Důležitou bitvu junioři zvládli excelentně, Frýdku - Místku nasázeli neuvěřitelných dvanáct branek

30.01.2011, Adam Bagar

V důležitém souboji Poruby s Frýdkem - Místkem se čekala vyrovnaná taktická podívaná, jenže už v první třetině, která domácím nevyšla dle představ, byly k vidění na obou stranách dva góly. Od druhé třetiny byl na ledě pouze jeden tým, a to domácí RT TORAX, který na Polonyiho valil jednu útočnou lavinu za druhou. Zdecimovaní hosté nechávali svého brankáře stále častěji na holičkách, čehož Poruba dokázala využívat. Po čtyřech trefách ve druhé části přidali svěřenci trenéra Vavrečky v závěrečné tercii dokonce šest branek a zvítězili naprosto zaslouženě vysoko 12:3. Pěti kanadskými body zazářil kapitán Tomáš Mládenka, u čtyř branek byl Štefan Šimkovič a hattrickem se blýskl Radovan Vajda. Poruba tak stáhla náskok soupeře na pouhé dva body, k tomu má navíc zápas k dobru.

1. liga juniorů - 37.kolo ne 30.1.13:30
HC Frýdek-Místek
12:3(2:2, 4:0, 6:1)
Branky a nahrávky: 10. Vajda (Špok), 20. Vajda (Mládenka), 21. Kofroň (Mládenka), 26. Blažej (Chaloupka, Peslar), 31. Šimkovič (Vidlák, Špok), 40. Blažej (Chaloupka, Mládenka), 45. Kameníček (Blažej, Mládenka), 45. Peslar (Šimkovič, Vidlák), 47. Vajda (Mládenka), 56. Chaloupka (Svoboda), 58. Peslar (Šimkovič), 60. Barčák (Šimkovič) - 8. Matysz (Částečka), 13. Alina (Matysz), 49. Alina (Matysz, Kocurek). Rozhodčí: Šír - Jureček, Rychlý. Vyloučení: 4:2, navíc Gottwald (FRM) 5 min. + OK. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 70. Střely na branku: 44:22 (13:10, 13:5, 18:7). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 9:2, 9:3, 12:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Hanuska - Mládenka, Dusík, Špok, Ferenc, Svoboda, Hudeček - Vajda, Kameníček, Blažej - Kofroň, Vidlák, Šimkovič - Zuber, Chaloupka, Peslar - Barčák, Kurovský.
HC Frýdek-Místek: Polonyi - Štubňa, Matysz, Dohnal, Golasovský, Fiala, Ševčík, Alina, Mičulka, Mamula, Vašut, Vacula, Mach, Gottwald, Částečka, Kocurek.

Do utkání o bytí a nebytí vstoupila lépe Poruba, ale přes zahuštěnou obranu Frýdku – Místku se příliš prosadit nedokázala. Postupně se začali osmělovat také hosté a z první vážnější situace před Hanuskovou brankou otevřeli skóre. O dorážku z prostoru brankoviště se postaral Jan Matysz.

S domácími mohlo být ještě hůře poté, co se na domácí klec řítil osamocený Částečka, ale Hanuska jej vychytal. Naopak na druhé straně došlo k rychlému vyrovnání. Nejprve Blažej nastřelil levou tyč, akce pokračovala, k puku se dostal po Špokově příhře Radovan Vajda, a přízemní střelou překonal Polonyiho.

Ani nerozhodný stav dlouho nevydržel. V přesilové hře našel Matysz u levé tyče Jakuba Alinu, jenž propasíroval kus černé pryže za brankovou čáru. Rozhodující moment utkání přišel v závěru první třetiny. Pouhých šest vteřin před jejím koncem dokázal RT TORAX využít početní výhodu. Mládenka pálil od modré a před brankou operující Radovan Vajda z dorážky skóroval.

Branka do šatny jakoby se svěřenci trenéra Tomáše Snášela zacloumala a už po minutě hry inkasovali. Mládenkův pokus dokázal lehkou tečí dostat za Polonyiho záda Lukáš Kofroň, který ještě v tu chvíli netušil, že o chvíli později pro něj zápas skončí, když byl nešetrně sražen do otevřených vrátek frýdecké střídačky a s roztrhlým uchem musel do nemocnice.

Čtvrtá branka domácích přišla v signalizované výhodě, kdy to domácí pěkně sehráli, na konci akce dokázal skórovat z předbrankového prostoru Radim Blažej. Poruba byla v těchto momentech značně aktivnější a na frýdeckou klec se valil jeden útok za druhým.

V polovině utkání přišel již pátý zásah do černého. Vidlák krásně najel do pásma, objel frýdeckou branku a křižnou přihrávkou přes brankoviště našel u druhé tyče najetého Štefana Šimkoviče, jenž se trefou do poloprázdné svatyně nemohl absolutně mýlit.

V závěru třetiny přidali rozjetí domácí branku s pořadovým číslem šest. V přesilové hře opět na modré poslal puk na branku Mládenka, Chaloupka jej přiklepnul Radimu Blažejovi a ten podruhé v zápase zasunul kotouč za bezmocného Polonyiho. V závěru poslal rozhodčí Šír, za pořádnou sekeru do rukou Peslara, do kabin hostujícího Gottwalda a do poslední dvacetiminutovky RT TORAX vstupoval s téměř pětiminutovou přesilovou hrou.

V dlouhé přesilovce toho domácí příliš nepředvedli, až v úplném konci dokázali skórovat posedmé. Opět od modré střílel kapitán Mládenka, před brankou ještě přiťuknul touš Blažej na lépe postaveného Dalibora Kameníčka a ten už měl jednoduchou úlohu.

Neuběhla ani minuta a zdecimovaní hosté opět inkasovali. Po Šimkovičově střele tentokrát dorážel hladce do prázdné svatyně Jakub Peslar. Obrana Frýdku – Místku jakoby v těchto chvílích neexistovala. Za dalších osmdesát vteřin se ozval gólový klakson podeváté. Tvrdá střela Radovana Vajdy zapadla až do branky a porubský útočník s dvaadvacítkou na zádech mohl slavit hattrick.

Porubští doslova darovali hostům třetí gól. Na trestné lavici seděli po zbytečných faulech Šimkovič s Kameníčkem a Frýdek – Místek dokázal přesilovku pět na tři rychle využít. Po pěkné akci dával puk do prázdné branky Jakub Alina. Přesto byla na ledě velkým pánem nadále Poruba, která byla u všeho o krok dříve než soupeř.

Ve třetí třetině to už připomínalo mučení neviňátek. Potupná desítka visela ve vzduchu a nakonec čtyři minuty před koncem přece jen padla. Svobodovu střelu od modré dorazil opět téměř do prázdné branky Petr Chaloupka. Ale Porubě deset branek jakoby nestačilo. Šimkovič našel Jakuba Peslara a uklízečky musely být spokojeny – pravý roh frýdecké branky byl totiž po jeho střele precizně vymetený.

Hosté, především gólman Dalibor Polonyi, si museli vypít kalich hořkosti až do dna. Dvanáctý puk do jejich sítě dokázal dostat Jan Barčák, jenž využil přesné Šimkovičovy příhry. V úplném závěru se již nic neudálo, a tak RT TORAX zdolal v důležitém utkání tabulkového souseda překvapivě vysoko a snadno 12:3.

Černou kaňkou však byla zranění ze závěru zápasu, kromě Kofroně nakonec museli navštívit fakultní nemocnici také Radim Blažej s podezřením na otřes mozku a Martin Vidlák se zraněným levým kolenem.

Ostatní výsledky 37. kola Ligy juniorů - sk. Východ:

HC ZUBR Přerov - HC Plus Oil Orlová 7 : 2
HC Uherské Hradiště - VHK Vsetín 3 : 7
LHK Jestřábi Prostějov - HK MD Šumperk 2 : 1
SK HS Třebíč - SHK Hodonín ODLOŽENO

Roman Mrázek (HC RT TORAX Poruba): Sehráli jsme velmi dobré utkání. Měli jsme úžasný pohyb, dobrou práci v předbrankovém prostoru, ze kterého jsme dali několik branek. Líbila se mi také práce beků. Často stříleli a většina gólů padla právě z těchto situací, kdy stříleli a útočníci puky doráželi do branky. Jsem rád, že jsme konečně proměnili své šance. Až na první třetinu jsme soupeře prakticky k ničemu nepustili. Mrzí mě jen přístup některých frýdeckých hokejistů, kteří nám svými neférovými zákroky zranili několik hráčů.

Tomáš Snášel (HC Frýdek - Místek) se k utkání odmítl vyjádřit.