Jako bájný fénix povstali Porubští a otočili ztracený zápas s Valachy

27.08.2015, Lukáš Bajgar

Osmé přípravné utkání sehráli porubští borci na ledě dalšího z favoritů soutěže, týmem VHK Vsetín. Oba týmy se úvodní minuty dlouze spíše oťukávaly a testovaly, jak je jejich soupeř připraven. To platilo do první branky utkání, kdy se domácí ujali hubeného vedení. HC RT TORAX Poruba 2011 zásluhou Davida Sysaly sice v prostředním dějství srovnali krok, ale poté následovaly jen zásahy do černého v podání domácího zelenožlutého výběru. Když ve 48. minutě svítilo na tabuli 4:1, zdálo se, že je po zápase. Opak byl ale pravdou. Ostravané zabrali a v rozmezí čtyř minut srovnali krok, šťastným střelcem vyrovnávací trefy byl Martin Buček. Po základní hrací době následovaly nájezdy, v nichž si na výbornou vedl Jakub Gelnar, jenž zařídil "bod navíc".

2. liga – přípravné zápasy - přát. čt 27.8.18:00
4:5sn(1:0, 2:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 11. Ondráček (Vítek, Vrba), 29. Hlaváč (Kývala), 37. Tesařík (Ambruz, Vaněk), 48. Nedbálek (Vaněk) – 26. Sysala, 54. Sedlář (Peslar), 56. Zachar (Peslar), 58. Buček (Seidler), rozh. náj. Gelnar. Rozhodčí: Husička – Novák, Štěpánek. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 780. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:5.
VHK ROBE Vsetín: Hromada (28. - 29. Stojar) – Tesařík, Žabčík, Nedbálek, Vrba, Žák, Báchor, Štědrý – Zúbek, Vaněk, Matula – Vítek, Ondráček, Kubo – Jurík, Daněk, Ambruz – Hlaváč, Podešva, Kývala.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Slavík, Peslar, Buček, Pobuta, Baca, Šindelář, Gálik – Chaloupka, Zachar, Ballner, Sidler, Stejskal, Sedlář, Gelnar, Vrána, Szajter, Sysala.

Divákům se na Lapači poprvé v sezóně představil gólman Hromada a hned po 30 sekundách předvedl, že nic neztratil ze své loňské výkonnosti. Po zaváhání defenzívy VHK se totiž před ním ocitli hned dva osamocení hráči TORAXu. Chaloupka přihrál Zacharovi, jeho zakončení do prázdné ale zneškodnil skvěle se přemistivší muž s maskou. Hned poté si Ostravané neúspěšně vyzkoušeli přesilovku, aby o tři minuty později se štěstím přežili vlastní oslabení. Se štěstím proto, že Vrba z levého kruhu napálil tyč Tihlářovi svatyně.

Valachům se hra v přesilovce zalíbila a o chvíli později si ji vyzkoušeli znovu. I tentokrát se dostali do jedné velké šance, Ambruz ale nedokázal přehodit ležícího Tihláře. Úvodní branky se tak Valaši dočkali až při hře pět na pět. Po dvou přesných pasech napříč útočným pásmem přistál touš na holi Filipa Ondráčka a ten zavěsil přesně nad Tihlářovu lapačku. Zbytek třetiny přinesl poměrně vyrovnanou podívanou. Porubští byli o něco málo nebezpečnější, ve finální fázi jim ale chyběl potřebný důraz a do kabin tak odcházeli s jednobrankovým mankem.

Úvod druhé části patřil jednoznačně hostům. Stejskalovo pohotové zakončení z bezprostřední blízkosti zastavilo břevno, další tři 100% šance jeho spoluhráčů pochytal výborný Hromada, ve 26. minutě však už neodolal ani on. Zmatek v defenzívě VHK potrestal David Sysala, který sám před Hromadou zamířil přesně mezi betony. O tři minuty později však již Valaši znovu vedli. Důrazným napadáním při hře čtyři na čtyři vybojovali puk za Tihlářovou brankou odkud Kývala našel osamoceného Michala Hlaváče a ten zblízka zakončil k tyči.

Zanedlouho mohl zvýšit Vítek, ani nadvakrát ale zblízka nevyzrál na Tihláře. Krátce poté Valaši s notnou dávkou štěstí a díky parádním zákrokům Hromady přežili oslabení a těsně po jeho skončení naopak sami udeřili. Po kombinaci v přečíslení se puk odraz přímo před Radima Tesaříka najíždějícího ze druhé vlny a ten dělovkou z mezikruží nedal Tihlářovi šanci. V závěru třetiny měly ještě oba celky několik zajímavých příležitostí, branku však jimž nevsítily, takže po dvou třetinách svítilo na časomíře skóre 3:1.

V úvodu třetí periody výrazně ubylo gólových šancí. Především Valaši výrazně zlepšili hru dozadu, přílivu hostujících šancí tak vyschnul kohoutek. Ve 48. minutě navíc Vsetínští dokázali přidat další branku. V signalizované výhodě vypálil od modré Michal Nedbálek a ač si na ni Tihlář sáhnu, cestě kotouče do sítě zabránit nedokázal.

Za stavu 4:1 domácí ostražitost znovu polevila a záhy se dostavil zasloužený trest. Přesilovku Poruby v 54. minutě využil Marek Sedlář, který nechytatelně tečoval Peslarovo nahození od modré. Prakticky hned po následné rozehrávce se sám na domácího gólmana řítil Sysala, mezi tři tyče ale nezamířil.

V čase 55:05 se ale hosté přeci jen dočkali kontaktní trefy. Ze sevření obránců se vytočil David Zachar a bekhendovou střelou nad betonem pokořil Hromadu. Ostravané poté sevřeli Valachy před jejich brankou, vykoledovali si faul a v následné přesilovce dosáhli kýženého vyrovnání. Sám před Hromadou se zjevil Martin Buček a nadvakrát strážce svatyně dokázal prostřelit. Těsně před sirénou mohl dokonat obrat Sysala, po pěkné akci ale ztroskotal na Hromadovi a o vítězi tak musely rozhodnout až nájezdy.

V těch byli úspěšnější porubští, když se mezi Hromadovy betony trefil Jakub Gelnar. A protože na opačné straně zastavila nejnadějnější domácí nájez tyč po střele Kubo, radují se z výhry 5:4 po nájezdech hosté.

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Obrat v utkání beru pozitivně, ale na druhou stranu branka na 1:4 byla ve třetí třetině zbytečná. Poté ale kluci zabrali a začali proměňovat šance, které si celý zápas vytvářeli. Podařilo se nám srovnat a na penalty vyhrát. Zápas byl z naší strany slušný, ale bohužel se musíme vyvarovat individuálních chyb. Ty si nesmíme přenést do ligy, když kluci plní, co mají, tak mají zápas pod kontrolou.