bez brankáře, ale stav utkání již zůstal nezměněn a tak se domácí hráči mohli radovat z první výhry v letošní přípravě.